… Alespoň to v našem rozhovoru tvrdí tvůrci divadelní hry Odhalená pravda (v originále The Naked Truth) režisér Petr Halberstadt a producent Radim Fiala. Dojemná komedie je hrou o naději, která vyvolává smích a zároveň dojímá svou opravdovostí a odhalováním zákoutí ženských duší.

Kdy vám bylo jasné, že se hry britského autora Dave Simpsona ujmete? Čím vás tak zaujala?

RF: Zhruba před rokem a půl, během letních prázdnin, se k nám dostala rešerše smash comedy Dave Simpsona „The Naked Truth“ (dále TNT) a nám s Petrem bylo v prvním okamžiku hned jasné, že je to přesně to, co hledáme. Silný příběh, který nejen pobaví, ale také dojme, což pojem smash comedy vystihuje bezezbytku. V dnešní době, ve které je ženských silných látek jak šafránu, to byl přímo zásah shůry! Navíc ostatně pole dance je fenoménem posledních pěti let.

PH: Předcházel tomu ještě důkladný výběr, kdy jsme se pečlivě probírali dalšími texty. TNT nás však přesvědčilo svým lidským rozměrem, ženským tématem a svojí autenticitou, tedy kategoriemi, které mohou intenzivně oslovit široké divácké spektrum.

RF: Po pravdě řečeno, mužské pokolení dostává v tomto kusu pořádně zabrat. Navíc v záhlaví TNT je tento text: „The Naked Truth je hra pro ženy, o ženách, kterou by samozřejmě měli vidět i muži /pokud ovšem nemají strach/!“ Ale po již proběhlých premiérách a reprízách jsou mužské reakce velmi příznivé.  Až nečekaně příznivé. Nejen, že se možná dozvědí něco, co dosud o svých ženách ani netušili, ale při závěrečném čísle by museli být opravdu vorvani, aby při celé té kráse ženských těl a pohybů zůstali neteční.

PH: Tak nikoliv náhodou tuto hru nenapsala žena, ale muž… a myslím, že je to tak lepší. Dave Simpsonovi se povedl, dle mého soudu, nestranný pohled jak na ženský, tak vlastně na mužský svět. Ony tam ani ženy nejsou moc šetřeny, schytáváme to tam všichni…a to představení dává jasný vzkaz všem, bez ohledu na pohlaví: Žít se musí za každých okolností!

Radim Fiala

Radim Fiala

Jaké je poselství hry? Chcete ukázat, že i obyčejný život je zajímavý? Ukázat ženskou energii? Přiblížit ženský svět?

 RF: The Naked Truth – Obnažená pravda je poselstvím přímo protkaná, ale každý to na první pohled nerozklíčuje. Tahle hra mate diváka tělem. Každá žena si v tomto silném příběhu najde to své. Neboť hra odhaluje spoustu témat, které dnešní ženy řeší. Navíc women power je v současnosti naprosto nepřehlédnutelnou hybnou silou společnosti. Příběh TNT ukazuje originálním způsobem ženskou pospolitost, sílu ženského přátelství a soudržnost. A hlavně je to hra o naději. To je důležité poselství. Bez naděje by byl život pouze nudnou procházkou v tomto slzavém údolí.

PH: Žádná z postav hry není Johanka z Arku nebo Marie Curie-Sklodowská, ale jsou to ženy různého věku a odlišného sociálního postavení, jsou to ženy, kterých je nejvíc po celém světě, ty ženy, které vidíme přicházet z práce domů, nebo ty které potkáváme na ulici. Všechny z těchto žen žijí své bohaté životy, prožívají své radosti, bolesti a sny… naše skvělé herečky těmto postavám vdechují plnokrevný život a všem nám ukazují, že není malých životů, je jen málo sebedůvěry v sebe.

Všimla jsem si, že vás fascinuje anglo-saské divadlo. Proč? Je to akcentem na příběh, humorem? 

RF: Přesně! To je šálek našeho čaje! Navíc se snažíme pokaždé přijít s něčím novým, neokoukaným a vždy v české premiéře. Když se podíváte na naši dramaturgii, pokaždé přinášíme něco nečekaného. Už od naší prvotiny K – Pax Svět podle Prota, přes původní českou Hru Like Shakespeare až po TNT, vždy se jedná o naprostý dramaturgický unikát. Nikdy jsme se netajili naším obdivem k Albionu, a to nejen v dramatice.

