V letních měsících, kdy obouváme sandálky a žabky, jsme ke svým chodidlům milostiví a dopřáváme jim celkem pravidelnou péči. Ony si však stejnou, ba ještě větší pozornost zaslouží i v zimě. Jak na to?

Nejen že suchá a popraskaná kůže nevypadá na patách vůbec hezky, ale navíc jde v tomto případě i o zdraví našich nohou. Zimní období pro ně představuje velkou zátěž v podobě teplých ponožek, uzavřené obuvi a především naší liknavosti, vždyť „to přece není vidět“. Problémy možná nejsou vidět, ale zanedlouho je můžete pocítit, a to doslova.

Hydratujte zvenku i zevnitř

To, že je kůže na patách silnější a zrohovatělá, není nic nepřirozeného, jde o ochranu namáhaných míst. Taková pokožka se méně mastí, tudíž je potřeba ji pravidelně hydratovat a ošetřovat, abychom předešli nevzhledným a bolavým prasklinám. Ty vznikají i v důsledku namáhání nohou při fyzické zátěži, nošením nevhodné obuvi (noha nemá v botě dostatečnou a správnou oporu) a přispívá k nim rovněž dehydratace celého organismu, nadváha či diabetes. Jak tedy dosáhnout krásných hladkých chodidel?

  • Používejte speciální krémy určené na ošetření popraskaných pat, klidně volte ty hutnější a výživnější. Nohy mažte ideálně dvakrát denně, na noc můžete aplikovat balzámy či alespoň větší množství krému a na nohy navléknout ponožky.
  • Dbejte na kvalitu obuvi, ale i ponožek. Sáhněte vždy po bavlněných, protože bavlna je pohodlná a prodyšná.
  • Pravidelně si dopřejte domácí pedikúru. Ošetřete nohy pemzou, kterou byste měli pravidelně měnit a především ji nepůjčovat jiným lidem. Přece jen jde o osobní hygienickou záležitost. Na trhu jsou dnes k dostání i speciální strojky, které vám „škrábání“ pat usnadní.
  • Ideálně jednou měsíčně byste se měli vydat na profesionální ošetření za pedikérkou. Ta totiž rozpozná případné začínající potíže, a ušetří vás tak pozdějších komplikací.
  • Pokud nechcete utrácet za drahé krémy, zkuste si pomoct přípravky, které snadno najdete v kuchyni či ve spíži. Pomáhá například koupel v teplé vodě s citronovou šťávou nebo mandlovým olejem, pasta z roztátého vosku a hořčičného oleje, olivový olej, případně nohy „vydrhněte“ směsí ovesných vloček a jojobového oleje.