DOTAZ:

Dobrý den,

dcera (dnes 23 let) byla cca ve 12 letech očkovaná proti rakovině děložního čípku. V současné době po opakovaných výsledcích stěrů u své gynekoložky dostala doporučení na na používání DeflaGyn gelu.
Údajně má špatné nebo nejasné (ale opakovaně) výsledky ASC-US,ASC-H,LSIL. Chtěla bych se zeptat o co jde a jak dál postupovat.

Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

přestože Vaše dcera byla ve 12 letech očkována proti rakovině děložního čípku, jsou virové změny čípku možné. Vakcína  nechrání tělo  nikdy stoprocentně, virů způsobujících změny je větší množství a vakcína  chrání proti 2  nejčastěji se vyskytujícím. Pokud jsou na cytologickém stěru opakovaně změny, které uvádíte,považuji doporučení vaší gynekoložky za správné. DeflaGyn by mohl stav  zlepšit, Vaše dcera  byla jistě poučena, jak jej používat a kdy jít na kontrolní stěr. Proti virovým infekcím čípku  bohužel nejsou žádná antibiotika, takže pokud by se nález nelepšil nebo zhoršil, zřejmě by dcera v budoucnu musela podstoupit operační zákrok zvaný konizace, při kterém je nejpostiženější část čípku chirurgicky odstraněna.

DeflaGyn je nový preparát, který je v mnoha případech úspěšný.

MUDr. Vondrušková

 

MÁTE I VY DOTAZ DO PORADNY? ZEPTEJTE SE!