S chloupky na místech, která jsou pro ženy nepřípustná, měly problémy i slavné hvězdy. Nevyhnuly se Liz Taylor ani Marilyn Monroe. Nemusíte být přímo hollywoodská hvězda, abyste se mohla nevhodného ochlupení zbavit.

„Mívala jsem to nejchlupatější čelo, jaké jste kdy viděli,“ svěřila se jednoho dne médiím nejsledovanější celebrita současnosti Kim Kardashian.  Moderní doba je ale plná možností, které útrapám ženské krásy umožňuje dát „vale“. Není zas tak těžké se nevzhledných chloupků zbavit jednou provždy. Akorát se musí vědět jak. „Chloupky rostou v cyklech a při laserové epilaci je nutné je zachytit v růstovém stadiu,“ vysvětluje zakladatelka Kliniky estetické medicíny Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic.  

ZAJÍMAVOST:
Chloupky v číslech:

70 % – evropských žen se pravidelně zbavuje chloupků
5 – průměrný počet sezení pro trvalou epilaci chloupků laserem
4 – minimální počet týdnů mezi ošetřeními laserem či IPL světlem
30 % – chloupků se definitivně zbavíte už po prvním ošetření laserem
75–95 % – minimálně tolik procent chloupků zmizí po 4–6 ošetřeních IPL světlem
80–90 % – procento úspěšnosti odstranění všech chloupků kvalitním laserem

Genetická záležitost

Podle odborníků může za růst, barvu a hustotu chloupků genetická výbava, barva vlasů a především hladina mužského hormonu testosteronu. I my ženy ho máme, i když ho není příliš mnoho (u zdravých žen jen 5–8 % „mužské“ hladiny). „Testosteron má vliv na správnou funkci pohlavních orgánů, ale přináší i své vedlejší účinky – nijak závažné, o to však nepříjemnější: chloupky. A když má žena hladinu testosteronu vyšší, mohou se objevit i na obličeji,“ prozrazuje Řehořková. Řešením může být v dnešní době tolik omílaná epilace. Ta byla běžná už ve starém Egyptě či Římě. V moderní historii spustila její boom éra Hollywoodu. Filmové hvězdy se chloupků zbavovaly ve velkém a stranou nenechávaly ani partii obličeje. Vousaté a chlupaté celebrity bychom ale dnes už stěží našli. Chlupy sice rostou stále, ale hvězdy našly řešení.

Depilovat, nebo epilovat?

Možností, jak se této nepříjemnosti zbavit, je mnoho. Podle metody odstranění chloupku jde buď o epilaci, nebo depilaci, což jsou dva pojmy, které si často pletou i některé kosmetické salóny. „Při depilaci se odstraňuje pouze viditelná část chlupu – je to tedy procedura, kterou provádíme dnes a denně pomocí žiletky nebo třeba depilačního krému. Epilace je proces mnohem efektivnější, kdy se chloupek odstraňuje včetně kořínku, a to natrvalo, nebo na velmi dlouhou dobu. Záleží na typu chloupků a také na metodě, kterou zvolíme,“ vysvětluje Řehořková. Epilace pinzetou, epilačním strojkem či voskem je sice dlouhodobá, nikoli však trvalá. Pro eliminaci chloupků na obličeji je ale strojek nevhodný, práce s pinzetou zdlouhavá a použití vosku bolestivé a pro jedince s citlivou pokožkou dráždivé. Jednou z nejoblíbenějších a nejšetrnějších metod trvalé epilace je laser nebo IPL, tedy tzv. intenzivní pulzní světlo.

