Snaha zbavit se nadbytečného ochlupení sahá údajně až do doby kamenné. Dochovaly se totiž přiostřené kameny a lastury, měděné škrabky a pinzety, které nejspíš sloužily jako nástroje primitivní depilace.

Staří Egypťané zase odstraňovali chloupky na těle i na hlavě, a právě oni začali používat horký vosk. Depilace ve starém Egyptě probíhala tak, že na místo přiložili pruhy gázy s horkým voskem a po zatuhnutí gázu strhli i s chloupky. Au.

A proč vlastně depilovat? Dříve to ženy přece nedělaly. Ano, dříve taky nebyly jednorázové plíny nebo tampony. Teď už se bez toho neobejdeme. Důvodů k depilaci je několik od estetických (vyholení klín přece jenom vypadá lépe, než když je na něm džungle) po „partnerských“ (proč by měl muž celou věčnost mezi chloupky hledat to hlavní?).

Neptáme se tedy PROČ, ale JAK. Každá žena má svou metodu, jak se neustále rostoucích a všudypřítomných chloupků zbavit. Tady jsou ty nejčastější a jejich pro a proti.

Žiletku zahoď

Tak zvané mokré holení – zpravidla ve sprše jednorázovou žiletkou – je nejrozšířenější způsob úpravy klína. Je to jednoduché, rychlé a levné. Reklamy slibují hladkou pokožku, která vydrží více dní, zpravidla je ale pokožka hladká pouze bezprostředně po holení a holit tak musíte každý den. Každodenní holení pak pokožku dráždí, a i když se natíráte všemi možnými mastmi i oleji po holení, pokožka je zarudlá a mohou se na ní tvořit pupínky.

Depilační krémy – jednoduché, ale bez efektu

Taky jste si na základě reklamy pořídili zaručenou novinku a experta na chloupky – depilační krém? Že prý rychle a bezbolestně zbaví chloupků, říkali. Bezbolestná tato metoda je – to bezesporu. Je ale také bez efektu. Silné chloupky zůstanou na místě.

Vosk zvládnete i doma

Voskové pásky nebo přístroj na rozehřátí vosku a depilační pásky najdete už skoro v každé drogerii. Je to celkem rychlý a jednoduchý způsob holení – jen nesmíte vosk rozehřát moc. Problém je v tom, že odstraňování chloupků bolí i na nohách, natož v citlivé oblasti intimních partií. Vosk aplikujte po malých kouskách, bude to bolet míň. Trhejte proti směru růstu chloupků. Chloupky by měly být dlouhé zhruba 5 mm, aby je vosk zachytil a zároveň to moc nebolelo. Po skončení holení holenou kůži ošetřete krémem nebo olejíčkem.

Při holení voskem ale hrozí zarůstání chloupků. Používejte proto speciální krémy. Pokud si ale přece jen na odstraňování chloupků voskem v oblasti klína samy netroufáte, můžete navštívit kosmetický salón, kde depilaci provede profesionál. Nebude to sice bolet míň, ale rozhodně se na nějakou dobu nežádoucích chloupků zbavíte.

Přírodní metody? Ano, prosím

Nejšetrnější a nejúčinnější je depilace cukrovou pastou. Cukrová pasta je čistě přírodní produkt, šetrný i k pokožce alergika. Dříve jste si intimní partie mohla nechat depilovat jen v Praze a za nemalé částky, dnes už tuto službu nabízí velká část kosmetických salónů.

A jak to probíhá? Kosmetička vaši pleť očistí, nanese teplou cukrovou pastu a strhne po směru růstu chloupků. tato metoda samozřejmě není zcela bezbolestná, ale dá se to vydržet. Pokožka vydrží hladká týdny – další depilaci podstoupíte za měsíc. Při pravidelné depilaci touto metodou navíc chloupky řídnou, takže jich není potřeba vytrhávat tolik.