Čekáte miminko a přemýšlíte, zda jíst něco navíc či něco speciálního? Nemusíte, ale snažte se jíst zdravě a pestře, abyste dostala do těla co nejvíc vitaminů a dalších důležitých látek. Které to jsou?

Kyselina listová

Patří do skupiny vitaminů B a je nezbytná pro správné dělení buněk a růst miminka. Potřebujete ji zejména v prvním trimestru. Nejlepšími zdroji jsou: hlávkový salát, jahody, maliny, ořechy, zelenina vařená v páře a vaječný žloutek.

Jód

Najdete ho hlavně v mořských plodech a rybách, takže je jezte aspoň 2× týdně. Ryby jsou významným zdrojem omega-3-mastných nenasycených kyselin, které jsou potřeba pro správný vývoj plodu, zejména jeho mozku, zraku a imunity. Některé potraviny mohou příjem jódu blokovat – například růžičková kapusta, zelí, květák či špenát.

Vápník

Najdete ho hlavně v mléku a mléčných výrobcích. Denní potřebu pokryjí 3 porce. Čím více jíte rostlinnou stravu, tím více vápníku musíte přijímat ve stravě, protože jej tyto látky vážou ve střevě a brání tak jeho vstřebání. Máte-li alergii na bílkovinu kravského mléka, vápník musíte do těla dodat alternativně, třeba ve formě tablet. V případě nesnášenlivosti laktózy jezte sýry nebo kysané výrobky, ty obvykle nevadí.

Železo

Když ho budete mít málo, může to mít vliv na vývoj plodu. Po porodu by také u vás mohlo dojít k anemii a únavě. Železo se nejlépe a nejsnáze vstřebává z potravin, které zároveň obsahují vitamin C a živočišné bílkoviny, tedy například v libovém masu či vaječném žloutku. Pozor na kávu a černý čaj, mohou vstřebávání železa blokovat.

Vitamin D

Dobrým zdrojem jsou mořské ryby, žloutek, máslo, margariny obohacené vitaminem D. Při jeho nedostatku hrozí měknutí kostí a u plodu těžká deformace.

Vitamin C

Podporuje tvorbu nových tkání, zvyšuje odolnost organismu a pomáhá tělu vstřebat železo. Najdete ho v paprikách, brokolici, rybízu, brusinkách, borůvkách či citrusech.

Vitamin E

Vynikající antioxidant, který chrání buňky. Je obsažen v avokádu, semínkách, rostlinných olejích a ořeších.