Léto je pro těhotné ženy nejhůře snášeným ročním obdobím. V létě se nastávajícím maminkám mění termoregulace, což je způsobeno hormonálními změnami, a je přirozené, že žena zadržuje více tělesných tekutin, obzvlášť pak ve 3. trimestru. Může jít o navýšení až o 50 %. Dochází k roztažení cév, a to způsobuje, že se budete více potit a více ztrácet tekutiny. Poradíme vám, co s tím.

 Jak otoky vznikají?

Když tekutina proniká z cév do tkání, tvoří se edém (otok). I přes zvýšený objem tělních tekutin klesá jejich podíl v krevním řečišti, čímž se snižuje přítok krve do mateřských orgánů a placenty. To je první, čeho si těhotná žena všimne. Náhlé výrazné zvýšení tělesné hmotnosti je první známkou zadržování vody. Následuje viditelný otok.

Co otoky zhoršuje?

 „V první řadě samotný fakt těhotenství, kdy se jednak zvyšuje obsah tekutin v těle, ale i zvětšující se děloha, která vyplňuje malou pánev, a tím se zhoršuje návrat krve z dolních končetin. Také výrazné přibývání na váze v těhotenství. Průměrně by žena měla přibrat za celou graviditu 10-12 kg. Pozor na dlouhé stání, ale i sezení (v práci, ale i při cestování autem či letadlem) a též dlouhodobý pobyt v horku, který též vede k rozšíření cév a otoky zhoršuje,“ říká gynekoložka Ivana Vondrušková.

Osobní zkušenosti maminek:
  •  Pomohlo mi akorát často odpočívat s nohama výš než hlava a chladné obklady. Je to nepříjemné, ale porodem tyhle obtíže odezní.
  • Nesedět, ale ležet a mít nohy výš než pánev.
  • Taky mi otékaly nohy, z prstů jsem měla pěkné bambulky. Pomáhalo mi, když je partner večer mazal směrem od chodidla ke kolenu, a hlavně je držet nahoře.
  • Mně pomohla kombinace více věcí. Každodenní masáž + užívání hořčíku (kvůli křečovým žílám) + studené sprchy. Otoky jsem proto neměla ani ke konci těhotenství.

Kdy je situace s otoky vážná?

V některých případech mohou otoky ukazovat i na špatné fungování ledvin, srdce nebo se mohou přidat závažnější projevy žilních onemocnění. „Jestliže je otok nohou jednostranný – tehdy by měla těhotná žena navštívit neprodleně lékaře, protože může velmi pravděpodobně jít o zánět žil nebo trombózu. Končetina je většinou také bolestivá a postižená oblast je zarudlá a teplejší na pohmat,“ popisuje MUDr. Ivana Vondrušková.

Pokud se k otokům přidá vysoký krevní tlak či bílkovina v moči, pak hrozí preeklampsie, která představuje velké riziko jak pro dítě, tak i pro matku.

Co může způsobit neléčená preeklampsie?

„Neléčená může přejít v eklampsii a v krajním případě skončit smrtí ženy i dítěte. Tato nemoc se objevuje nejčastěji po 20. týdnu gravidity a i u jinak zcela zdravé ženy je nutno ji řešit léky a někdy i hospitalizací,“ tvrdí MUDr. Vondrušková.

Po porodu edém rychle zmizí, nadbytečná tekutina se vrátí do oběhu a vyloučí se močí. Výdej moči dosahuje až šesti litrů denně, a proto je nutné častěji doplňovat tekutiny.

Jak otokům předcházet?
  • Omezte dlouhé túry.
  • Nedávejte nohu přes nohu, když sedíte, a když už sedíte, často s nimi hýbejte.
  • Neseďte dlouho, protože dlouhé sezení zpomaluje cirkulaci krve. Pokud chodíte do práce a hodně sedíte, pořiďte si pohodlnou židli a nohy mějte ve zvýšené poloze, občas je protáhněte a zahýbejte s nimi.
  • Vyhýbejte se teplým koupelím – koupat se můžete, zvolte však radši sprchu, a to chladnou.
  • Noste pohodlnou obuv. „Volte správnou obuv, která podporuje nožní klenbu, protože ta je vlivem zvyšující se váhy v těhotenství stále více namáhána – nenoste vysoké podpatky ani zcela ploché boty, tzv. balerínky, boty střídejte, nejlépe používejte obuv s lehce anatomickou stélkou, odlehčující nápor na klenbu nohy,“ radí gynekoložka Ivana Vondrušková.
  • Omezte příjem soli a během dne hodně pijte.
  • Zlepšení může přinést i několikrát opakované ulehnutí na bok během dne na 20-30 minut, které vám usnadní vylučování přebytečné vody.