Rytmické dýchání během porodu vám maximalizuje množství kyslíku, které máte k dispozici vy a vaše dítě. Techniky dýchání vám mohou také pomoci zvládnout kontrakce a pomoci s vaším porodem.

Pomoc při dýchání u porodu

Použití relaxačních technik včetně dýchání je také spojeno se sníženým rizikem asistovaného porodu. Vysvětlením toho, co se stane, když ztratíte kontrolu nad svým dechem, vám může pomoci pochopit, proč může rytmické dýchání pomoci při porodu.

Když pociťujete napětí a strach, vaše dýchání je povrchové a rychlé. Ramena jsou vytažena směrem k vašim uším a krku. Pokud se dostanete do stavu paniky, začnete nasávat vzduch do plic a dýcháte ostře a krátce.

Panické dýchání snižuje množství kyslíku, které vaše tělo může použít pro sebe a vaše dítě. Můžete ztratit kontrolu, cítit brnění v prstech a vaše ústa mohou být necitlivá.

Panické dýchání je běžnou reakcí na velmi stresující nebo děsivé situace. Je to normální, ale vaše tělo nemůže v tomto stavu fungovat dlouho. Dostaví se pocit vyčerpání. Při porodu je přitom vaším cílem co nejvíce šetřit energii a dát svému dítěti dostatek kyslíku, aby mu pomohl zvládnout cestu na svět. Rytmické dýchání vám může pomoci a výrazně ovlivnit váš pocit z porodu.

Dýchací vzorce při porodu

Zkuste na okamžik zavřít oči. Zaměřte se na vaše dýchání a všimněte si, jak je rytmické. Dýcháte, pak je chvíli pauza, než vydechnete. Je důležité udržet si rytmické dýchání. Nedovolte, aby byl nádech delší než výdech. Váš výdech by měl být delší než váš nádech.

Když máte silné kontrakce, vaše dýchání se stane plytkým. Není na tom nic špatného, ​​dokud se vaše dýchání nezačíná zrychlovat a přeměňuje se na panické dýchání.

Jaké konkrétní techniky mohu vyzkoušet?

Pokuste se tyto relaxační techniky cvičit během těhotenství. Pokud si osvojíte, budte je snadněji praktikovat přímo během porodu.

Přemýšlejte nad slovem „relax“. Má dvě slabiky, „re“ a „lax“. Jak dýcháte, přemýšlejte „znovu“ a když vydechujete, myslete „lax“. Nedovolte, aby se vaše mysl odklonila od opakování slova „relax“ v souladu s vaším dechem.

Když vydechujete, zkuste uvolnit jakékoli napětí ve vašem těle. Zaměřte se na svaly, o kterých víte, že jsou napjaté, když zažíváte stres. Nebo se pokuste s dýcháním počítat. Jak dýcháte, pomalu počítejte do tří nebo čtyř, nebo cokoli se vám zdá pohodlné. Když vydechujete, počítejte znovu do tří nebo do čtyř.

Zkuste se nadechovat nosem a vydechovat ústy. Možná vám pomůže během dýchání vydávat zvuk, například „oooooooh“ nebo „aaaaaah“. Mezi kontrakcemi pijte vodu, která zabraňuje vysychání úst.

Nikdy není pozdě naučit se používat dýchací techniky. Porodní asistentky, které se o vás starají při porodu, vám mohou také pomoci používat dýchací techniky, i když jste je ještě nikdy nezkoušely.

Jak může pomoci partner?

Když máte silné kontrakce, není vždy snadné dýchat rytmicky a relaxovat pokaždé, když vydechujete. Cítíte se unavená a porod se zdá nekonečný. Zde je nezbytná podpora vašeho partnera. Pomůže vám udržet dýchání tím, že dýchá s vámi.

Zkuste s ním udržovat oční kontakt. Pokud to funguje, může držet vaše ruce nebo položit ruce na ramena. Potom můžete sledovat jeho dýchací vzorec, když vdechuje nosem a jemně vyfoukává. Využijte tuto zrcadlovku během těhotenství.

Dýchání vám navíc může pomoct, když už si myslíte, že nemůžete dál.

Výhody cvičení dýchání
  • Dýchání se stává automatickou reakcí na bolest
  • Matka zůstává v uvolněnějším stavu a reaguje pozitivněji na nástup bolesti
  • Ustálený rytmus dýchání uklidňuje během porodu
  • Poskytuje pocit pohody a kontroly
  • Zvýšený kyslík poskytuje větší sílu a energii pro matku i dítě
  • Slouží ke každé kontrakci, čímž je kontrakce produktivnější
  • Modelované dýchání může zmírnit každodenní stresy v životě