Maminka dvou malých dětí Eva Urbanová rozhodně není obyčejná žena. Je to především úspěšná podnikatelka. Její život se od základu změnil ve chvíli, kdy její dcerka utrpěla vážný úraz. Rozhodla se, že začne žít jinak a lépe. A také chtěla, aby lépe žili i ostatní a tak se začala věnovat Českým bedýnkám. O co jde a co všechno musela Eva překonat na cestě za úspěchem?  

Evo, kdybyste se měla v krátkosti charakterizovat, jakými slovy byste se popsala?

Maminka dvou malých dětí, která miluje českou zem, naše plodiny a poctivé výrobky.

Co vás vedlo k tomu, abyste začala podnikat?

Zranění mé dcerky před více než čtyřmi lety a přehodnocení priorit. Následoval odchod z farmacie, v níž jsem dříve pracovala, blížily se mé třicáté páté narozeniny a já si říkala, kdy jindy, když ne teď. Mám své sny a plány, tak na co čekat? Skočila jsem do všeho bez zkušeností, mentora a samozřejmě nasekala řadu chyb.

Jakých například?

Vytvořila jsem se studenty e-shop. Neměla jsem tušení, co vše to obnáší a na výsledku to bylo dost znát. Nevěděla jsem nic o SEO, PPC a tak dále. Naskladnila řadu lahůdek, ale o ně zákazníci vůbec neměli zájem. Neuměla jsem jim ani říci o novinkách. Facebook jsem se učila za pochodu, včetně reklamy. Lahůdky postupně procházely, měly omezené expirace. Detailně jsem se ani nepodívala s někým zkušeným do cenotvorby, řadu kolekcí jsem udělala, ale byly na hraně, zisk téměř nulový.

 Proč jste se začala věnovat zrovna bedýnkám?

Když jsem po dlouhém hledání objevila poctivé české výrobce, přece vyladěné lahůdky nedám do kartonu, že? Ano, bylo by to nejjednodušší a nejlevnější. Jenže já oceňuji a obdivuji poctivou lidskou práci. Práci zlatých českých ručiček. Ovlivnil mne i hendikep z dospívání mého otce a já si tak říkala, že chci zapojit do svého projektu i lidi s hendikepem a časem pro ně vytvořit i pracovní místa. Což bylo v začátku, ale tento směr bych chtěla do svého podnikání promítnout ještě víc.

O jakém hendikepu mluvíte?

Můj otec měl v dětství vážný úraz. Neznám sport s tátou, celý život na sebe musí být opatrný a dnes je upoután na invalidní elektrický vozík. V dětství vidíte, co všechno táta nemůže, to vás ovlivní a přemýšlíte, jak i tyto pracovité lidi zapojit do projektu, jako jsou České bedýnky.

V čem se vaše bedýnky liší od jiných?

Trh dárkových košů a bedýnek roste. Začínají být v obchodních domech i vinotékách.  Naše České bedýnky nesou poselství ,,záchrany českých plodin a výrobků“. Podpora malých a středních výrobců ze všech regionů ČR. Každý kout republiky má své výrobce, ale i své plodiny a já si dám tu práci, věnuji jim čas a vyrazím za nimi do jejich výroben předtím, než jdou do skladu bedýnek. Chci poznat celý jejich příběh, filozofii, výrobnu a poté ladíme i limitované edice jen pro České bedýnky. Mám štěstí, hodně mi pomáhá intuice. S některými výrobci jsem proto již i spolupráci ukončila. Nesnáším lež, nebo se zkrátka naše cesty vydaly jiným směrem. To samé platí pro výrobce, kteří mne nechtějí pustit do vyroben. Ti nemohou být v bedýnkách. Nemohu si dovolit špatnou kvalitu. Bedýnky odchází nejen do celé České republiky, ale i do zahraničí. Cestují váženým osobnostem, ale i obdarovaným s diabetem a jiným zdravotním omezením.

Takže podnikáte i mimo Česko?

Zatím podnikám jen z Pardubic. Sama a bez zaměstnanců, jen mám externí spolupracovníky. Podnikání v zahraničí mají České bedýnky teprve před sebou. Ráda bych, aby České bedýnky byly ve velikých městech, u důležitých kulturních památek, aby si nás mohli koupit i návštěvníci ze zahraničí. Uvidíme, jaký růst a vývoj budou České bedýnky mít.

