Většina těhotných žen se během těhotenství s „ranní nevolností“ setká. I když to není pravidlem a nikdo dopředu nedokáže říct, jestli zrovna Vám bude zle.

Odborníci používají v současnosti termín „nevolnost a zvracení v těhotenství“, protože pojem ranní nevolnost je zavádějící. Nevolnosti v očekávání se totiž neprojevují jen ráno, ale zpravidla trápí ženu celý den.

Ranní nevolnosti v číslech:

75 % žen trpí nevolnostmi v průběhu prvního trimestru
50 % žen trpí nevolnostmi i zvracením
25 % trpí pouze nevolností
25 % žen má to štěstí, že ji netrápí vůbec nic
První obtíže se začínají projevovat kolem 6.–7. týdne těhotenství
Ustávají zpravidla ve 12. týdnu, ale některé ženy trápí i ve 4. a 5. měsíci

Co nevolnosti způsobuje?

Ještě žádný odborník nedokáže přesně předpovědět, jestli a v jaké míře zrovna vás nevolnosti a zvracení potrápí. I když se tvrdí, že horší to mají ženy, které čekají vícerčata nebo ty, které pod srdcem nosí holčičku. Příčin/Důvodů vedoucích k nevolnostem je hned několik. Pojďme se na ně podívat.

  • Hormon hCG (Humánní choriový gonadotropin): hormon, který prudce stoupá právě v prvních týdnech těhotenství. Je prvním ukazatelem ženina těhotenství – právě ten vám na těhotenském testu ukáže dvě čárky.
  • Estrogen: další ženský hormon, kterého je během těhotenství podstatně více
  • Vyšší citlivost: tělo se nám v těhotenství mění před očima. A nejenom vizuálně. Těhotné ženy mají mnohem citlivější čich.
  • Stres: i to je možná příčina nevolností a zvracení

Pomůže jídlo!

Možná se vám právě obrátil žaludek naruby, ale věřte, že v mnoha případech právě jídlo uleví. Není totiž výjimkou, že se nastávající maminky bojí cokoli sníst a pak je jim špatně z hladu. Tady je pár pravidel, které doporučujeme dodržovat právě v případě, že vás nevolnosti nebo zvracení trápí.

  1. Sušenky, krekry, toasty nebo cereálie mějte připraveny u postele a hned po probuzení (ještě ve chvíli, kdy je vám dobře) je snězte. Příjem sacharidů (i když malý) zmírní nevolnost.
  2. Jezte malé porce po celý den.
  3. Poraďte se s lékařem a zvažte těhotenské vitaminy bez přítomnosti železa (ale pozor, jestliže jste anemická, je potřeba železo brát pravidelně).
  4. Mějte v oblibě zázvor – lízátka, čaj, bonbony nebo i ve formě kapslí. Pozor! Nepřekročte dávku 1000 mg denně. Ve velkém množství může zázvor totiž způsobit potrat.
  5. Malinový čaj byl u mnoha žen oblíbeným bojovníkem proti nevolnosti. V současné době se ale spekuluje o jeho bezpečnosti, proto se raději před užíváním poraďte s lékařem.
  6. Lékař by vám také mohl doporučit vitamin B6 nebo v případě závažných nevolností předepsat léky.

Jaké potraviny zmírňují ranní nevolnosti?

Cokoli zázvorového, sycené nápoje jako je třeba Coca-cola, krekry, tvrdé „cucací“ bonbony, bylinkové čaje – kromě výše zmíněných také příchutě citron, máta peprná, broskev nebo heřmánek, citron, preclíky, proteinové tyčinky, toastový chleba nebo jogurt.