Plastická chirurgie bývá považována za symbol povrchnosti a ješitnosti. Ve skutečnosti ale není jen současnou módní záležitostí, byznysem s ženskou krásou či prodlouženou rukou photoshopu. Ve většině případů má pozitivní vliv na ženské zdraví i psychiku. 

U plastických operací existují i jiná hlediska než krása. Jde o dva velmi důležité aspekty – sebedůvěru a zdraví. Jako příklad uvedeme známou herečku Angelinu Jolie, která svým oznámením, že si nechala preventivně ze zdravotních důvodů odstranit prsa, zvedla vlnu solidarity i nevole. V životě totiž mohou nastat situace, které podlomí křehké ženské sebevědomí. Mezi takové situace patří právě rakovina prsu, která může potkat kteroukoli z nás.

Rakovina v číslech:

  • Každých 8 minut přibude nový onkologický pacient
  • Podle statistik každý 3. občan České republiky onemocní v průběhu svého života rakovinou
  • Za posledních 30 let stoupl výskyt karcinomu prsu o 120 %, a to je nejvíc ze všech druhů rakovin
  • U nás žen je právě rakovina prsu nejčastějším zhoubným onemocněním vůbec
  • Karcinom ve svém prsu objeví zhruba každá 11. Češka
  • Zhruba 50 % nemocných žen je věkové hranici 53 až 73 let, kolem 120 žen ročně onemocní ve věku 20 až 35 let
  • Díky stále zvyšujícímu se tlaku na preventivní prohlídky u žen nestoupá či spíše klesá výskyt karcinomu děložního čípku

Kvůli zdraví

Ne všechny výkony jsou tak prováděny kvůli komplexu méněcennosti nebo jen kvůli estetickému vzhledu prsou. V některých případech jsou nezbytným řešením zdravotních problémů nebo úrazů. „Nejčastěji jde o případy po ablaci, tedy odstranění prsou při zhoubném nádoru, nebo po úrazech při dopravních nehodách apod.,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7. Operace je v tomto případě plně hrazena ze zdravotního pojištění. V České republice je ale stále málo žen, zhruba 10 %, které prodělaly rakovinu a rekonstrukci prsu podstoupily. V některých případech jim to nedovolí onkolog, ale většinou se bojí nebo vůbec nevědí, že tuto plně hrazenou možnost mají.

Když musí prsa pryč…

V některých případech nepomůže konzervativní léčba a nádor musí být společně s prsem odstraněn. Ženské psychice a sebevědomí může ale pomoci rekonstrukce prsu po ablaci. Mnoho odborníků tvrdí, že při léčbě a následné rekonvalescenci je důležité pozitivní myšlení. Právě sebevědomí a duševní klid může přinést operace prsu, která zachová ženě pocit ženství. Bohužel v ČR stále málo žen, zhruba jen 10 %, podstupuje rekonstrukci prsou, i přesto, že je hrazena zdravotní pojišťovnou. „Pro ženu je kromě samotné rakoviny prsu traumatizující také fakt, že jí musí být v některých případech prsa odstraněna. Život bez prsou sice přímo neohrožuje zdraví a život, ale může velmi podlomit psychiku. Ženy se v takovém případě mohou uzavřít zcela do sebe. Vnímají to i jako konec společenského, soukromého a sexuálního života. V takovém případě je operace zcela namístě. Rekonstrukce prsou vrací ženy zpátky do života,“ říká odborník.

Fakta:

  • V současné době, hlavně díky hollywoodské herečce Angelině Jolie, mnoho žen zvažuje odstranění prsou (mastektomii) z preventivních důvodů. Týká se to hlavně žen, kterým je geneticky předpovídáno vysoké riziko, že onemocní rakovinou prsu. Jde ve většině případů o poškozené geny BRCA1 nebo BRCA2.
  • Zhruba 1/3 českých žen, které jsou nositelkami poškozených genů, si prsa nechává odstranit z preventivních důvodů.
  • K rekonstrukci prsou dochází zhruba rok po ukončení onkologické léčby.

V některých případech může žena podstoupit tzv. záchovnou operaci, tedy operaci zhoubného nádoru a zároveň také plastickou rekonstrukci prsu. V potaz se musí brát hlavně tvar a velikost prsů před operací, stav pacientky a možnosti kliniky.

Věděli jste, že…

… novou nadějí pro ženy, které se narodily bez dělohy nebo s její vrozenou vadou, či ty, které prodělaly rakovinu děložního čípku a nyní je trápí neplodnost, je transplantace dělohy? V současné době jsou na světě necelé dvě desítky pacientek, které náročnou operaci prodělaly. Jedna z nich už ke konci minulého roku držela v náručích vytouženého potomka.