Na co přesně bedýnky slouží?

Největší krása České bedýnky je podpora českých plodin a naší lokální ekonomiky. Přibývá firem, které chtějí poznat výrobce ze svého okolí, proto pro ně sestavuji i bedýnky z trvanlivých lahůdek z okolí. Velká výhoda je, že bedýnky mají tři velikosti, děláme i takzvané malé podmisky či drobné balíčky na různé akce.

Dále díky plné přednici můžeme do bedýnek vypalovat laserem osobní věnování, data i loga firem. Vznikají velmi osobní dary, které dokážou okouzlit a zákazník se tak často vrací. Sestavení každé bedýnky je individuální, proto není e-shop, nechceme chrlit tisíce bedýnek měsíčně, milujeme osobní přístup a věnování se každému detailu. Dokonce ladíme kolekce do oblíbených barev, firemního loga a tak dále.

Kdo všechno vaše bedýnky odebírá? Mohu si bedýnku koupit i já nebo jsou určeny jen pro větší firmy?

České bedýnky jsou pro každého, kdo miluje kvalitu, poctivou chuť a originální dárky. Fungují po e-mailu a po telefonu, Facebooku České bedýnky i LinkedInu. E-shop nestíhám aktualizovat a dokončit. České bedýnky dnes fungují i díky osobním doporučením spokojených zákazníků, kteří vidí celé úsilí jedné maminky z Pardubic, skvělého truhláře a pana od laseru. Je pravda, že vánoční sezóna je hodně vyplněna objednávkami od firem, ale snažíme se vyjít vstříc každé objednávce. Jsme limitováni osobními kapacitami, chceme spíše manufakturu, ne halu na kompletaci bedýnek.

Evo, v roce 2017 jste o všechno přišla. O celé vaše podnikání. O léta úsilí a dřiny. Jak je to možné? Co se stalo?

Ucpal se centrální odpad ve dvanácti patrovém domě, kde jsem dole v přízemí měla designový obchůdek na míru. Paní v prvním patře byla na dovolené a jedenáct pater jí splachovalo do bytu. Mně poté všechno nateklo do obchůdku. Celý ho to zničilo. Vánoční limitované edice lahůdek i kompletní vybavení. Já pak musela tři dny s odbornou firmou v rouškách zkázu fekálií odklízet. Najednou jste na ulici, je konec září, nemáte nic a ve vás je směs pocitů. Proč se to stalo zrovna mně? Než se obchůdek otevřel, dala jsem do něj téměř dvě stě tisíc. A skladové zásoby za dvě stě tisíc byly také zničené. Opravdu krutá rána pro maminku-podnikatelku, která nemá žádného investora. Vzalo mi to chuť i elán jít dál. Navíc dodnes ještě není tato pojistná událost uzavřená a ztráty vyrovnané.

Co vás namotivovalo, abyste se odrazila ode dna a začala znovu?

První moment byla firma, která se mi vrátila a udělala obří objednávku. A také zákazníci, kteří mi psali, volali, začali objednávat. Dále výrobci, kteří mi posouvali splatnosti faktur. Objevila jsem nové prostory. A samozřejmě nejvíc moje rodina a nejbližší přátelé, kteří mne motivovali. „Dala jsi tomu tolik, teďka to nemůžeš zabalit.“ Nakonec mi tahle kalamita ukázala nové možnosti a nové výrobce a výzvy, které by třeba ani nepřišly. Příběh maminky z Pardubic také začal více přitahovat média.

Máte občas pocit, že byste nejraději všeho nechala?

Ano, nejsem robot. Nedusím v sobě tyto pocity, snažím se každý den dělat maximum. Je to složité, je léto, děti jsou malé jen jednou a já si chci užívat chvilky i s nimi. Chystám se i zdražovat, chci udržet kvalitu, ale také je nutné aby rostly pracovní síly. Nešla jsem podnikat, abych se odvařila, chci, aby mne práce s bedýnkami bavila. A je to na nás všech, jestli si zvolíme České bedýnky, nebo vyhrají dovozové produkty.

Pomáhá vám někdo s podnikáním?

