Menopauza, známá také jako přechod, je hormonální změna týkající se žen nejčastěji okolo 50. roku. Nicméně není výjimkou ani dřívější věk, dokonce zhruba jedna z deseti žen přichází do přechodu předčasně. Při správné péči a postupné adaptaci však není důvod mít obavy. Vždyť život s menopauzou nekončí, naopak, ženy těží z životních zkušeností a objevují nové osobní a profesní zájmy.

Některé studie dokonce uvádí, že 40 % žen trpících bolestmi hlavy se jich po dovršení přechodu zbaví. S menopauzou totiž přichází výrazný pokles hladiny estrogenu, ženského hormonu, který je velmi častým spouštěčem migrén. Další výhodou je, že vás již nepřekvapí nepříjemné bolesti spojené s menstruací a v kabelce již nemusíte nosit pro jistotu tampón.
I přes několik výhod představuje přechod pro řadu žen mnoho strašáků. Jedná se například o obavy v podobě deprese, únavy, návalů, nespavosti nebo výkyvů nálad. Možným řešením těchto problémů je terapie založená na hormonální substituci. Lékaři však ve větší míře doporučují spíše přírodní produkty a pomoc v podobě bylinek, jako je červený jetel, třezalka tečkovaná nebo například šalvěj. Poraďte se se svým gynekologem a možná budete překvapená, že existují i přírodní a bezpečné cesty, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky klimakteria.

Vsaďte na zdravou stravu a pohyb

Tak jako s každou hormonální změnou přichází riziko snazšího a rychlejšího nabírání tukové hmoty. Snadno tomu lze předejít úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem ještě před završením přechodu. Nebudete se stačit divit, co dokáže zdravá strava bohatá na zeleninu, ovoce, bílkoviny a celozrnné potraviny a občasná procházka či jízda na kole.

Péče o pokožku

Další změnou, která s přechodem velmi často souvisí, je úbytek kolagenu, což způsobuje sušší kůži náchylnější k tvorbě vrásek. Ke stále krásné a plné pokožce může pomoci dodržování pitného režimu a dostatek (nikoliv nadbytek) zdraví prospěšných tuků, které jsou obsaženy v oříšcích, avokádech nebo mořských rybách. Tvorbě vrásek také samozřejmě můžete předcházet pomocí pravidelné péče lehce mastnějším krémem.

Sexuální život v každém věku

Jedním z dalších a velmi nepříjemných problémů spojených s menopauzou je vysychání vaginální sliznice. Kvůli poklesu estrogenu a nástupu menopauzy vaginální sliznice atrofuje, snižuje se také produkce zvlhčujících sekretů v pochvě, a může se tak komplikovat příjemný sexuální zážitek. Intimní partie žen po přechodu vykazují suchost a mohou zapříčiňovat podráždění, pálení i drobné prasklinky v pochvě, kvůli kterým může i dokonce vznikat nepříjemná vaginální mykóza. Pro stále příjemné intimní chvilky proto vyzkoušejte vaginální přípravky s kyselinou hyaluronovou, mléčnou a askorbovou, které přirozeně obnovují sliznici a její přirozenou mikroflóru. Kombinaci těchto třech prospěšných kyselin nabízí například produkt HYDROfemin PLUStěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který je dostupný v lékárnách.