Každá nastávající maminka se jistě někdy setkala s radami typu: „Nesmíš to a ono a určitě bys měla toto a tamto!“ Kterým z nich tedy věřit, a které bludy si naopak vyslechnout jen s úsměvem? Poradíme vám v našem článku!

Kolem těhotenství vzniklo mnoho mýtů, které mnohdy vyvolávají strach a zmatek rodiček. Někdy jde pouze o zastaralé informace, ale jindy to mohou být neustále se opakující nesmysly, které se takto tradují již po generace. Čemu bychom tedy neměli o těhotenství věřit?

I v dnešní moderní a přetechnizované době, se mnohé těhotné ženy nechají ovlivnit spoustou pověr a mýtů, které přetrvávají z dědictví babiček.

Příklad:

 bříško roste dopředu a do špičata – určitě to bude kluk

 bříško rostoucí do široka – určitě to bude holka

 velká chuť na sladké – kluk jako buk

 přenášení po termínu porodu – narodí se vám holčička

 pálení žáhy značí – že děťátko bude mít hodně vlasů

 maminka má viditelné změny v obličeji (třeba pupínky) – holčička jí bere krásu

ZDE JSOU DALŠÍ NEJČASTĚJŠÍ MÝTY:

  • Pokud nemůže žena otěhotnět, musí obejmout těhotnou ženu, která ji „nakazí.“ V tomto případě lze jen konstatovat věř a víra tvá tě uzdraví. Psychická pohoda a klid může k otěhotnění ženy pouze přispět.
  • Těhotná nesmí zvedat ruce nad hlavu, věšet prádlo ani záclony, jinak bude mít dítě pupeční šňůru omotanou kolem krku. Až 25 % dětí má pupeční šňůrou omotanou okolo krku. Je to ale spíše zaviněné pohyby dítěte v děloze než chováním matky. Rizikovým faktorem může být délka pupeční šňůry. Naštěstí většina dětí se i přesto zcela normálně vyvíjí a bez větších komplikací přijde na svět.
  • Měla by jíst za dva: Jde skutečně pouze o omluvu vašich choutek, které mají za následek bouřící se hormony. Rozumné a vyvážené stravování si můžete upravit trochu většími, ale určitě ne dvojitými porcemi.
  • Pokud těhotnou honí mlsná, ale vytoužené jídlo si nedopřeje, bude mít miminko mateřské znaménko ve tvaru zapřené potraviny.
  • Aby byl porod rychlý, měla by jíst hodně ostrého jídla.
  • Kočky kradou dětem dech – tato pověra vychází z představy, že kočky mají rády mléko, tedy i mateřské a mohly by ho chtít pít z úst dítěte.
  • Nekupovat kočárek ani výbavičku před porodem, jinak to přinese dítěti smůlu.
  • Lepší je porodit v sedmém měsíci než osmém.
  • Nesmíte pít kafe. Ani toto nemá ve skutečnosti vliv na plod. Potvrdit by vám to mohlo mnoho maminek, které by bez kávy těhotenství nezvládly. Zejména pokud již mají doma nějaké mladší sourozence. To podstatné je, abyste si dopřály pouze jednu kávu denně, nebo když je chcete dvě, tak si je udělejte slabší. Kdyby platila fáma o kofeinu, tak byste nemohly pít ani černý nebo zelený čaj či kolové nápoje.

Rady a tipy ohledně těhotenství a porodu, které jsou sice na pomezí mýtů, stojí však za zvážení:

  • Těhotenství se oznamuje až po třetím měsíci – tedy prvním trimestru, aby se nezakřiklo.

Nic nezakřiknete, těhotenství můžete oznámit kdykoliv, kdy to uznáte za vhodné, ale je pravdou, že první trimestr těhotenství bývá nejrizikovější, a tak je pro klid budoucí maminky vhodné oznámit radostnou novinu světu až po té, co první trimestr prožije v klidu.

  • Žena v šestinedělí nemá opouštět domov a vycházet z domu ven.

Tento mýtus vznikl pravděpodobně z důvodu obavy z infekce. Zánětlivá onemocnění bez patřičné léčby mohlo být pro šestinedělku fatální.

Těhotenství je specifickým obdobím v životě každé ženy. Škála rituálů, které ženy dodržovaly dříve a které se dodržují i dnes je široká a velmi rozmanitá. Pravdou je, že stát se může leccos a opatrnost je na místě. Avšak těhotenství i porod jsou přirozené věci, které by více než strach, obavy a pověry mělo provázet příjemné očekávání, radost a pohodová nálada.