Moje rodina, tedy manžel a dvě skvělé babičky a nejbližší přátelé. Mám výhodu, že jsem od dětství velmi pracovitá. Udělám práci za tři lidi. Ono to tak je, když založíte živnost a nečekaně otěhotníte. S miminkem pak obíháte úřady, výrobny, osobně zavážíte kolekce a ještě děláte prodavačku, skladnici, baličku a uklízečku v obchůdku.

S manželem podnikáte spolu, nebo má jinou práci? Nebojíte se, že vám může společná práce pokazit vztah?

Manžel je zaměstnán a velmi si ho vážím za jeho obří podporu. Některé měsíce nebyly jednoduché, ale podržel mě. Vidí, co jsem všechno do bedýnek dala, kolik energie, píle a odříkání. České bedýnky mi přináší spoustu nových přátelství, obzorů a nekonečného množství cenných zkušeností. Dostávám největší životní lekce v dobrém i zlém, už chápu přísloví, že podnikání není pro každého.

Máte malé děti. Jak vaší profesi vnímají?

Dcerce je sedm let a synek oslavil třetí narozeniny. Uvědomuji si, že největší poklady mám doma. Nechci si vyčítat, že maminka jen pracovala, sestavila tým a nebyla doma. Denně hledám balanc rodina-podnikání. Snad se mi to daří, to musí rozhodnout druzí. Ale dcerka mi velmi fandí, pečlivě čte články, ukládá časopisy na památku. Je na svou maminku pyšná.

Připadá vám, že ženy to mají v podnikání složitější než muži?

Žena je od přírody na podnikání skvěle vybavená. Dokáže více věcí najednou. Stihne organizačně zvládat chod rodiny a ještě si realizovat své sny. Ano, pokud je tu ještě rodina, chce to obří dávku trpělivosti a ustoupit z perfekcionalismu. Co pozoruju okolí, ženy-podnikatelky často šidí odpočinek, relax, cvičení. I já jsem toto velmi podcenila a nyní to doháním. Ale vidím, že nám rozdělování kompetencí velmi prospělo. Každý děláme, co můžeme a navzájem si fandíme a podporujeme se.

Zažila jste někdy situaci, že by vám někdo dával najevo, že v téhle profesi nemáte co dělat?

Ze začátku na mne výrobci pohlíželi dost nevraživě. Jsem vystudovaný chemik s jedenáctiletou zkušeností z farmacie. Velmi mi záleží na kvalitě, původu plodin, množství barviv, konzervantů a pečlivě sleduji i etikety. Jezdila jsem k výrobcům s bříškem, pak s miminkem. Hodně detailů mne zajímá pořád. Museli jsme si občas na sebe prostě zvyknout. Řada mi vyšla vstříc s velikostí skla do bedýnek. Dokonce víno z 0,7 l jsme zmenšovali do 0,5 l. Museli jsme vyrobit nový uzávěr, etikety… Miluji české sklo, nechci například německé sklo se sponkami do Českých bedýnek. To vše jsou detaily, které nás odlišují od konkurence. Stále říkám, že s výrobci jsme vytvořili stabilní bedýnkovou rodinu.

Setkáváte se občas s kritikou?

Jsem z malého města. Kolikrát jsem slyšela: „Už za tebou přijedeme,“ ale lidé z Pardubic mnohdy ani po roce a půl, co byl obchůdek otevřen, nedorazili. A pak přijeli manželé z Moravy, že to, co dělám je tak skvělé a chtěli koupit úplně všechno. Ano, lidská závist je ošklivá vlastnost, zejména, když je i třeba z vlastní rodiny. Je mi těch lidí líto, protože já se řídím heslem: „Přej a bude ti přáno.“

Jsme portál pro ženy, prozraďte, jak pečujete o svou krásu a zdraví?

Snažím se nezanedbávat sport, relax a spánek. Žiju svůj sen a jsem veliký optimista, což je jistě z tváře poznat. Snažím se volit přírodní kosmetiku, ráda v tomto směru hledám nové značky a podporuji i start-upy. Vím, jak je to těžké, když s něčím začínáte a jak potěší každý zakoupený kousek. Doporučuji to i ostatním, rozhlížejte se po okolí, kdo podniká a s čím a podpořte je, nejezděte za pohodlím do obchodních domů, protože tak mnohdy dáváte vydělat zahraničním investorům, a ne českým lidem. Kupujete dovozové věci, přitom tady máme velmi kvalitní české plodiny a výrobky.

České bedýnky

www.ceskebedynky.cz