Těhotenství je velice specifické období života žen. Je spojeno s velkým očekáváním a radostí, ale i se spoustou starostí a stresu. Orální zdraví je často v období těhotenství opomíjeno, ale přitom právě v tomto období je velice důležité svědomité provádění ústní hygieny. Mají těhotné ženy více zubních kazů? Znamená každé těhotenství jeden zub pryč? Co je pravda a co fáma se dozvíte v našem dnešním článku.

Zuby se v období gravidity více kazí

FÁMA

Pokud se o své zuby dobře staráte, kazivost by se zvýšit neměla. Podstatné je, aby těhotná žena o své zuby pečovala minimálně stejně jako před otěhotněním, ideálně ještě pečlivěji. Pokud žena na začátku těhotenství například často zvrací, je hodně vyčerpaná a unavená, a v důsledku toho nemá chuť nějak zvlášť se starat o svůj chrup, nepečuje o zuby a mezizubní prostory, může se kazivost zvýšit. Problém je tedy spíše v přístupu než v těhotenství samotném.

Standard v těhotenství přitom je: zuby čistit ráno a večer, mezizubní prostory pouze jednou denně (večer), používat zubní pastu nebo ústní vodu s antibakteriálními složkami, která působí protizánětlivě. Během gravidity by žena měla dvakrát navštívit dentální hygienu kvůli kontrole dásní, odstranění zubního kamene a případné instruktáži související s péčí o chrup v tomto období.

Jedno těhotenství = jeden zub pryč?

FÁMA

Dřív se to říkalo, že jak tělo těhotné ženy musí neustále zásobovat plod různými minerály, tak dochází k demineralizaci a odvápnění zubů a ty se pak „sypou“. Bylo ovšem prokázáno, že ženský organismus v průběhu těhotenství netrpí nedostatkem vápníku, jestliže žena jí normálně a dostává se jí všech živin, minerálů a důležitých látek. Pokud tomu tak není, tak odvápněním trpí spíš kosti než zuby a hrozí spíše osteoporóza – ne však taková, která by se musela v budoucnu léčit. Jde o přechodný problém a s normální výživou po porodu se vše vrátí zpátky.

V těhotenství se nesmí rentgenovat

PRAVDA

Těhotná žena nemá podstupovat rentgen během gravidity, tedy například i vytržení zubu se musí obejít bez rentgenového snímku, ač zub musí ven.

Při nevolnostech je třeba si po každém zvracení vyčistit zuby

FÁMA

Co se týká dentální hygieny, je pro ženy absolutně nejhorší první trimestr – a to i proto, že mnohým se nevyhýbá těhotenská nauzea (pocit nevolnosti, nutkání na zvracení) či přímo zvracení několikrát za den. Důležité je vědět, že čistit si zuby po každém zvracení je nežádoucí. Následkem zvracení se totiž vylučuje přes ústa kyselý obsah žaludku a na zuby se tak dostane kyselina, která je začne okamžitě leptat. A pokud zuby začnete čistit, tak naleptanou, v tu chvíli měkkou sklovinu, ještě navíc dřete a tím svým zubům ubližujete.

Jak tomu zabránit? „Bezprostředně po zvracení je dobré vypláchnout dutinu ústní obyčejnou vodou, lépe mlékem nebo ústní vodou s obsahem fluoridů, a čištění zubů zahájit až po pětiminutovém intervalu,“ radí MUDr. Radana Janovská.

Když je žena těhotná, krvácí jí dásně

PRAVDA I FÁMA

V těhotenství dásně krvácet mohou, ale také nemusejí. Vše se odvíjí od toho, jak žena pečovala o své zuby ještě před tím, než přišla do jiného stavu. Začnou-li se v těhotenství projevovat problémy na dásních, de facto jde pouze o to, že hormonální změny (zejména takzvaný těhotenský hormon hCG, jehož hladina se zvyšuje do 10. až 12. týdne těhotenství) vyvolají zánět – ovšem zánět, který tam už byl. Jednoduše řečeno: jestliže chodíte pravidelně na preventivní prohlídky, na dentální hygienu a zánět v ústech nemáte, s těhotenstvím zánět dostat nemůžete. Ovšem pokud před otěhotněním máte i sebemenší zánět a občas vám dásně při čištění zubů krvácejí, gravidita je v takovém případě spouštěčem zánětlivých procesů.

„V průběhu gravidity se mohou vyskytnout hormonálně podmíněné záněty dásní nebo různé výrůstky na dásních. Záněty dásní jsou dány působením hormonů na dutinu ústní, které mimo jiné vyvolávají změnu složení plaku a prokrvení dásní. Často je na vině zhoršení hygienických poměrů v dutině ústní některých matek. Záněty dásní se projevují otokem, bolestivostí, zarudnutím a zvýšenou krvácivostí,“ říká MUDr. Radana Janovská.