Víte, že výzkumy hovoří o tom, že až 75 % žen není spokojeno se svou postavou? Vadí jim velké boky, malá prsa, povislé bříško, velký nos a mnoho dalšího. Některé myslí, že to spraví estetická chirurgie, jiné, že pomůže dieta. Jak jste na tom vy?

Výzkumníci se žen ptali, jak se jim líbí vlastní tělo, které partie jim nejvíce vadí a jestli jsou spokojeny se stylem života, který vedou. Jen necelých 25 % otázaných žen odpovědělo, že jsou v rámci možností šťastné a nic by neměnily. Nezdá se vám to málo? S čím vším tedy ženy mají problém a hlavně proč?

Tělo a váha – hlavní nepřátelé téměř každé ženy

Skoro žádná o sobě nemůže říct, že by snad to její tělo mohlo být dokonalé. Již od útlého věku na sobě hledáme chyby, které pak probíráme s kamarádkami. Tlustá lýtka, chlapecká ramena, větší bříško a s postupem věku se přidávají strie a celulitida. Denně slýcháme, že nějaká žena přibrala a že jí ještě žádná dieta nepomohla zhubnout. Snad každá se již setkala s nenáviděným jo-jo efektem. Problémem ale je, že většinou si jenom stěžujeme, hledíme na sebe kriticky do zrcadla a k pohybu nebo změně životosprávy nás nic nedostane. A přitom stačí málo. Začít u hlavy a mít se konečně ráda. Postupně se začne přidávat touha po pohybu a zdravém jídle.

Pevné tělo jako magnet na muže

S tělem se dají dělat neuvěřitelné věci, pokud pravidelně cvičíme a zdravě jíme. Zpevněné tělo působí jako magnet nejen na muže, ale právě také na ženy, které velmi často a velmi rády srovnávají. 71 % z těch žen, které řekly, že jsou se svým tělem spokojené, pravidelně cvičí – s trenérem nebo samy doma. 57 % z těch, kterým vadí nějaká část těla, se přiznalo, že cvičí méně a někdy dokonce vůbec. A tady máme hlavní problém… Jak ho řešit? Jednoduše: Mějte rády své tělo a samy sebe. Prvním a jediným důvodem touhy po změně ale musíte být VY a nikdo jiný. Kvůli chlapovi, kamarádkám nebo práci to nikdy nejde natrvalo.

Stačí jen malá změna

Prostě nějaký nový zvyk, který bude mít přínos pro vaše zdraví i sebeúctu. Je to kruh – jakmile začnete být spokojené se svým tělem, začnete se o něj také více starat. Čím více se o něj budete starat, tím více se budete cítit šťastnější. A bude to na vás také vidět. Teď si asi říkáte, že není jednoduché jen tak lusknout prsty a o 180 stupňů změnit vlastní myšlení. Ale stačí krůček po krůčku začít měnit své dennodenní návyky. Začněte měnit stereotyp, který vás každý den ovládá. Slibte si, že po určitou dobu budete chodit jenom po schodech – žádné výtahy nebo eskalátory. Vyměňte bramborové lupínky pojídané u oblíbeného filmu za zeleninu a začněte si plnit sny – pozitivní emoce nás totiž mohou posouvat dopředu mnohem rychleji.

Hlavně pozitivně

A nejen to: dávejte srdci, tělu i mysli odměny za každý úspěšný krok, který uděláte. Protože motivace je důležitá a i když jsme napevno rozhodnuté, že změnu potřebujeme, musíme samy sebe chválit a odměňovat. Kromě toho, že všechny tyto kroky jsou dobré pro vaše tělo a udržení si váhy, správná životospráva a cvičení také zlepší vaši náladu, výkonnost v práci a pocítíte, že najednou máte kontrolu nad svým životem. Jakmile se totiž donutíte jít do posilovny i třikrát týdně, zjistíte, že jste schopna dělat i jiné „větší“ věci, které pro vás do této chvíle byly tabu. Cvičením se také zbavujete stresu –  možná o tom nevíte, ale díky tomu si prodlužujete vlastní život. Takže mějte širší okruh cílů než jen snížení váhy, a to snížení stresu a utužování zdraví (jako prevence proti cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, vysokému cholesterolu, atd.). Toto je nejlepší strategie, jak se připravit na úspěch a šťastnější mysl.

A tak, když se cítíte na dně a nejste spokojené samy se sebou, zkuste udělat jeden malý zdravý krok kupředu a sledujte, jak vás tělo bude s láskou následovat. A to je ta hlavní přísada, ze které je štěstí vyrobeno.

Tipy pro štěstí podle Beyonce:

1) jezte častěji správné je jíst 5× až 6× denně, a to pravidelně. Tělo si tak nebude ukládat „tuky“ pro horší časy a nehladové budete uvolněnější.

2) jeden den máte hřešícíi slavná zpěvačka dovolila sama sobě dát si jeden den v týdnu nezdravé jídlo. Dopřejte si pizzu nebo červené víno.

3) „okořeňte“ si jídelníčeknejezte stále to samé, dopřejte si běžné jídlo i speciality. Věřte, že každé nezdravé jídlo má svou zdravou variantu, stačí jen hledat.

4) najděte svoji vlastní „šťastnou“ váhunemusíte toužit po velikosti 36. Ani ta vám nemusí zaručit spokojenost sama se sebou. Vaši šťastnou váhu poznáte tak, že se budete cítit zdravě, svěže a sexy – hlavně sama za sebe.