Hurá, jste těhotná! Možná o tom ještě ani nevíte, možná už druhý týden pozorujete na svém těle velké změny. Roste ve vás nový život a právě i vaše tělo se začíná měnit. Říká se, že na ženě se těhotenství dá poznat na první pohled zkrásní a září jí oči více, než kdy jindy.

Pokud se otěhotnět snažíte už delší dobu, nejspíš s napětím očekáváte právě tyto příznaky:

  • vynechání menstruace (pokud se cyklus opozdil o 14 dní a více, upalujte pro těhotenský test)
  • nadměrná únava (pozor, ta může souviset s jinými okolnostmi ve vašem životě)
  • nevolnost (může se objevit už v prvních týdnech nebo až v posledních třech měsících, šťastlivky se s ní ale za celých devět měsíců nemusí setkat vůbec)
  • fyziologické změny (hlavně zvětšující se ňadra, zadržování vody, nárůst hmotnosti v této době ještě není patrný)
  • časté močení (více se prokrvuje malá pánev, velké procento žen na začátku těhotenství prodělá zánět močových cest)
  • psychické změny (větší citlivost, častější pláč – tyto příznaky vás pravděpodobně budou provázet celé těhotenství, těhotnou ženu rozpláče i obyčejná reklama)

Těhotenský test

Pokud jste takové změny na svém těle zaznamenala, nejspíš už jste si v lékárně koupila těhotenský test. Tyto testy fungují na principu měření hladiny hormonu HCG v těle. Dvě čárky zobrazené na testu znamenají, že je miminko na cestě. Test si udělejte pro jistotu víckrát, s časovým rozestupem. Někdy se totiž objeví tak zvaný „duch“ – nezřetelná čárka, která se může se stoupající hladinou hormonu vybarvit, nebo pokud nejste těhotná, zcela zmizet.

Těhotenské týdny

Nejjistější je ovšem ultrazvukové vyšetření. Nemá ale cenu běžet k lékaři hned týden po vynechání menstruace. Na monitoru se srdíčko ukáže až v šestém týdnu těhotenství.

Těhotenské týdny se počítají od prvního dne poslední menstruace – celkově je tak žena těhotná 40 týdnů (plus mínus dva týdny), 10 lunárních měsíců. Ty se ještě dělí na tři trimestry:

  • první trimestr (do 13. týdne) je období ranních nevolností, tělo se připravuje na to, že v něm následující týdny a měsíce bude růst nový život, na ženě samotné ještě těhotenství není moc vidět a často tají před okolím, že je v jiném stavu;
  • druhý trimestr (do 27. týdne) je považován za nejhezčí období v životě těhotné ženy, bříško není ještě tak velké, aby ženu obtěžovalo, zároveň už na ní je ale vidět, že pod srdcem nosí potomka, často ženy v tomto období tak zvaně hnízdí – nakupují výbavu pro zatím nenarozené miminko;
  • třetí trimestr končí porodem, bříško už je velké a těhotné ženě často překáží v pohybu, žena by měla co nejvíce odpočívat a nabírat sílu na porod a následující týdny.

Co na to miminko

Oplodněné vajíčko se z vejcovodu dostává do dělohy, postupně se rýhuje a uhnizďuje.

Miminko v prvním měsíci ještě vůbec miminko nepřipomíná, na ultrazvuku jej ani neuvidíte. Je veliké zhruba půl centimetru, má hlavičku, krk a trup, ale vypadá spíš jako pulec, než něco, z čeho za několik měsíců vyroste princezna nebo fotbalista. O pohlaví už je ale rozhodnuto.

Co na to tatínek

Jako první byste tu šťastnou novinu měla oznámit svému partnerovi. Děje se něco, co vás dva spojí více než svatba. Navíc – dítě je na rozdíl od svatby rozhodně navždy. Brzy budete tři, a čím dříve se o tom tatínek dozví, tím více vám může v těhotenství pomoct. Naopak před okolím si ještě vaše nádherné tajemství nechte pro sebe.