Při péči o novorozence často novopečené maminky zapomínají na sebe, a to hlavně z hlediska zdravého stravování. Přitom zvláště při kojení je vyvážená a pestrá důležitá.

Mateřské mléko je totiž to jediné, co miminko po narození potřebuje ke svému životu a říká se, že první tři roky určují, jak zdravé bude dítě v dospělosti. Tím nejdůležitějším faktorem, kromě životního stylu a prostředí, ve kterém dítě žije, je právě výživa. Počátek této rodičovské odpovědnosti je už v těhotenství, pokračuje kojením a končí zavedením normální stravy. Malé miminko, jeho trávení a vývoj imunity, je ale v tu chvíli odkázáno jen na vás a na to, co jíte. Vaše výživa by tak měla být v tomto náročném období prioritou. V mléce předává matka svému dítěti velké množství důležitých živin. To ale znamená, že její organismus nemusí být dostatečně zásoben. Je tedy důležité, aby matka svůj jídelníček upravila – a to ve smyslu zvýšení množství i kvality.

Dokonalá strava

Těhotenství a kojení klade na organismus ženy vysoké a hlavně neznámé nároky. Plod a následně i novorozeně musí veškerý materiál a energii pro svůj růst a vývoj dostat od matky. Nejlepší podmínky tak zabezpečuje pestrá, dobře vyvážená strava, kaloricky podobná stravě zdravé ženy za normálních podmínek, ovšem s dostatečným množstvím bílkovin, vitamínů, minerálních látek a tekutin. Stejně tak pestrá by podle odborníků měla být i výživa matky při kojení. Kojení je energeticky náročné, a proto by se strava kojících žen měla od běžného jídelníčku lišit. Kojící žena by tak měla mít zhruba o pětinu vyšší energetický příjem, než obvykle, což odpovídá zhruba 300 až 500 kcal denně. Stravování v období kojení je opředeno mnoha mýty. Základem je ale vždy dostatek tekutin, vitamínů, bílkovin a energie ve stravě matky. Jak kvalitní stravu bude mít k dispozici matka, takové bude období kojení. Velmi nerozumná je tak potřeba ihned po porodu shazovat nabrané kilogramy a zahájit redukční režim. Nebo potřeba se pro jistotu vyhnout všem problémovým potravinám.

Všechno, ale s mírou

V období kojení je podle odborníků možné jíst opravdu všechno. Ale jako u všeho je potřeba držet se správné míry a nepřehánět to. Většinou se můžete dočíst, že je důležité, aby byla strava pestrá, vyvážená a pravidelná. To proto, aby bylo mateřské mléko kvalitní a bohaté na všechny živiny. Ale když se na to podíváme konkrétněji, co bychom si tedy, my matky, (ne)měly dávat na talíř:

  • Důležitý je dostatečný příjem tekutin (2- 3 litry denně). Tělo si o vodu samo říká, mnohdy přímo při kojení můžete pocítit neuvěřitelnou žízeň
  • I když není žádná potravina přímo zakázána, pokud trpí miminko nadýmáním, tak pak je lepší vyhnout se nebo omezit luštěniny, cibuli, zelí, květák, brokolici, hroznové víno nebo kynuté potraviny aj.
  • K těm méně vhodným potravinám patří také ostrá, příliš kořenění, přesolení nebo tučná jídla
  • Zároveň se vyhýbejte i potravinám, které nedělají dobře přímo vám – existuje totiž určitá souvislost, že takové potraviny nemusí dělat dobře ani miminku
  • V případě, že se u vás nebo někoho dalšího v rodině vyskytuje alergie, je lepší vyhýbat se potencionálním alergenům v potravě – mléčné výrobky, rajčata, papriky, citrusové a tropické ovoce, jahody, oříšky, kakao, med, uzeniny, ryby a další

Pozor na kofein

Káva je pro některé maminky cenným zdrojem energie pro probdělých nocích. Ale právě kofein může být v některých případech, zvláště při jeho nadměrném užívání, tím pravým potížistou. Může u miminka způsobit zvýšený neklid, špatný spánek, častý křik a hyperaktivitu. Kofeinové nápoje (káva, kola, energy drinky) jsou pro dítě stejně jako pro dospělého stimulantem. Čím je dítě mladší, tím menší je jeho tolerance. Obzvlášť u dětí do šesti měsíců. Denní dávka kofeinu by neměla být vyšší než 500 mg, což odpovídá zhruba 2 šálkům kávy. Největší koncentrace kofeinu je v mateřském mléce zhruba hodinu po požití a poločas rozpadu je závislý na věku dítěte – zhruba 80 hodin u novorozence, 2-3 hodiny u půlročního miminka. Pozor, kofein je ale obsažen i v čaji, čokoládě a dalších nápojích. Navíc přijatý kofein může dítě ovlivňovat ještě několik dní.

A nakonec ta dobrá zpráva. Kojení je možná zpočátku náročné, ale neprospívá jen vašemu miminku, ale také přímo vám. Díky němu se totiž snižuje výskyt rakoviny prsu, vaječníků, děložního hrdla, osteoporózy nebo cukrovky.