Martina Pirná Drašarová je osobností mnoha tváří – profesionální tanečnice, pedagog, vizážistka, obchodnice v oblasti svatebních šatů a v neposlední řadě maminka ročního syna Samíka. Absolvovala vysokou školu J. A. Komenského – obor andragogika, taneční stáže v zahraničí a účinkovala v mnoha muzikálech (Pomáda, Drákula, Mata Hari) a televizních pořadech.

Předem ti chci poděkovat za možnost rozhovoru a na začátek se tě zeptám, jak ses vlastně k tancování dostala? Proč zrovna tanec?

To je dlouhý příběh. Ale začínala jsem v šesti letech s moderní gymnastikou, a pak jsem se díky tanečnímu kroužku na základní škole dostala k tanci, který mě tenkrát nadchl. Plynule jsem tedy přesedlala ze závodní gymnastiky na tanec. Nejprve jsem se mu věnovala v amatérské podobě a poté (od 1 7let) profesionálně. Vlastně až doposud, protože je to hlavně můj koníček.

Kterými skupinami jsi již prošla a jak ses za tu dobu vlastně vypracovala?

Začínala jsem v profesionální taneční skupině/agentuře Dance Models. Tehdy mi bylo 18 let a dodnes s touto skupinou spolupracuji, již však spíše jako choreografka. Poté jsem zakládala taneční skupinu JAD (dodnes stále existující pod vedením Yemi A.D.). Delší dobu jsem působila v taneční skupině IF – pod vedením Leony Qaši Kvasnicové. A v neposlední řadě, má srdeční záležitost – Dance 2XS (mezinárodní taneční skupina), kde jsem působila 8 let. Posledních 5 let jsem členkou taneční skupiny Tradición, což je latinsko-americká profesionální taneční skupina.

 Prošla jsem si různými tanečními styly od hip hopu k jazzu, divadly, show, televizí, stážemi, workshopy a jediné, co mi ještě chybělo a vždy mě strašně lákalo, bylo právě to„latino“, a to jsem si též splnila. Vystupuji s tanečníky z Kuby, Brazílie a totálně jsem se v tom našla, je to zase něco úplně nového, takže jsem šťastná.

Co zrovna vyučuješ? A kde tě mohou případné zájemkyně vyhledat?

Momentálně vyučuji jen jeden styl, jednu taneční lekci týdně (od září dvě), a to reggaeton. Jedná se o kubánský tanec – směs dancehallu, afra, hip hopu a latino rytmů. Najít mne můžete v tanečním studiu Dance perfect Praha.

Profesionální tanečnice by měla mít skvělou postavu, jak si ji (i jako maminka) udržuješ?

Před těhotenstvím to bylo celkem snadné, hodně tanečních tréninků, vystoupení, hodně vyučujících lekcí a zdravá strava. Teď je to trochu složitější. Dva měsíce po porodu jsem začala sice učit a cvičit doma, avšak vzhledem ke kojení a hlídání jsem se dostala víc do formy až v poslední době. Chodím jednou týdně do Barbell Gym (něco jako kruhový trénink), na Hot yogu 42 a na dvě až tři taneční lekce týdně. Do toho málo spánku a starání se o prcka, samozřejmě zdravá strava, a to by bylo, abych nezhubla.

Kromě tance se věnuješ i dalším věcem. Můžeš nám je přiblížit?

Pracuji ještě jako vizážistka, což mě neuvěřitelně naplňuje, protože je to můj koníček a také se jedná o kreativní práci s lidmi. Ráda pracuji s barvami a maluji obrazy, takže je mi to blízké. Rozjela jsem si i e-shop s originálními svatebními šaty, ale vzhledem k mateřství jsem teď tento obchod lehce pozastavila.

Jak to všechno stíháš? Popíšeš nám, jak vypadá tvůj den?

Spíš mám pocit, že nic nestíhám. Chtěla bych stíhat vše, ale to je nereálné, a asi ani nechci – kvůli synovi, kterému se ráda věnuji. Jsem však moc vděčná, že mám super babičky a manžela a mohu sem tam pracovat a dělat to, co mě baví, takže můj den je pokaždé úplně jiný!

