Všechny chceme, aby byl náš klín dokonalý a zdravý. Mnohdy si ale na problémy s intimními partiemi zaděláváme samy nadměrnou hygienou a dalšími chybami. Víte, které to jsou a proč byste je neměla dělat?

Udržet si intimní partie v pohodě a bez suchosti, popřípadě bez nepříjemného svědění a pálení, může dát nám ženám pořádně zabrat. Někdy může za problémy oslabená imunita, jindy hormonální bouře v průběhu menstruačního cyklu nebo po porodu či při kojení, nebo třeba sex s neznámým partnerem. „Nadměrná hygiena, používání parfemovaných sprchových gelů nebo nošení upnutých džínů a nevhodného spodního prádla se může podílet na vzniku mykózy nebo zánětu močových cest,“ vysvětluje pro začátek gynekoložka MUDr. Karolína Kuzmiaková.

Narušená obranyschopnost

Oblast ženských intimních partií je velice citlivá a převládá zde kyselé pH. Přirozená obranyschopnost těchto partií tak může být narušena i malými chybami jako je třeba používání parfémovaných mýdel. „Produkty, které mají zásadité pH, narušují přirozené prostředí a dochází tak k přemnožení některých bakterií. Následkem pak může být gynekologický zánět doprovázený výtokem, svěděním nebo pálením,“ říká gynekoložka. K mytí intimních partií by proto měly být používány pouze takové mycí prostředky, které nedráždí a které jsou přímo určené pro tyto partie. „Takové produkty mají pH nastaveno tak, aby nenarušovaly kyselé vnitřní prostředí,“ dodává ještě odbornice s tím, že většinou speciální mycí gely či emulze obsahují i další složky, které nedráždí pokožku, ale rovnou o ni pečují.

Pozor na časté mytí

Nejen špatně zvolená kosmetika nebo nevhodné oblečení mohou způsobit intimní potíže. „Nadměrné mytí intimních partií několikrát denně není zdravé. Dochází totiž k jejich vysušování a podráždění,“ uvádí MUDr. Kuzmiaková. To se pak projevuje svěděním, pálením až bolestí. Mnohdy se ženy trápí dlouho, protože gynekologové nemohou jasně určit původ potíží a tím je vyléčit. Podle odborníků stačí omývat intimní partie jedenkrát denně s pomocí speciálních produktů. Pokud je nutné sprchovat se denně víckrát, je dobré používat pouze čistou vodu. Stejné je to i různými mastičkami, výplachy apod. „Všechno je potřeba používat s mírou a v případě jakýchkoli problémů se zeptat ošetřujícího gynekologa,“ radí odbornice. U mytí ještě na chvíli zůstaneme. Každá maminka malé holčičky zná mycí pravidlo „zepředu dozadu“. Dospělé ženy na něj už ale často zapomínají. „Otírání intimních partií tím správným směrem zabrání infekci pochvy nežádoucími bakteriemi z konečníku. Problém vidím i v nošení tangových kalhotek, které se mohou při pohybu posouvat a bakterie se tak dostanou přímo do pochvy,“ dodává ještě gynekoložka.

5 tipů pro zdravý klín:

Stop intimních ubrouskům: Neříkáme, abyste na ně úplně zanevřely, ale určitě to s jejich používáním nikterak nepřehánějte. Jejich používání narušuje vlhkost intimních míst, což může způsobovat záněty či vaginální mykózy.

Vybírejte vhodné spodní prádlo: důležitým kritériem při výběru spodního prádla není jeho krása (ačkoli, kdo by se nechtěl líbit), ale jeho prodyšnost. V případě ženských problémů je určitě vhodné nosit kalhotky ze 100% bavlny, protože syntetické látky mohou pokožku dráždit, neumožňují jí dýchat, což vede k již zmíněným intimním potížím. Stejné je to vlastně i s upnutými džínami. „Snadno tak dochází ke kumulaci tepla a vlhka, což je ideální prostředí pro množení bakterií,“ varuje lékařka.

Omezte používání slipových vložek: každodenní nebo velmi časté nošení slipových vložek neumožňuje pokožce v oblasti pochvy dýchat. Ještě větší problém může nastat ve chvíli, kdy začnete nosit parfémované vložky. Když už slipové vložky nosit musíte, volte ty prodyšné. Co se týče vložek a tampónů, na trhu se objevily již speciální probiotické tampóny nebo mastičky, které vyživují, zvláčňují, udržují hydrataci citlivých míst a předcházejí suchosti intimních partií.

