Pokud si myslíte, že s padesátkou na krku život pomalu končí, jste na omylu. Jistě, mnozí dopředu propadají depresím a myslí si, že na dveře klepou už jen nemoci a nuda. Pro ty je tu jasný vzkaz: Neblázněte! Spousta žen, včetně slavných, by vám dokázala, že právě tímto věkem teprve začíná pořádná jízda!

Pátý křížek je pro mnohé osudovým životním okamžikem. Berou ho jako mezník mezi aktivním životem a stářím. I psychologové se shodují, že i když se padesátka bujaře oslavuje, bývá opravdovým zlomem. Mimo jiné totiž rychle přibývá známek stárnutí, zhoršuje se fyzická kondice.

A ačkoli tyhle změny obvykle nejsou nijak dramatické, s někým pořádně zamávají. Jsou tací, kteří si po završení věku s příponou – sát pomalu kupují teplé papuče pro vysedávání u televize a zásobují své domácí lékárny nejrůznějšími medikamenty – co kdyby náhodou…

Nová etapa aktivního života

Přemýšlet však o tom, že padesátnicím pomalu, ale jistě dochází dech, je naprostá blbost! Vždyť i odborníci tvrdí, že tímhle věkem, který předchozí generace označovala jako kmetský, začíná nová etapa aktivního života. Ta lepší. Zdravě sobecká. Musíte ovšem chtít. A nepodléhat stereotypům jak v myšlení, tak v činnostech.

Důkazem toho, že padesátkou život teprve dostává říz, jsou i mnohé známé osobnosti. Kupříkladu taková Alena Mihulová, která se do pamětí diváků vryla rolí ve snímku Sestřičky, a také tím, že svůj život spojila s o jednačtyřicet let starším režisérem filmu Karlem Kachyňou. Po jeho smrti propadla depresím a myslela si, že život už pro ni nemá smysl.

Nakonec se s tímto těžkým obdobím vypořádala bravurně. A po padesátce! Vrátila se k filmování – její comeback nemohl být lepší, za roli Vlasty ve snímku Domácí péče získala Českého lva! A splnila si své dna sny – potápění a seskok padákem. No, a skákání na trampolíně je dnes už pro ni běžná součást života.

Ze sportovní analfabetky vášnivá běžkyně

Taky mě napadá spisovatelka Zuzana Součková. I ona těsně před svými padesátými narozeninami vstoupila do úplně nové etapy života. Začala totiž běhat! A to, jak říká, byla odmala sportovní analfabet. Jenže už ji nebavila nuda a krize padesátníků, a tak se rozhodla jednoho dne něco změnit.

Objevila tak novou drogu – běhání. A co víc. Začala vést vlastní blog, motivovala tak ostatní, radila, jak překonat lenost, co si obléct, obout… Co nevidět se stala v jedné internetové výzvě nejúspěšnější bloggerkou. A zaběhla si půlmaraton v americkém San Franciscu. A napsala knihu Když se dáma rozběhne. A pak další, a ještě jednu.

S batohem na cestách

Výtvarnice Eva Vlasáková zase ve zralém věku začala cestovat. Sama s baťůžkem do nejvzdálenějších koutů světa. Rozhodla se k tomu ve svých osmapadesáti letech, po smrti manžela. Vyráží vždy v lednu a na cestách zůstává dva měsíce.

Takhle už projela spoustu zemí, například Malajsii, Thajsko, Kambodžu, Panamu, Ekvádor, Bolívii, Indonésii, Mexiko, Nikaraguu, Peru, Chile… A je šťastná, plná zážitků a nových zkušeností.

Nová vášeň: plavání v ledové vodě

A ještě musím zmínit jeden příběh, který mě zaujal. Příběh Britky Margot Andersonové, která si svůj sen splnila až v sedmašedesáti, kdy se pouze v plavkách a koupací čepici ponořila do jihoargentinského ledovcového jezera Perito Moreno, jehož voda má jen dva stupně Celsia! V plavání v „žiletkách“ objevila novou vášeň.

Cítím se plná života. Když jsem ve vodě, čelím živlům i sobě samé, a když vylezu, je mi moc dobře,“ uvedla bývalá instruktorka plavání Andersonová, která dokonce na prahu sedmdesátky překonala svůj rekord – v jednom jezeře zdolala námořní míli, což je 1852 metrů, za padesát minut.

Tělo zralé ženy do šrotu rozhodně nepatří

Stále si myslíte, že vás po padesátce už nic zajímavého v životě nečeká? Tak přidám další příklady. Jistě si ještě pamatujete na titulku jednoho časopisu s fotkou nahé Elišky Balzerové. Víte, kolik jí bylo, když se nechala kvůli roli Vilmy pro film Ženy v pokušení vyblejsknout v rouše Evině? Jednašedesát!

I herečka Kateřina Macháčková si pro divadelní hru Holky z kalendáře stoupla ve stejném věku před objektiv tak, jak ji pánbůh stvořil.

A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Tělo zralé ženy totiž v žádném případě nepatří do šrotu. Netřeba ho ukrývat za nevýraznými a babskými modely. Fotografie nahých hereček to jen dokazují. A nesou jedno poselství – že i v padesáti, šedesáti můžete být krásná, svá a sexy.

Sex po padesátce? Paráda!

A co teprve sex po padesátce! Jedna britská studie přišla se závěrem, že milování se v pokročilejším věku je dokonce mnohem lepší, než zamlada. Dle studie je 70 procent žen a 74 procent mužů se sexem po padesátce spokojeno daleko víc než ve třiceti nebo čtyřiceti. Takže rozhodně neplatí, že libido klesá po dosažení menopauzy. A výzkumníci z Oxfordské a Coventryské univerzity ještě navíc zjistili, že sexuální aktivita po padesátce přispívá k lepší funkci mozku.

A pokud by se přeci jen objevil v této oblasti problém v podobě vaginální suchosti a nepříjemných pocitů při milování, tak věřte, že to spraví pravidelné používání vhodného vaginálního gelu (např. Hydrofemin). Hydrofemin obsahuje kyselinu mléčnou a kyselinu hyaluronovou, takže pomáhá nejenom zvlhčovat, ale také regenerovat sliznice. A vy si můžete užívat milostného života.

Bez migrén

A to není zdaleka vše, čím vás může život po padesátce mile překvapit. Je třeba také dokázáno, že ženy mezi 52 a 62 lety se podstatně méně potí než dvacítky. Postupem věku se totiž zmenšují potní žlázy, tudíž si můžete mnout ruce, že se konečně zbavíte nepříjemného pocitu.

Některé studie také odhalily, že 40 procent žen trpících migrénami se jich po pětašedesátce dočista zbaví. A to díky menopauze, s níž souvisí pokles hladiny ženského hormonu estrogenu, který migrénu spouští.

No, milé dámy, pokud se vám blíží padesátka, určitě neklesejte na mysli. Naopak. Sportujte, cestujte, poznávejte, učte se, setkávejte se s přáteli, buďte aktivní, sledujte módní trendy, chtějte se líbit, investujte do sebe čas i peníze… A staňte se vzorem pro ty, kteří si myslí, že je v tomhle věku už nic zajímavého nečeká.