Po rozjásaném a energie plném létě přišel podzim a na vás padá únava. Dny se krátí, sluníčko je pryč, začal školní rok a v práci přibyly povinnosti. Nejeden z nás v tomhle období upadá do stresu a většina cítí tíži a únavu. Na to lze ale vyzrát a léčení není obtížné. Držte se našich rad a zatočte s podzimní únavou!

Spánkem a odpočinkem

Myslete trochu na sebe a nebojte se odpočívat. Až přijdete z práce, na půl hodiny si lehněte na pohovku. V tuto dobu vás nikdo nesmí rušit! Vypněte telefon a partnera a děti předem instruujte, že tahle půlhodina je jenom vaše. Pokuste se myslet na něco příjemného, rozhodně si ale nepromítejte svůj pracovní den. Myslete třeba na plány na víkend, vzpomeňte si, že budou brzy Vánoce a všude bude vonět cukroví a vánočka, plánujte, kam byste ráda jela na dovolenou. Klidně si na chvíli zdřímněte. Naberete tak síly a odpočatá lépe zvládnete každodenního chaos v domácnosti.

Jídlem

Odkud bere naše tělo energii, to jsme se naučili už na základní škole. Jídlo je stavebním kamenem. Ale pozor, nesprávné stravování nám může naopak energii ubírat. Přes léto jsme se o stravu moc nestarali, na druhou stranu většina z násvíce konzumovala lehčí jídla – třeba ovocné a zeleninové saláty – protože v horku na nic jiného neměla chuť. Na druhou stranu bylo léto pro náš organizmus sacharidovým šokem, před vydatnou svačinou jsme upřednostnili zmrzlinu a večer kalorie doháněli grilovanými klobáskami a pivem.

Na podzim bychom se měli dát do pořádku. Kromě dodržování pitného režimu (alespoň dva litry tekutin denně), bychom měli jíst pravidelně a vyváženě. Díky správnému poměru sacharidů, bílkovin a tuků dáme tělo do pořádku, a to nám to oplatí větším množstvím energie, pohyblivostí i zmírněním nebo úplným vymizením podzimní deprese a únavy.

Pohybem

Stačí krátká procházka a paradoxně vás nabije energií. Už jen ta podzimní příroda! Všimla jste si někdy, kolik má barev? Jděte se projít do parku sama, se psem nebo s partnerem. Ale nemluvte. Odpočívejte a vnímejte přírodu kolem vás.

Pokud jste větší živel, vsaďte na cvičení. Pokud se donutíte cvičit i doma, zařaďte alespoň třikrát do týdne dvacetiminutové cvičení. Je na vás, jestli si pořídíte eliptical, rotoped, zkusíte jógu nebo budete posilovat. Cokoliv, co vám vyhovuje a je u vás doma možné.

Co si ale budeme nalhávat, doma se málokdo z nás donutí pravidelně cvičit. A tak vezměte kamarádku a vyrazte na cvičení do studia nebo do fitka. Ale pozor, pořád vám nejde o to se vybít, ale nabít! Zvolte tedy cvičení, ze kterého nebudete odcházet po čtyřech.

Úklidem doma

Nic nezpůsobí tak velkou a náhlou únavu jako příchod z práce do domácího nepořádku. Naše další rada tedy zní – ukliďte si doma. Zbytečné věci vyhoďte a snažte se mít co nejméně věcí na povrchu. Oblečení, papíry, příliš mnoho dekorací, to vše ukliďte do skříní a šuplíků. Ve volném a čistém prostoru se vám bude lépe dýchat a nebude vás to nutit zalézt do postele a nevystrčit z pod peřiny ani nos.

Úklidem v hlavě

Tahle rada by měla být nejspíš na prvním místě. Naše podzimní smutky a únavy totiž často způsobuje to, co se nám děje v mysli. Jakmile máme v hlavě nepořádek, putuje veškerá naše energie právě tam a na zbytek těla už prostě nezbude. A proto se snažte vyřešit to, co vás trápí. Pokud to jsou (ne)dávné hádky nebo nedorozumění, dejte to do pořádku. Pokud v sobě dusíte něco, co už dlouho chcete partnerovi, šéfovi nebo třeba rodičům říct, teď je ta pravá chvíle. Uvidíte, jak se vám uleví a kolik energie najednou budete mít.

Existuje prý jen málo lidí, kteří jako své oblíbené období uvádějí podzim. A přitom právě podzim je patří k těm nejklidnějším obdobím v roce. Po bouřlivém létě jsou to tři měsíce, kdy si můžete odpočinout, sychravé počasí vás přímo zažene k odpočinku do postele ve společnosti dobré knížky a horkého čaje nebo kakaa. Je to období před sháněním vánočních dárků, velkým úklidem a pečením cukroví, které září barvami a vybízí k radosti. A vy už teď víte, jak si podzim užít a nenechat si ho zkazit špatnou náladou a únavnou.