Jsi maminkou ročního chlapečka Samuela – jaký je a jak moc ti změnil život? Taky by mě zajímalo, jak spojuješ své mateřské povinnosti s dalšími aktivitami?

Je to naše štěstí, smíšek, který nás naučil spoustu nových, krásných věcí. Hlavně mě – poznala jsem více sama sebe, své životní priority i své okolí. Přiznám se, že je to pro mě velká změna a že mi to chvíli trvalo, než jsem si zvykla, než jsem vše pochopila, ale teď jsem nesmírně šťastná a neměnila bych za nic na světě! Samík je už teď hodně společenský, muzikálně nadaný a neuvěřitelně temperamentní (samozřejmě jak jinak než po rodičích), tak jsem zvědavá, jak to bude do budoucna. Snažím se vše skloubit dohromady. Beru si Samíka dost často s sebou, když to jde. Když to nejde, domluvím si hlídání, ale je to v průměru tak třikrát týdně na pár hodin.

Když už jsme u mateřství. Nově tedy vyučuješ i tancování maminek s miminky? Je takové tancování vhodné pro každou maminku a miminko?

Ano, vyučuji. Vhodné je pro maminky, které mají miminko staré 3 měsíce a více (miminko by už mělo samo držet hlavičku). Jinak je to neomezené, ale většinou kolem toho 8. nebo 9. měsíce to maminky vzdávají, protože miminka jsou moc těžká. Od září pro tyto maminky budu vyučovat lekci – Fit & Dance Mummy s hlídáním dětí, aby se mohly dostat rychle do formy a užít si tanec i cvičení naplno. (Samík už je taky těžký.)

Studovala jsi andragogiku? Vzdělávání dospělých… o co vlastně jde? Věnuješ se jí? A co ti studium dalo?

Je to pedagogika dospělých, přeci jenom při výuce je třeba jiná metodika, jiný přístup k dospělým než k dětem. Takže to vlastně neustále využívám, neboť vyučuji především dospělé klienty. Studium mi dalo všeobecný přehled o různých formách pedagogiky, základy psychologie, které jsou v tomto oboru velmi důležité, a přehled možností v tomto oboru, avšak myslím, že nejvíce mi stejně dala praxe.

V roce 2014 ses vdala. Jaký je tvůj manžel Filip? Je k tvým aktivitám tolerantní? Co vás spojuje?

Ano, vdala a šťastně. Fíla je neuvěřitelný chlap, gentleman, skvělý parťák, táta, prostě všechno, co jsem si vždy přála, aby můj chlap měl. Jsme spolu 6 let a super, takže tak trochu pohádka. Je to též tanečník, ale v poslední době sice spíš teda srdcem, protože teď už hlavně podniká, ale stále to v sobě má, takže mi rozumí. A co nás spojuje? Všechno!

Jak dlouho ti jako profesionální vizážistce trvá se nalíčit? A upravuješ se i doma nebo jsi ,,teplákový“ typ? Většina maminek si stěžuje, že se nestihá nalíčit. Jak to vidíš ty?

Být upravená je pro mě jako si ráno vyčistit zuby. Takže rozhodně nejsem „teplákový typ“. Potřebuji deset minut. Teď už mohu říct, že maminka, která chce být upravená, nalíčená, tak bude. Vždycky si to zařídí tak, aby měla čas na to se upravit, to je můj názor..

Jsi hrdá na to, co jsi v životě dokázala? Máš nějaký sen, který si chceš ještě splnit?

No, myslím, že toto budu moct hodnotit třeba až tak za třicet nebo čtyřicet let. Zatím stále dělám to, co cítím, že mě baví. Baví mě se učit nové věci a stále mít nějaké cíle a sny, a jakožto člověk ve znamení ryby jich mám pořád plnou hlavu. Teď je mým snem mít šťastnou, zdravou a fungující rodinu.

Co bys vzkázala našim čtenářkám?

Aby vše dělaly tak, aby se cítily šťastně, naplněně, nebály se velkých životních změn a plnily si své sny! Žijeme jen jednou.