Nový test z krve spolehlivě potvrdí u většiny těhotných, že placenta funguje správně a život matky a dítěte není v nebezpečí. Současně včas rozpozná tzv. preeklampsii  u žen, jejichž těhotenství je skutečně ohroženo.

Preeklampsie představuje celosvětově jednu z hlavních příčin úmrtnosti matky a plodu. Při onemocnění dochází ke špatné funkci placenty a tím pádem k nedostatečnému přísunu kyslíku a živin k plodu. Jde o extrémně nebezpečné onemocnění, které mnohdy bývá velmi obtížné odhalit včas, protože většina příznaků se může vyskytovat i v normálním těhotenství – vysoký krevní tlak, otoky nohou, bolesti hlavy a nevolnost.

Výsledek během pár minut

Nový test spolehlivě detekuje v krvi bílkoviny, které signalizují, že placenta nefunguje správně. Test během několika minut vyloučí preeklampsii a žena může jít v klidu domů. Pokud potvrdí vysoké riziko rozvoje preeklampsie, přijde žena v kratším intervalu na kontrolní odběr a pokud test detekuje extrémně vysoké hodnoty, mají lékaři v rukou další argument pro ukončení těhotenství a záchranu života miminka i matky. Dalšími ukazateli jsou vysoké hodnoty krevního tlaku a bílkoviny v moči. Test je také nově hrazen z veřejného pojištěni. Nyní tedy záleží jen na lékařích, aby ho využívali a dlouhodobě ženy nehospitalizovali a nenechali je čekat ve stresu na výsledky vyšetření, která dosud trvala několik dní.

Profesor MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni uvádí: „Laboratorní vyšetření se provádí u těhotné ženy, je-li podezření na rozvoj preeklampsie. Tato nemoc se vyskytuje obvykle ve třetím trimestru, ne dříve než ve 20. týdnu těhotenství. Testy provádí např. Všeobecná fakultní nemocnici v Praze nebo Fakultní nemocnice v Plzni.“

Pro klid lékařů i maminek

National Institute for Health and Care Excellence´s ve Velké Británii nyní přijal na základě výsledků klinických testů a doporučení odborných organizací tento test jako doporučený postup pro vyloučení preeklampsie u ohrožených žen.  Odhaduje se, že rozhodnutí institutu ovlivní v UK každoročně život a spokojené těhotenství přibližně 38 000 ženám, které sice vykazují varovné symptomy, ale onemocnění preeklampsie u nich neprobíhá.

Tento imunochemický test je velmi užitečný nástroj pro klinickou praxi, který umožňuje lékařům rychlé rozhodování v diagnostice preeklampsie a budoucí maminky a jejich rodiny chrání od stresujícího čekání a zbytečného pobytu v nemocnici.

Zdroj: Lab Tests Online cz