PH: Vždy jsem byl po návštěvě jakéhokoliv představení, které jsem měl možnost v Londýně vidět velmi zásadně emocionálně zasažen, a to je to, co podle našeho soudu současný člověk potřebuje, jasnou a sdělnou, intelektuálně nezahalenou konkrétní emoci, citu nám tu chybí, to je lék na vše.

Jak probíhá režijní a producentská akce při studování hry? Jak moc do jejich vývoje zasahujete? Mají herečky možnost improvizace, autenticity?

RF: Naše role jsou přesně dané. Pracujeme v naprosté  symbióze. Já Petrovi v režijním vedení naprosto důvěřuji. Navíc je to skvělý herec, takže umí některé věci podat jednodušeji a výstižněji než leckteří režiséři. Má role při zkoušení je spíše poradní, ale oba dva se ještě před samotným vznikem inscenace musíme shodnout nad vyzněním a formou kusu.

PH: Myslím, že nám tato hra jasně ukázala, že naše činnost má smysl. Také došlo ke krásné symbióze ve vztahu režisér a producent, navíc s kamarádem, hnala nás společná touha udělat dobré divadlo, které osloví lidi, pro ty totiž divadlo je. A navíc si myslím, že během tohoto projektu se nám zrodil producent, kterého mít je sen…mimo jiné obstarat finanční zajištění takovémuto projektu je kumšt, a to se Radimovi povedlo. K tomu všemu je také tým a Radimova supervize do nás všech vnášela klid a vůli pracovat dál.

Petr Halberstadt

Petr Halberstadt

Může vlastně režisér-muž vidět skrze ten ženský svět? 

RF: Prý po zkoušení s 12 herečkami jim rozumí víc, než kdy jindy.  A taky jsem zaslechl nějaká slova o reoperaci na ženu.

PH: Pro mě to byla fascinující plavba do hloubky ženských duší, mnohé jsem se dozvěděl nejen o ženách, ale i o sobě… no, spousta námořníků pluje po neznámých vodách a přesto loď pluje, tak asi tak… nicméně můj velký díky patří našim herečkám, bez jejich otevřenosti, píle a radosti z díla by nebylo možné tuto věc realizovat.

Ve hře se objevuje také závažné téma rakoviny. Hlavním partnerem hry je společnost EGIS, která se zabývá biologickou léčbou rakoviny. Má tohle spojení nějaký hlubší význam?

 RF: V prvé řadě my si spojení s tak silnou společností jakou je EGIS nesmírně vážíme a jsme rádi, že jsme okamžitě našli společnou řeč. Je neobyčejně příjemné spolupracovat s tak osvíceným partnerem. Navíc jedna postava z TNT trpí právě rakovinou a ukazuje všem ženám, ať neskládají zbraně a užívají si život plnými doušky. Takže spojení Stageartu a EGIS je naprosto nabíledni. Kéž by takových osvícených společností bylo v naší republice více!

PH: Není prakticky co dodat k tomu co řekl Radim… nevnímáme naše partnerství formálně, není v dnešní době vůbec samozřejmé podporovat kulturu a my jsme navíc hrdí, že se můžeme prezentovat tak kvalitními partnery jako je třeba EGIS.

14718753_1111439398945151_7937459985729178056_n

O čem hra je:

The Naked Truth je příběhem pěti žen, které se setkávají ve vesnické tělocvičně-místním „kulturáku“ na kurzu pole dance. Ani jedna z nich netuší, co ji čeká, ale každá má svůj vlastní dobrý důvod naučit se tančit u tyče: zvýšit si sebevědomí, získat nebo udržet si muže, vdát se, shodit pár kilogramů anebo se vydat za vytouženou kariérou. I přes nejrůznější dívčí třenice a neshody se ve chvíli, kdy se jedna z nich dozví krutou zprávu o svém zdravotním stavu, semknou a nově nabyté taneční zkušenosti využijí v benefici ve prospěch charitativního projektu.

Přečtěte si také rozhovor s autorem hry!

Více se můžete dozvědět zde: https://stageart.cz/repertoar/thenakedtruth/

Foto: https://stageart.cz/