Těhotenství je obdobím, kdy je zádové svalstvo přetěžováno vyšší hmotností a jiným rozložením váhy. Většinu žen tedy více či méně záda bolí, a to zejména v oblasti ramen, šíje a beder. Dojít může důsledkem rozvolňování pánve i k velmi bolestivé „blokádě esíčka“. S většinou těchto stavů si poradí vhodně zvolená rehabilitace. Skvělým doplňkem ale mohou být i speciální těhotenské masáže.

Ty jsou vhodné nejen za účelem odstranění bolesti, ale klidně i jen k relaxaci a hýčkání unaveného těla. Existuje ale několik zásad, kterými je třeba se řídit.

Vyhledejte odborníky

Ta první a nejdůležitější je, abyste vyhledala nejlépe velké specializované centrum, kde masíruje člověk s patřičným vzděláním, osvědčením a praxí. Těhotenské masáže nabízí i mnohá malá studia včetně thajských, u těch si ale kvalitu těžko ověříte. Pamatujte, že špatně provedená masáž může v těhotenství opravdu ublížit. „V těhotenství obecně doporučuji zejména masáže relaxační, které mamince pomohou odpočinout si od pracovního stresu, odlehčit psychice i přetěžovaným zádům. Cílenou masáž při konkrétním problému maminky, jako je blokáda a podobně, by měl provádět velmi zkušený fyzioterapeut, nikdo jiný,“ varuje porodní asistentka a masérka Veronika Töpferová, která provozuje Studio maminka.

Zvolte správnou polohu

Velice důležitá je volba polohy. Těhotné maminky se masírují buď na boku, nebo na speciální židli, o kterou se mohou pohodlně opřít. Existují i lehátka s otvorem na těhotenské bříško. Informujte se předem, jaké vybavení pro nastávající maminky vámi vybrané pracoviště nabízí. „Stěžejní je volba polohy při masáži prováděné přímo při porodu. Volíme takové polohy, které podpoří gravitaci a vedou tak k hladkému průběhu porodu. Poloha v leže se pro tento účel nehodí,“ upřesňuje Veronika Töpferová.

Pozor na kontraindikace

Před masáží se poraďte se svým gynekologem, pokud má vaše těhotenství i jen lehce nestandardní průběh. Pokud máte vyšší tlak, jakkoliv jste krvácela a podobně, je možné, že vám masáž nedoporučí a jeho radou by bylo vhodné se řídit. „Mezi kontraindikace může patřit i oslabená imunita, kožní a žilní problémy. V takovém případě by mohlo dojít i ke zhoršení stavu,“ doplňuje Töpferová.