Chutě během tzv. PMS jsou časté a komplikované. Většinou saháme po čokoládě, a věřte nebo ne – není to proto, že by našemu tělu něco chybělo živinově, jak se často uvádí.

Pokud jde o chutě na sladké, zvláště zmíněnou čokoládu, v rámci PMS, jde o chutě vyvolané hormony. Klesá nám nálada a čokoláda v sobě má látky podporující tvorbu endorfinů, jež mají potenciál nám náladu zase zvednout. I proto je takovým lákadlem. Nejhorší na tom všem ale samozřejmě není to, že sáhnete po řádku hořké čokolády. Ale to, že když jednou dáte od pusy sladké, hlava zavzpomíná na všechny rozkoše spojené se sladkostmi, a bude vás ponoukat k tomu, abyste mlsala dál.

Vyvažujte a kroťte, co se dá

Zabránit tomu do jisté míry můžete. Chutě, které nejsou vyvolané hormonální situací v těle, se pod kontrolu dají dostat poměrně snadno. Prostě se zaměřte na kvalitní stravu. V rámci menstruace opomíjíme často bílkoviny. Hnány chutí na sladké obecně více tíhneme k sacharidové stravě, a i odtud pak plyne pocit nafouknutí, plnosti. Protože sacharidy ve střevech vydatně kvasí.“

Doplňte důležité látky:

Chrom a měď – krotí chutě na sladké, najdete je v slunečnicových semínkách, žitné mouce
Hořčík – uleví od případných křečí, hodně jej obsahují mandle, banány, mango a minerální vody
Železo – je důležité pro krvetvorbu a pomůže zabojovat proti únavě, vyskytuje se v červeném bobulovém ovoci, velkozrnné čočce a červeném masu

Pitný režim v kurzu

Důležité je během menstruace vlastně všechno. Co jíte, jak vnímáte svoje potřeby co se odpočinku nebo pohybu týče. Ale stejně tak důležité je, jestli dobře pijete. Nejen kvůli tomu, že se najednou cítíte oteklá jako koule. Když víc pijete, krev se víc naředí. Navíc nedostatek tekutin také může způsobit zácpu, která přispívá k bolestem břicha. Proto jsou 3 dcl na kilo váhy minimum (a 4 dcl na kilo váhy naopak maximum). Ideálně samozřejmě čisté vody nebo vhodné minerálky. A nakonec horké tekutiny vám pak mohou ještě ulevit od bolestí…