Přechod bývá často zbytečným strašákem, který je opředený mnoha mýty a živený tou nejvydatnější stravou – vlastní nejistotou a strachem. Ačkoliv toto období dříve či později nastane v životě každé ženy, není radno házet flintu do žita. Naštěstí jsou způsoby, jak můžete s nepříjemnými tělesnými i duševními příznaky úspěšně bojovat. Až vám menopauza zaklepe na dveře, buďte připravená.

Nikým nezvaná a nechtěná, přesto se jednoho dne dostaví i k vám. Je to zkrátka přirozená biologická danost a nemá smysl tomu vzdorovat. Schopnosti moderní estetické medicíny a vychytávky kosmetického průmyslu sice zvládnou ledacos, ale nejsou všemocné. Čas zastavit nedokážou. Lépe uděláte, když stejnou energii, kterou byste spotřebovala zaobíráním se různými všeobecnými „pravdami“, vynaložíte na to, abyste byla informovaná a věděla, co se s vaším tělem děje. Nebudete tak bezhlavě propadat stresům, že život je u konce a nic hezkého vás už nečeká. Klimakterium, jak se také období přechodu nazývá, přichází zpravidla okolo 50. roku, výjimečně i dříve, a z hlediska přírody signalizuje, že pohlavní zralost ženského těla dosáhla svého vrcholu. Vaječníky postupně přestávají produkovat nová vajíčka a s tím slábne také pravidelné menstruační krvácení, a to až do úplného vymizení. S kolísající hladinou ženských hormonů klesá celková aktivita organismu.

Jak vůbec poznat, že jste vstoupila do této nevyhnutelné životní fáze? Zbystřete, pokud menstruujete nepravidelně a stále s menší intenzitou. K tomu trpíte v poslední době náhlými návaly horka, potíte se více než obvykle, jste podrážděná, míváte deprese či na sobě pociťujete časté výkyvy nálad? Pak je pravděpodobné, že u vás toto nechvalně proslulé období právě začalo. Objednejte se ke svému gynekologovi na vyšetření. Ten vám může na základě odebraného vzorku krve změřit hladinu hormonů, a tím potvrdit, zda je tomu opravdu tak.

Využijte sílu přírody

Klasické lékařství samozřejmě nabízí možnost podstoupit léčbu v podobě hormonální terapie. Ta dokáže vyrovnat nerovnováhu doplňováním umělých hormonů, a tím ztlumit negativní dopady. Má to však svá úskalí – poraďte se svým lékařem a informujte se o možných rizikách. Nejčastěji se mluví o nárůstu hmotnosti či vousů, vedou se i diskuze o nevhodnosti této metody pro ženy, v jejichž rodině se vyskytla rakovina prsu.

Nemusíte si ale hned zanášet tělo nežádoucí chemií, ať už vám lékaři budou tvrdit cokoli. Dobrou zprávou je, že existují i nehormonální preparáty na rostlinné bázi. Využívají sílu bylin a blahodárných rostlin, která dokáží výrazně potlačit nepříjemné příznaky.

Brzy oslavíte padesáté narozeniny a zatím se jen klimakterických potíží hrozíte dopředu? Hlavně nepanikařte – začátek, průběh i konec je velmi individuální. Skutečně není pravidlem, že se z ženy vlivem přechodu stává sedmihlavá saň, neurotická a nepředvídatelná. Některé na sobě sotva pocítí, že jejich tělo prochází touto zásadní změnou, na jiné mohou průvodní znaky menopauzy dopadat silněji. Avšak ani v tomto případě to nemusí být tak dramatické. Stačí si vědět rady, dopředu proto zmapujte všechny možnosti, jež se vám naskýtají.