Pátý měsíc je pro budoucí maminku jeden z nejhezčích. Krásně se cítí i vypadá, začíná cítit pohyby miminka, zvětšují se jí prsa a těhotenství už rozhodně jen tak lehce neutají. Naopak, ráda přijímá gratulace a komplimenty, jak jí to v těhotenství sluší.  Pořád samozřejmě platí, že by měla pravidelně a zdravě jíst a dostatečně pít. Důležitý je také odpočinek i přiměřený pohyb.

I tak se s pátým měsícem mohou pojit menší nebo větší komplikace. Některé maminky mají už v pátém měsíci těhotenství velké bříško, a tak se mohou potýkat s bolestí zad. Doporučuje se proto pravidelné cvičení posilující břišní a zádové svalstvo. Pořád také platí, že byste měla dbát na pestrou a pravidelnou stravu. Ta totiž může zamezit častému problému těhotných žen – nadýmání. Nadýmání je velmi individuální, je podmíněno skladbou potravy, rychlostí trávicích procesů a bakteriálním osídlením střeva. Pomůže proto právě pestrá strava, pohyb i užívání laktobacilů.

Strava je pro těhotnou ženu důležitá i proto, že si miminko z maminčiného těla bere vše potřebné – například minerály. Pokud v jídelníčku nemáte dostatek potravin bohatých na tyto látky (jedná se hlavně fosfor a vápník), můžou vám začít řídnout kosti, může dojít k oslabení zubní skloviny a podobně. Některé ženy proto nedají dopustit na druhou večeři v podobě tvarohu nebo sýrů (u těch si ale dejte pozor, nemůžete jíst ty plísňové a nepasterizované).

Lékař vás pošle na druhý ultrazvukový screening – velmi podrobné sonografické vyšetření bříška. Doktor změří velikost plodu, množství plodové vody a orgány miminka. Pokud budete mít štěstí, dozvíte se pohlaví plodu. Možná už začnete vybírat jméno – to se ale do porodu často ještě několikrát změní. Domů si z této prohlídky přinesete také fotografie a můžete miminku založit první album.

Celkem znatelně už cítíte pohyby miminka. Někdo je popisuje jako lehké šimrání motýlích křídel, jinou maminku začne malý prďolka hned od začátku pořádně kopat. Tyto pohyby jsou jedna z nejkrásnějších věcí na těhotenství, je to velmi intimní chvíle mezi maminkou a miminkem, protože tatínek je ještě nemůže cítit. Vtáhněte tatínka do „hry“ a pohyby mu popište. Brzy už je ucítí také.

Co na to miminko

Miminko už je zhruba 25 cm dlouhé a váží zhruba čtvrt kilogramu. Některým miminkám už rostou vlásky a nehty, začínají se oddělovat dosud srostlá oční víčka, tvoří se zubní sklovina. Srdíčko tepe 150x za minutu. U děvčátek se začíná tvořit struktura vaječníků, u chlapců ve varlatech semenné kanálky. Ve střevech se vytváří tak zvaná smolka. Bude to také první stolice vašeho miminka po porodu.

S miminkem už můžete komunikovat. Hlaďte si bříško, povídejte si s ním, můžete mu zpívat nebo číst pohádky. Miminko vnímá váš i partnerův hlas a začíná si na něj zvykat.

Co na to tatínek

Maminka v těchto týdnech začíná rychleji přibývat na váze. To pro ženu většinou nebývá příjemné, i když si uvědomuje, že přibývá kvůli tomu malému tvorečku, kterého má v bříšku. Partnerku proto podporujte a každý den ji ujišťujte, že je nejkrásnější na světě.