Změňte stravu: Intimní potíže mohou vznikat i tehdy, obsahuje-li vaše strava velké množství cukru nebo bílé mouky. Tyto potraviny totiž narušují přirozenou flóru ve střevech, což může negativně ovlivnit také zdraví pochvy.

Zaměřte se na léky: V případě, že děláte všechno správně, a přesto se takových problémů nemůžete zbavit, podívejte se do své lékárničky. Přirozenou poševní mikroflóru totiž narušují také různé léky, zvláště antibiotika, a dokonce vám nemusí svědčit ani hormonální antikoncepce.

Vaginální suchost

Ačkoli jde o stejně choulostivé téma, vaginální suchost trápí stále více žen, která může způsobovat nepříjemné pocity v běžném životě nebo i při pohlavním styku. Běžně se při sexuálním vzrušení tvoří sekretu mnohem více, aby se ulehčil průběh sexuálního styku. Při hormonálních změnách (např. po porodu nebo v průběhu laktace), ale nemusí být tvorba sekretu dostatečná. Styk bývá bolestivý a na sliznici pochvy mohou vznikat dokonce malé bolestivé ranky. Ty usnadní přenos pohlavních nemocí a napomáhají šíření infekcí. Problém je možné vyřešit vaginálním gelem, který kombinuje účinné složky: kyselinu hyaluronovou a kyselinu mléčnou (např. HYDROfemin).

Věděly jste, že…

… kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla? Vytváří ochrannou bariéru, která chrání, zvlhčuje, zabraňuje pronikání a růstu patogenní mikroflóry, urychluje přirozený proces hojení, urychluje regeneraci poškozené vaginální sliznice a podporuje přirozené protizánětlivé procesy. Kyselina mléčná zase vytváří potřebné přirozené prostředí v pochvě, a tak udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.

Vynechte samoléčbu

Stejně jako muži, i ženy jsou na své intimní partie choulostivé, a tak se mnohdy potíže snaží vyléčit samy. To je ale velká chyba. „V případě problémů v intimních oblastech je důležité, aby se žena se svými potížemi svěřila gynekologovi. V četných případech volně prodejné prostředky k léčbě nestačí a pro trvalé odstranění potíží je potřeba intimní část těla řádně přeléčit,“ říká MUDr. Kuzmiaková. Infekce se často objevují i v období menstruace. Je tedy nezbytné se v tomto období více sprchovat, ale dodržovat pravidlo používání sprchových přípravků jen jedenkrát denně. Kromě umývání je ale také velmi důležitá pravidelná výměna menstruačních pomůcek.

Zajímavost:

Problém může způsobovat také nedostatečné vyprazdňování. V zadržované moči se mohou pomnožit bakterie, které nedělají dobře močovému ústrojí a mohou tak způsobit zánět močových cest, močového měchýře či dokonce ledvin.

Pozor na infekci

Pokud se intimní problémy objeví, je nutné specifikovat, o jaké potíže přesně jde. Ženám je nejznámější kvasinková infekce, která se projevuje typickým výtokem a svěděním a je způsobena přemnožením houby Candida, která si nejvíce pochutnává na cukru. „Právě proto je potřebné nastavit komplexní a většinou také dlouhodobou léčbu. Ta kromě antimykotických léků, které jsou volně prodejné v lékárnách, zahrnuje i nedílnou součást, a to je úprava stravy a nastavení tzv. protikvasinkové diety,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Léčba prvotních příznaků spočívá v zavádění speciálních globulí do pochvy, ale i lokální léčba zevního genitálu antimykotickými mastmi. V lékárně jsou speciální třídenní balíčky intenzivní léčby a dále je také možné používat výplachy pochvy. Samoléčba je možná, ale ve chvíli, kdy se infekce vrací, (což není výjimečná situace), neustupuje nebo je žena v jiném stavu je nutné podstoupit lékařské vyšetření. Ženám, které opakovaně trápí mykotické infekce, je doporučena také speciální dieta.“

TIPY pro zdravý jídelníček:

  • Žena by měla zejména výrazně omezit cukry, bílou mouku, droždí a alkohol. Cukry ale nejsou pouze ve sladkostech, ale také v ovoci, bílém pečivu apod..
  • Upřednostňovat by se proto mělo kyselejší ovoce, tmavé celozrnné pečivo, zelenina (nekonzervovaná) a jogurty s živými kulturami.