Ženská pokožka je během gravidity podrobena těžké zkoušce. Velké obavy vzbuzují u budoucích maminek především strie. Lze se jim vůbec vyvarovat, nebo je musíme brát jako nutnou daň za příchod potomka?

Strie označované také jako pajizévky se netýkají pouze těhotenství, ale mohou vzniknout kdykoli při prudkém zvýšení i snížení hmotnosti nebo vlivem hormonálních změn, například při užívání některých léků. V těhotenství je za nejkritičtější období považován třetí trimestr, kdy dochází k největším váhovým změnám. Neexistuje však žádná prokázaná příčina, která by jasně určila, komu se jizvičky vytvoří, a komu ne.

Popraskaná vlákna

Co se s pokožkou při vzniku strií děje? Elastická vlákna naší kůže popraskají v hlubších vrstvách pokožky a vytvoří se podlouhlé, lehce vystouplé jizvy, které mají zpočátku červenofialovou barvu, postupně ale vyblednou a částečně se vyhladí. Viditelné jsou však pořád. Strie se sice naštěstí netvoří naprosto kdekoli na těle, ale vznikají na určitých, pro některé ženy už tak dost problematických partiích, jako jsou boky, stehna, hýždě, břicho, stehna a výjimkou bohužel nejsou ani prsy.

Mazat, mazat, mazat

Jedinou možnou prevencí strií je důsledné a pravidelné mazání pokožky, a to nejlépe hned na začátku těhotenství. Kůže tak bude mít dostatek času na to, aby se na rozpínání a namáhání během následujících měsíců lépe připravila. Vybírat můžete z množství speciálních tělových krémů, másel, mlék, mastí, sprejů nebo olejů. Jemným kroužením vmasírujte přípravek nejlépe ještě do vlhké pokožky, aby se obsažené účinné látky mohly snadněji vstřebat, a tuto masáž aplikujte alespoň dvakrát denně. Můžete také požádat svého partnera, aby vás namasíroval, a spojíte tak příjemné s užitečným. Mějte však na paměti, že žádný přípravek nefunguje stoprocentně.

Další možnosti?

Rozhodně nic nezkazíte tím, když k ochraně pokožky před vznikem strií přidáte pravidelné cvičení (pozor, vhodné pro těhotné!) na posílení problematických partií vašeho těla. Vyzkoušet můžete také střídání teplé a studené vody během sprchování s použitím masážní rukavice z lufy.