Šestý měsíc bývá nejkrásnější z celého těhotenství. Nastávající mamince už není špatně a netráví hodiny v posteli nebo koupelně, větší nebezpečí plodu nehrozí a pokud ještě necítila pohyby plodu, nyní už je určitě ucítí. Těhotenství je vidět na první pohled a žena si tak může užívat gratulace a pozornost okolí. Jednou z mála nepříjemností provázejících tento měsíc je časté močení a zažívací potíže.

Časté močení je způsobeno neustále rostoucí dělohou – ta utlačuje okolní orgány a vy musíte častěji „na malou“. Některé těhotné ženy tak hlavně ze začátku trpí i na zánět močového měchýře. Ze zažívacích potíží můžete trpět zácpou i průjmem, častější ovšem bývá právě zácpa – jak už jsme radili dříve, zařaďte potraviny bohaté na vlákninu a pravidelný pohyb. Na bříšku se mohou objevit strie, nebojte ale, po porodu částečně zmizí. Jak prevence dobře slouží těhotenské olejíčky. Problémové může být i spaní – jakkoliv se snažíte co nejvíce odpočívat, pokud jste zvyklá spát na břiše, máte s tím teď na dlouhou dobu utrum.

Prsa mohou začít produkovat mlezivo. Mlezivo (neboli kolostrum) je první potrava vašeho miminka na vnějším světě. Je v něm obsaženo všechno, co miminko potřebuje. Toto počáteční mléko je nejdříve čiré, pak nažloutlé a dost husté. Mateřské mléko prsa produkují až několik dní po porodu. Může se stát, že vám právě mlezivo bude samovolně vytékat z prsů – není to známka předčasného porodu ani toho, že by bylo něco v nepořádku. Mlezivo se ani nesnažte nijak odsát, zvýšila byste jeho produkci a mohla byste vyvolat porod. Doporučujeme koupit si prsní vložky, kam se mlezivo vpije, potřebovat je budete i v šestinedělí, až se vám prsa tak zvaně nalijí a tělo si bude postupem času upravovat potřebnou dávku mléka.

Měla byste se už zamýšlet nad jménem vašeho potomka. I když jste si nechala říct pohlaví, přemýšlejte nad jménem holčičím i klučičím (v porodnici stejně vyplňujete obě jména). Pokud uvažujete o netradičním nebo cizím křestním jménu, zjistěte si, zda je u nás povoleno. Pokud nejste s partnerem sezdaní a chcete, aby miminko mělo příjmení po tatínkovi, musíte oba na matriku.

Co na to miminko

Vaše miminko už může být zhruba 30 centimetrů dlouhé a váží víc než půl kilogramu. Na hlavičce jsou už znatelné vlásky, na ultrazvuku rozeznáte jednotlivé prstíky. Miminko polyká trochu plodové vody a vylučuje ji – zažívací ústrojí začíná plnit svou funkci. Malý prďolka už může reagovat na to, co se „tam venku“ děje – vnímá zvuky i náladu maminky. Často mívá škytavku. Pokud by se miminko nyní narodilo, má vysokou šanci na přežití.

Je v tom i tatínek

Jak už bylo zmíněno výše, pokud nejste s partnerem oddáni a chcete, aby se vaše dítko jmenovalo po něm, musíte na matriku. Zápis o určení otcovství lze sepsat na kterékoliv rodné matrice. K zápisu potřebujete občanské průkazy a rodné listy. Matka ještě těhotenskou průkazku. Současně se pak oba rodiče dohodnou na příjmení dítěte a jeho tvarech.

Tatínci, vaše žena prožívá nejkrásnější měsíce těhotenství, máte volnou ruku v rozmazlování. Co ji takhle překvapit třeba těhotenským focením?