Vyberte to nejlepší

Laserová epilace spočívá v zásahu vlasového váčku laserovým paprskem o přesně dané frekvenci, který má za následek rozpad váčku a následné vypadnutí chloupku. Jde o šetrnou metodu, která je pro citlivou oblast obličeje ideální. Moderní lasery jsou vybaveny dynamickým chlazením, díky kterému klient cítí jen lehké štípání, žádnou bolest. Eliminují také zarudnutí po ošetření. Jelikož chloupky rostou v cyklech, doporučují se minimálně tři ošetření v intervalu 4–6 týdnů, není ale vyloučeno, že jich budete muset absolvovat více. „Záleží totiž na individuální délce růstového cyklu každého klienta i na síle pigmentace chloupků a pokožky. Nejlepšího výsledku docílíme v případě, že je chloupek barevně odlišný od pokožky – to znamená, že kombinace světlá pleť a tmavé chloupky a tmavá pleť a světlé chloupky se odstraňuje nejlépe. V opačném případě už je výsledek horší,“ vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv z oddělení dermatologie Lékařského domu v Praze 7. Na podobném principu pracuje nejmodernější způsob epilace chloupků pomocí IPL „Světlo proniká v rychlých záblescích do spodní vrstvy pokožky, kde „najde“ vlasový folikul díky jeho tmavšímu zbarvení a přeměnou na teplo způsobí jeho odumření. Na rozdíl od laseru pracuje IPL světlo v širším spektru frekvencí, což je výhodou při odstraňování o něco světlejších či tenkých chloupků,“ popisuje Petra Řehořková.  Ošetření je šetrné a vhodné pro citlivou pokožku obličeje. Vyplatí se proto vyhledat odborníka, který má zkušenosti s  estetickou dermatologií, a pracuje s kvalitními přístroji. Špičkové IPL epilátory jsou schopny zacílit i na světlejší chloupky a po více sezeních je zničit.

Pozor na zarostlé chloupky

Pokud trpíte na zarůstání chloupků, tak je holte po směru růstu. Zabere to sice více času, ale odměnou vám pak bude pokožka s minimem zarostlých chloupků. Dobrým řešením je také epilace cukrovou pastou, která je hypoalergenní a zamezuje zarůstání. Její aplikace je navíc méně bolestivá než klasický depilační vosk. Vhodným doplňkem je také dva až tři dny po holení nebo depilaci udělat na nohách peeling – buď peelingovým gelem, lufou nebo lze použít i suchý ručník. Na našem trhu existuje rovněž spousta přípravků proti zarůstání chloupků. Pokud již najdete nějaký ten zarostlý chloupek, tak ho vždy odstraňte vydezinfikovanou pinzetou. Na kůži můžete aplikovat také pár kapek olivového oleje, který pokožku dobře vyživí.

Co jste možná nevěděli:

  • Slavná filmová zrzka Rita Hayworth byla původně černovláskou s latinskoamerickými kořeny. Husté a extrémně rychle rostoucí vlasy si musela odbarvovat každý třetí den a chloupky na obličeji řešila v té době poměrně nebezpečnou elektrolýzou.
  • Liz Taylor se zase narodila s hypertrichózou, „kožíškem“ po celém těle. Ten sice už v dětství rychle zmizel, ale zanechal viditelné chloupky na nohou i nevzhledného „knírka“. Černovlasá kráska se ho zbavovala voskem i žiletkou.
  • Dokonalého vzhledu dosahovala každodenním holením tváře i božská Marilyn.
  • Obě metody (laser i IPL) jsou ideální pro četné a tmavohnědé chloupky, světlejší hnědé a zrzavé jdou odstranit obtížněji a úplně blonďaté či šedivé skoro vůbec.
  • Před zákrokem i po něm je nutné vyvarovat se slunečního záření, aby se předešlo vzniku pigmentových skvrn. Před a během aplikování procedury je pak ideální vyrůstající chloupky nevytrhávat.
  • Vhodným termínem pro trvalou epilaci zimní a jarní měsíce, kdy přímé sluneční záření nehrozí. Zbavovat se chloupků rozhodně není ideální před dovolenou ve slunečných oblastech, a to nejen u moře, ale i na horách, kde může být sluneční záření ještě intenzivnější.