Blíží se vánoční večírky a oslavy příchodu Nového roku. A s tím spojené povinnosti sníst všechny chlebíčky a vypít všechen alkohol. To, co večer vypadá jako dobrý nápad, se ale ráno může proměnit v noční můru. A ač si každý rok říkáme, že nebudeme tolik pít, ten silvestr si prostě zapít zaslouží. Jestli jste se rán probudili s pořádnou opičkou, držte se našich rad a bude vám líp!

Zapomeňte na prášky a jiné chemické léky, příroda nám naštěstí nadělila mnoho variant, jak si od bolesti hlavy, houpajícího žaludku i točícího se světa pomoct.

Doplňte vitamin C

Na ranní nevolnosti a zklidnění žaludku působí dobře roztok s jedlou sodou. Ruku na srdce, ne každý takovou lahůdku po ránu zvládne, a tak radíme do organizmu co nejrychleji dodat vitamin C – do vody si raději vymačkejte půlku citronu. Nejen na bolest hlavy pak pomáhá i rychlý cukr – třeba ve formě pomerančového džusu. Doplníte tak potřebné tekutiny, cukr, a pokud je džus domácí nebo stoprocentní, tak i vitaminy.

Někdo zase nedá dopustit na sklenici mléka. Mléko a mléčné výrobky jsou totiž zásadité a překyselený žaludek tak neutralizují.

Cukr jako lék

Cukr je v tomto případě obecně lék. Pokud jste večer nepily míchané koktejly, zvládnete ráno klidně i litr pomerančového džusu. Pokud ne, zkuste alespoň lžíci medu, vaše játra, která potřebují energii na boj s alkoholem, vám poděkují.

Tělu po vydařeném večírku chybí minerály. Už proto se k snídani či obědu doporučuje slepičí vývar nebo poctivá česnečka. Horká polívka neklidnému žaludku kolikrát úplně stačí, i přesto si ale dopřejte vydatnou snídani. Dvě volská oka na kapce oleje s trochou zeleniny (a slaniny) dokážou s kocovinou doslova zázraky.

Pokud jste se vzbudili s křečí v lýtku, hned si dejte banán. Je to opět jedna z potravin, která vám dodá rychlé cukry a navíc spoustu potřebných látek – hořčík, tuky, cukry i vlákninu.

Pomůžou bylinky i pivo

Žaludek zklidní i bylinkové odvary – heřmánek nebo zázvor. Pokud je vaše lednice dobře zásobená, zkuste chřipkobijce, který si poradí i s kocovinou. Zázvor (nastrouhaný, případně odvar z něj), citron, pomeranč – takového panáka rozhodně neodmítejte.

Čím jste se zkazili… Dalším přírodním produktem, který vám může pomoct, je pivo. Pokud ho ale za normálních okolností nemusíte, nejspíš vám nepomůže ani ráno. I když, za zkoušku nic nedáte.

Rychlý cukr a kofein. Někdo prohlašuje za nejlepší lék na kocovinu kolové nápoje. Nic moc zdravého cola rozhodně není, přesto tenhle světoznámý nápoj zachránil nejednoho pařmena. Ne nadarmo ji lékaři doporučují na podrážděný žaludek.

Máte dobré zkušenosti s homeopatiky? Pomáhají i při kocovině! Obecně se proti nevolnostem různého druhu a původu doporučuje třeba Nux Vormica, vždy se ale poraďte v lékárně nebo se specialistou.

Nejlepší „přírodní“ pomocníci v odbourání kocoviny: 
  • dejte si sprchu! Spláchnete stopy kouře, potu, alkoholu a facka v podobě ledové vody vás krásně probere
  • pijte, pijte, pijte (samozřejmě nealkoholické pití, nejlepší je čistá voda)
  • nasnídejte se (podle zvyklostí – horký vývar, smažená vejce, rohlík s máslem a se slaninou, na ideální „povečírkovou“ snídani si každý musí přijít sám)
  • vyspěte se (pokud vám to permoníci ve vaší hlavě dovolí)
  • projděte se (protože čerstvý vzduch ty permoníky pomůže vyhnat a pohyb probudí tělo)