Chodíte z práce domů unavená? Nemáte sílu ani připravit večeři, natož si třeba jít zacvičit? Pak by vám mohly pomoct relaxační bylinné koupele, které zklidní vaši mysl, odbourají stres a příjemně vás nabudí.

Existuje nepřeberné množství relaxačních koupelí. Jejich účinky spočívají zejména v tom, jaké bylinky či jiné přísady do koupele použijete. Můžete si připravit povzbuzující koupel, ozdravnou koupel, uklidňující nebo třeba koupel pro krásnou pleť. Kterou si vyberete, je jen na vás. My vám ukážeme, jak si koupel připravíte a co na která koupel zabírá.

Povzbuzující koupel

Potřebujete být v práci produktivní a dosáhnout maximálního výkonu? Přidejte si do koupele kromě bylinek i bylinnou sůl. Na povzbuzení se výborně hodí rozmarýn, šalvěj, oves a máta. Kombinujte maximálně dvě až tři bylinky najedou a snažte se, aby bylinná sůl obsahovala ty samé bylinky, které do koupele použijete. V obchodech jsou běžně dostupné sáčky přímo do vody, v nichž jsou bylinky, soli a koření už namíchané.

Uklidňující koupel

Potřebujete se fyzicky i psychicky uvolnit? V tom případě vám nejvíce pomůže směs z lipového květu, kostivalu, ovsa a řebříčku. Od každé bylinky vezměte čtvrt hrnku a všechny je přesypte do plátěného pytlíku. Ten při koupeli vhoďte do vany.

Koupel pro krásnou pleť

Nejvíc naše pleť trpí v období, kdy je velká zima nebo horko. Aby vaše pleť zářila a byla pevná a pružná, udělejte si meduňkovou či levandulovou koupel. Obě tyto bylinky jsou vhodné především pro citlivou pokožku. Na mastnou a zánětlivou pleť se doporučuje borové a smrkové jehličí, heřmánek a měsíček.

Jak bylinky do koupele připravit?

Všechny tyto koupele připravíte tak, že vždy dva hrnky sušených či čerstvých bylinek vhodíte do koupele. Anebo můžete použít již zmiňované speciální koupelové sáčky.

Bylinné koupele pro zdraví

Relaxační koupele neslouží jen k tomu, aby vám navodili dobrou náladu, povzbudili vás nebo zklidnily, mohou mít i ozdravný účinek. Koupele vás zbaví vysokého krevního tlaku, nespavosti, vyrážek i mírného nachlazení.

Heřmánková koupel při vyrážkách

Heřmánek je bylinka, která se hodí téměř na všechno. V první řadě má ale dezinfekční účinky, zmírňuje křeče a uvolňuje napětí. Proto se hodí zejména ve chvílích, kdy jste napjatá, ve stresu nebo máte vyrážku či aknózní pleť.

Jak si ji připravíte?

Dvě hrsti sušených květů heřmánků zalijte litrem vařící vody. Nechte patnáct minut louhovat a pak odvar přilijte do vany.

Medová koupel na nespavost

Blahodárné účinky medu a mléka znaly už naše babičky a prababičky. Proč si tedy nedopřát medovou koupel, která nejenže krásně hydratuje vaši pokožku, ale také ji zklidní, a ještě vám navodí hluboký spánek.

Jak si ji připravíte?

Menší hrníček medu rozpusťte v horké vodě a přidejte hrst sušené nebo čerstvé meduňky. Směs zalijte litrem plnotučného mléka a pak ji vlijte do vany.

Koupel z hořčičných semínek při nachlazení

Je vám zima, chce se vám spát a připadá vám, jako byste byli v cizím těle? Útočí na vás nachlazení, proto si rychle udělejte koupel z hořčičných semínek. Podporuje prokrvení organismu a vyvolává pocení, čímž se vaše tělo rychleji zbaví škodlivých látek.

Jak si ji připravíte?

Dvě hrsti semen hořčice rozemelte v mixéru nebo mlýnku a nasypejte je do teplé vody. Nikdy místo semen nepoužívejte běžnou hořčici. Ta žádné léčivé účinky nemá.

 

že i máta se skvěle hodí na bylinnou koupel. Navíc jde o bylinku, která je dostupná v každém ročním období. Má povzbuzující účinky a tak díky ní načerpáte dostatek energie na další den. Stačí, když dvě hrsti čerstvé máty spaříte litrem horké vody a necháte patnáct minut louhovat. Odvar stačí vlít do vany a přidat pár plátků citrusů.