Máte už po krk zimy a plískanic? Jděte se ohřát do sauny. Udělá vám dobře na těle i na duši. Zbavíte se bolestí, odplavíte starosti a stres a celá omládnete!

Říká se, že saunu vynalezli Finové, protože jim za dlouhých polárních nocí chybělo slunce. A přesně tak sauna působí – jako dokonalý životabudič. Posiluje imunitu i chuť do života a podporuje produkci endorfinů, které zahánějí chmury a stres. Hodinka nebo dvě v sauně, a budete se cítit jako znovuzrozená, a to i navzdory chladnému a sychravému počasí.

Prohřeje vás do morku kostí

Jsou však lidé, kteří v klasické sauně nevydrží. Teploty kolem stovky jsou na ně zkrátka příliš. Právě pro ně je ideální variantou infrasauna, která využívá mnohem nižších teplot – cca od 40 do 60 stupňů. Infračervené záření totiž prohřeje tělo až do hloubky 4–5 cm, což následně vyvolá intenzivní pocení. Nižší teplota však neznamená menší léčebné účinky. Naopak, pobyt v infrasauně působí jako uzdravující elixír.

Očista, relax i hubnoucí kúra

Především jde o perfektní detox. Pocení je ten nejpřirozenější způsob, jakým se tělo zbavuje toxinů, a v infrasauně tento proces výrazně urychlíte. Při saunování se navíc uvolňují škodliviny přímo z pokožky, která se pak stává jemnější a zářivější. Infračervené záření tiší bolesti svalů a kloubů – díky tomu, že se tkáně silně prohřívají a zvyšuje se cirkulace krve (podobných účinků lze dosáhnout třeba i masáží). Zrychlený krevní oběh a zvýšené tělesná teplota také pomáhají předcházet vzniku zánětů. Infrasauna je vhodná i pro ty, kteří potřebují něco shodit. Při saunování se totiž zvyšuje srdeční tep a další energii tělo vynakládá na ochlazení vnitřních orgánů. Během 30 minut tak bez námahy spálíte až 600 kalorií. Pobyt v infrasauně navozuje také příjemné pocity klidu a bezpečí, jako kdybyste se zachumlala do měkké a teplé peřinky). Stresový hormon kortizol se vlivem infračervených paprsků dostává do rovnováhy.

Při saunování platí: třít a masírovat

Do sauny si s sebou přibalte aspoň dva nebo tři ručníky. Jeden na sezení, druhý na podlahu kvůli absorpci potu a třetí na otírání těla, které byste měla provádět po celou dobu procedury. Podpoříte další pocení a vyplavování škodlivin. Při tření a masírování se také odstraňují odumřelé buňky pokožky, takže to zároveň funguje i jako peeling. Ještě lepší jsou pro tento účel masážní rukavice nebo hrubá žínka. Při saunování v infrasauně je ideální poloha vsedě, nikoli vleže (i když vás to svádí). Topidla jsou totiž umístěna tak, abyste nejvíc užitku ze záření měla právě ve vzpřímené poloze s chodidly na úrovni lavice. Po skončení infrasaunování se doporučuje počkat asi 10–15 minut, kdy zvolna doběhnou léčebné účinky a tělo se tzv. dopotí. Teprve potom se osprchujte vlažnou vodou bez použití mýdla, šampónu či jiných mycích přípravků. A nezapomeňte doplnit tekutiny – ideální je čistá voda. Limonády si raději odpusťte, tím byste tělu vrátila kalorie spálené během saunování.

Při chřipce se radši vypoťte v posteli

K dosažení optimálních zdravotních účinků byste tuto proceduru měla absolvovat každý druhý den, a to vždy po dobu 45 minut. Infrasauna je velmi šetrná, takže ji bez obav mohou využívat například i lidé, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem a do klasické sauny nesmějí. Také zde však existují určitá omezení. Infrasauna není vhodná pro těhotné ženy a ženy s prsními implantáty a dále pro lidi, kteří mají v těle kardiostimulátor nebo kovovou kloubní náhradu. Návštěva se nedoporučuje ani tehdy, když trpíte chřipkou či jinou akutní virózou a také při horečce. V takovém případě se vypoťte raději doma v posteli, s hrnkem horkého čaje s citronem.