Těhotenské masáže dodnes mezi některými maminkami budí trochu obavy. Záda sice bolí jako čert, zejména v oblasti beder, protože se při těhotenství mění rozložení hmotnosti a mnoho maminek to kompenzuje nesprávným držením těla, ale přeci jen, masáž některým ženám přijde nevhodná.

Je tomu ale právě naopak, masáž dokáže pomoci od velkého množství těhotenských neduhů včetně například strií a právě bolestí zad. Jen je třeba velice obezřetně vybírat odborníka, který masáž provede. S jedním takovým, terapeutem Petrem Englichem, vám přinášíme minirozhovor.

Pro které těhotné ženy masáže jsou vhodné a pro které naopak ne? Slyšela jsem, že se nesmí chodit v prvním trimestru, proč?

Těhotenské masáže jsou vhodné pro ty ženy, které mají potíže s pohybovým aparátem, ať dlouhodobé nebo získané během samotného těhotenství. Nebo prostě jen pro ty, které si rády odpočinou a potřebují načerpat sílu. Hlavním důvodem, proč se doporučuje těhotenskou masáž absolvovat až v 2. trimestru, je víceméně jen opatrnost a možná křehkost samotného těhotenství v jeho začátcích. Těhotenská masáž, kterou v našem centru Cordeus provádím, se provádí na speciální naprosto bezpečné židličce, bříško a hrudník se vynechává, jinak je celotělová, a je sama o sobě neinvazivní, tedy nemůže mít vliv na vývoj dítěte.

Svěřit sebe a své nenarozené miminko masérovi mohou některé ženy v těhotenství vnímat s obavami. Jak lze vybrat takovou masáž, u které bude garance odbornosti a bezpečnosti?

Každý z terapeutů nebo masérů, který s těhotnými ženami pracuje, by měl vědět, co se v těhotenství smí, nebo naopak nesmí, ale obecně se dá říci, že nejlepší je dát i v tomto případě na doporučení. Jistým vodítkem může být šíře nabízených služeb pro nastávající maminky i po porodu a nabízené služby pro samotné děti.

 S čím vším umí těhotenská masáž nastávajícím maminkám pomocí?

Odkážu na naše stránky, kde těhotenské masáže a jejich provedení podrobně popisujeme. Obecně jsme schopni efektivně pomoci při bolestech zad, dolních a horních končetin, chodidel, otocích, křečích, při celkovém stresu a napětí a s dalšími potížemi, se kterými se můžete v průběhu těhotenství setkat.

Je obvyklé, že je těhotenská masáž šitá mamince na míru?

Všechny procedury, které v našem centru Cordeus nabízíme se přizpůsobují individuálním přáním a zdravotnímu hledisku klienta a zejména pak těhotenská masáž. Klientce dáváme vybrat i z technik a způsobů provedení, ptáme se na její zdravotní stav a obtíže.

Proč jste si vybral jako specializaci právě těhotenské masáže, co máte na své práci rád?

Jsem vystudovaný jako nevidomý masér ve zdravotnictví s mezinárodně uznávanou certifikací. Své vzdělání soustavně zdokonaluji, a to výhradně prostřednictvím kvalitních školících zařízení s akreditací ministerstva zdravotnictví. V tomto oboru jsem od roku 2005 a s těhotnými pravidelně pracuji již cca 11 let. Za tuto dobu jsem se setkal s velkou spoustou budoucích maminek a s rozličnými přístupy, a to mě vlastně samotného velmi obohacuje a baví. Nejhezčí je, když přijde klientka, co čeká třeba již třetí dítě, a já si pamatuji, jak chodila na masáže v předchozích těhotenstvích a setkám se vlastně prvně osobně s dětmi, které jsem zažil pouze v bříšku. Pravidelně se stává, že se s maminkami dále potkávám na procedurách jako je ošetření po porodu, na manuálních lymfodrenážích a dalších terapií, s kterými pracuji.