Konec prvního trimestru.  Konec největšího strachu. Konec nevolností a začátek radosti a velkých příprav. Ale taky těhotenská průkazka a pravidelné kontroly u gynekologa. Přečtěte si, jaký bude váš třetí měsíc s miminkem v bříšku.

Už ji máte. Těhotenská průkazka je vaše nová „občanka“. Gynekolog do ní zapisuje veškeré údaje o těhotenství a miminku, noste ji tedy stále u sebe. Potřebovat ji budete nejen na kontrolách, které vás nyní čekají každý měsíc, ale i třeba u zubaře nebo praktického lékaře. Je také na čase své těhotenství oznámit rodině a v práci. Riziko potratu se totiž na konci prvního trimestru výrazně snižuje, a tak se nemusíte bát, že oznámením šťastné novinky něco zakřiknete. V práci tak budou mít čas se na váš odchod na mateřskou dovolenou připravit a sehnat za vás náhradu.

Vyšetření

Už v prvním trimestru absolvujete několik vyšetření, většinu právě ve třetím měsíci. Tím prvním je onkologická cytologie – stěr děložního hrdla. Gynekolog vám také vezme krev pro vyšetření krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru, pohlavních nemocí a žloutence. Vás a vaše miminko čeká první větší ultrazvuk. Měla byste také navštívit svého praktického lékaře a zubaře. Péči o zuby v těhotenství rozhodně nepodceňujte.

Tipy pro maminku

Těhotenské nevolnosti už jsou nejspíš pryč, zaměřte se proto na pestrou stravu a pravidelný pitný režim. Pozor namlsání! V sušenkách, čokoládě a dortících je sice energie, které teď potřebujete dvakrát víc, raději ale při chutích na sladké sáhněte po zdravějších variantách. Nejen, že pro miminko sušenky neznamenají žádnou výživu, ale i vy jistě oceníte co nejmenší váhový přírůstek. Přibírat byste měla, ale zdravě a s mírou.

Pohyb

Těhotenství není nemoc, pohyb není zakázán – právě naopak! Zařaďte časté procházky, posilujte pánev i záda (to oceníte hlavně po porodu), přihlaste se na cvičení pro těhotné, prohlídněte nabídku kurzů pro maminky a tatínky.

Co na to miminko

Plodu v bříšku se vyvíjí mozek a centrální nervová soustava. Veliký je od 2,5 do 10 centimetrů a váží jen kolem deseti gramů. Na končetinách už jsou znatelné prstíky, začínají se vyvíjet vnější pohlavní orgány, ale na ultrazvukovém snímku je ještě nerozlišíte. Čeká ho první větší screenignové vyšetření, kdy může lékař vyloučit některé vývojové vady. Miminko je velice vnímavé, ultrazvukové vyšetření je pro něj často nepříjemné, a tak se v bříšku začne vrtět. Vy jeho pohyby ale neucítíte, na to si budeme muset ještě chvilku počkat.

Co na to tatínek

Heslem pro následující měsíce bude POCHOPENÍ. Budoucí tatínci už jistě maminkám se vším pomáhají a podporují je, na řadě je ještě pořádná dávka pochopení. Odteď totiž nastávající maminka bude den po dni shánět to nejlepší pro miminko (a na tatínka nezbyde tolik času).

Znamená to nejen hodiny strávené na internetových diskuzích, recenzích, stránkách výrobců dudlíků a nejlepších monitorů dechů, ale třeba i každodenní nákupy maličkatých ponožek, roztomilých pyžámek a mastiček všeho druhu.