Je to tady. Čekáte své první (druhé, třetí) miminko a váš život, který jste dosud měla jakž takž pod kontrolou, se začíná zcela měnit. Nechcete nic zanedbat, a tak každou vhodnou chvilku trávíte hledáním informací na internetu, pozorováním se, hlídáním se. Právě vy byste si měla stáhnout aplikace, které vám v krásné, ale často lehce stresové, době těhotenství můžou pomoci a napovědět.

Jistě se ohradíte, že dříve žádné aplikace nebyly a ženy to zvládaly taky. To je sice pravda, daleko častěji ale právě tyto ženy chodily pro radu k lékaři. Takže: pokud se vám nechce každý druhý den chodit k lékaři nebo prostě nechcete strávit hodiny surfováním po internetu, kde se často validní informace stejně nedozvíte, určitě si nějakou aplikaci stáhněte. Existuje několik druhů online pomocníků:

Těhotenský kalendář

Aplikace, kterou určitě využijete nejvíc, je těhotenský kalendář. Pokud vám nevadí angličtina, najdete spoustu aplikací založených na podobném principu – podle týdnů těhotenství vyhledáváte co se děje s vámi, vaším bříškem, miminkem, a na co byste se měla přichystat. Můžete si zaznamenat svou váhu, v některých aplikacích najdete třeba jídelníčky. Z českých aplikací je nejstahovanější Nutrimimi, mezi anglickými dominuje WomanLog Pregnancy.

Zdraví v mobilu

Aplikace v češtině. Těhotenská kalkulačka, vývoj miminka podle týdnů, růst bříška, vyšetření.

Průvodci těhotenstvím

Aplikace pro prvorodičky, které neví, do čeho jdou. V angličtině je jedna z nejznámějších What to Expect – a skutečně, dozvíte se, co vlastně očekávat, na co se připravit. Ke každému dni je připraven článek i video.

V češtině nedávno vznikla aplikace MAMApp, kde najdete lékařská vyšetření a desítky odborných článků, navíc si tam můžete vést deníček, který si jistě ráda třeba po roce přečtete. Tato aplikace je ovšem placená.

Když to na vás přijde

Cítíte nejspíš kontrakce, ale nejste si jistá? Stáhněte si aplikaci, které jejich délku a pravidelnost změří za vás. Stačí do vyhledávače zadat „contraction“ nebo prostě česky „kontrakce“ a vyberete si mezi množstvím českých nebo anglických aplikací. Všechny fungují na stejném principu, kliknete pokaždé, když cítíte, že kontrakce přichází, aplikace měří rozestupy a vy tak zjistíte jejich pravidelnost.

Možná si říkáte, že je taková aplikace zbytečná, že přeci poznáte, kdy rodíte, a když už to přijde, nebudete mít čas nic mačkat. I autorka tohoto článku původně povídačkám o tom „že to pozná“, věřila. Po prvních deseti kontrakcích už ale žhavila telefon, i v porodnici pak aplikaci na porodním sále využila.

A když už je „po“

I pro maminky existují desítky aplikací. Nejvíce stahované jsou ty „kojící“. Zaznamenáváte si čas a délku kojení i ze kterého prsu jste kojila. Možná vám to teď přijde jako blbost, věřte ale tomu, že ve tři ráno se řvoucím dítětem v náručí vám taková aplikace hodně ulehčí život.

Aplikace také hlídají odsávání mléka, přebalování, spánek, výšku a váhu a mnoho dalších věcí, kolem kterých se bude točit váš celý svět.

Placené x free

Najdete spoustu aplikací placených, spoustu neplacených a některé, které mají dvě verze – „ořezanou“, kterou neplatíte a perete se s reklamou a plnou, které je placená. Za plnou verzi obvykle zaplatíte od stovek až do tisíců korun. Aplikací ale existuje velké množství, takže si určitě vyberete tu, které vám bude vyhovovat.

Aplikace Inteligentní žena

Také si můžete stáhnout aplikaci Inteligentní žena. Ta pomůže především nastávajícím maminkám, které si chtějí vypočítat orientační datum porodu a nástupu na mateřskou dovolenou. Nicméně toho umí o dost víc. Aplikaci lze využít jako menstruační kalendář, a navíc může zabavit i muže –  dokáže podle data narození vypočítat den (nejen) vašeho početí. Její výhodou je snadné uživatelské ovládání, přehlednost, a to, že je v češtině – a navíc zadarmo! Stáhnout si ji můžete na Google Play nebo App Store.