Možná se vám opozdila menstruace, možná vás začala nepříjemně bolet prsa a možná jste dokonce ráno zvracela dřív, než jste vlastně cokoli snědla. Koupila jste si těhotenský test a… byly tam dvě čárky!

Od chvíle, kdy vám gynekolog potvrdí, že jste těhotná, budete v jeho ordinaci téměř pečená vařená. Snažte se to brát s klidem, myslete na to, že cílem všech těch vyšetření je ohlídat vaše zdraví, stejně jako zdraví vašeho miminka.

Na každé prohlídce vám lékař změří krevní tlak, puls, váhový přírůstek a vyšetří vaši moč kvůli přítomnosti cukru a bílkovin. Kromě téhle „rutiny“ podstoupíte ještě mnohá další vyšetření, včetně prohlídky u praktického lékaře a stomatologa, a možná se v tom budete trochu ztrácet. Přinášíme vám jednoduchý přehled všech těch „větších“ gynekologických vyšetření, která vás v následujících týdnech čekají.

6. až 8. týden

Potvrzení těhotenství přes ultrazvuk (UZ), kontrola, zda nejde o mimoděložní těhotenství.

10. týden

UZ kvůli vyšetření srdeční akce plodu, výpočet data porodu a cytologie. K tomu navíc vyšetření krve kvůli krevnímu obrazu, zjištění krevní skupiny a Rh faktoru; HIV, sifilis test a test na protilátky. Dostanete těhotenský průkaz, který s sebou budete nosit až do porodnice.

12. až 13. týden

Zatím ne zcela ještě standardní, ale dostupné vyšetření, tzv. NT Screening. Má za úkol zjistit možné vývojové vady plodu (Downův syndrom). Provádí se UZ a měření se porovnávají s výsledky krevního obrazu. Není hrazen pojišťovnami, ale je mnohem spolehlivější než Tripple test.

16. týden

Pokud jste nepodstoupila NT Screening, půjdete na Tripple test (vyšetření hodnot tří hormonů: cg, AFP, E3). Cílem tripple testu je, stejně jako u NT Screeningu, zjistit možné vývojové vady. Lékaři ale od tohoto vyšetření pomalu ustupují, protože jeho výsledky jsou často velmi nepřesné a falešně pozitivní.

20. týden

Tzv. „velký UZ“; vyšetřuje se anatomie a růst dítěte, srdeční akce, uložení placenty a množství plodové vody v děloze.

24. až 25. týden

Glukózový test (oGTT) kvůli zjištění možnosti těhotenské cukrovky. Na vyšetření přijdete nalačno a přinesete ranní moč. Odeberou vám krev, budete muset vypít určité množství glukózy a znovu vám odeberou krev. Po další hodině vám krev odeberou ještě jednou. Po dobu vyšetření nemůžete konzumovat nic dalšího.

30. až 32. týden

Další screening (UZ), kde se kontroluje poloha plodu, jeho pohybová aktivita a také stav placenty.

36. týden

Krevní obraz, kultivace z pochvy (kvůli přítomnosti streptokoka, který by mohl ohrozit dítě), opětovná kontrola protilátek u Rh negativních.

37. až 40. týden

Příprava porodních cest, v tomto období vás už bude pravděpodobně sledovat gynekolog v porodnici. Od 38. týdne kardiotokograf, kterým se natáčí ozvy plodu.