Ani v zimě nemusíte přestat sportovat. A rozhodně se nemusíte zavírat do fitka. Zimní sporty jsou navíc zábavné a rodinné. Máme pro vás pár tipů, jak si letošní zimu opravdu užít. Tak směle do toho!

V létě máte, co se sportu a různých aktivit týče, mnohem více možností. Ale ani v zimě nemusíte nijak zahálet. Minimálně stejně jako u letních sportů se zapotíte i v zimě a navíc tyto sporty jsou opravdu pro celou rodinu. A to od batolat až po seniory. Kromě toho, že u nich budete spalovat kalorie a posilovat celé tělo, hodně se u nich nasmějete a zabavíte.

Inteligentní-žena říká:

Je důležité si uvědomit, že následující příklady spalování kalorií jsou pouze orientační. Vždy je třeba zohlednit pohlaví, fyzičku, věk a váhu jedince. Obecně také platí, že ženy spalují méně kalorií než muži (a to se nám zdá hrozně nefér).

Spalování na prvním místě:

1. Běžkování

Běh na lyžích je stále oblíbenější aktivitou. Možná je to dáno i úspěchy našich sportovců v tomto směru. Každopádně jde o disciplínu, která se hodí pro všechny bez rozdílu věku nebo kondice. Při běhu na lyžích zapojujete všechny svalové skupiny v těle, jde o aerobní aktivitu, takže dochází ke spalování tuků, a navíc zvyšujete svoji vytrvalost a kondici. Běh na lyžích je také mnohem šetrnější ke kloubům než klasický běh. U běhu se také pokocháte krásnou krajinou. S sebou můžete vzít menší děti, protože i když se to nezdá, běh na lyžích si většinou zamilují. A ty nejmenší můžete nést v nosítku či krosně a využít je jako přídavné závaží. Po celé České republice najdete běžkařské trasy různých délek a obtížností. Stačí si jen pořídit speciální lyže, boty a hůlky, k tomu správné mazání a můžete vyrazit do terénu.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

– volné tempo: 2100 kJ/500 kcal
– těžký sníh: 2730 kJ/650 kcal
– rychlá jízda v těžkém terénu: 5376 kJ/1280 kcal

2. Sjezdové lyžování/snowboarding

Lyžování a snowboarding vnímáme hlavně jako zábavu, ale rozhodně to není žádná brnkačka. Občas po celém dni bolí každičký sval v těle. Tímto sportem ale spíše dochází k posilování kondice než ke spalování tuků. Každopádně jde ale o pohyb na čerstvém vzduchu v krásné přírodě, zvláště pokud vyrazíte do Alp. Znovu platí, že se zabaví celá rodina. Pohybově nadané děti můžete na lyže poprvé postavit už po druhých narozeninách. Snowboarding je zase cool, a proto díky němu do přírody vytáhnete i toho nejzatvrzelejšího puberťáka.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

– lehký terén: 1848 kJ/440 kal
– těžký terén: 2142 kJ/510 kcal

3. Bruslení

Lední bruslení je činnost opravdu náročná a spálíte při ní přebytečná kila nabraná při vánočním hodování. Navíc bruslení dokonale tvaruje postavu, zvláště pak nohy, boky a zadek. K tomu všemu dochází i k posilování středu těla, tzv. core, díky neustálému vyrovnávání váhy. Nemusíte ani cestovat na nějaký bruslařský stadion, stačí vám zamrzlý rybník.

Kolik vydáte průměrně kalorií během 60 minut:

– 2050 kJ/488 kcal

V hlavní roli zábava:

1.Snowtubing

Když jsme na začátku slibovali hlavně zábavu, nevymýšleli jsme si. Snowtubing bude bavit opravdu všechny bez rozdílu věku nebo vzdělání. Jen si to zkuste – nasedněte do velké nafukovací duše a vyrazte dolů speciálně upravenou dráhou. Adrenalin ve vás bude jenom vřít. Tuto atrakci najdete v mnoha lyžařských areálech.

2. Bobování/Sáňkování

Zima a dětství – velkou část našich vzpomínek zaplňuje právě bobování. To, co jsme milovali jako děti, si najednou můžeme užívat i v dospělosti. Sáňkuje se na sjezdovkách, na oficiálních drahách, ale také ve volném terénu. Na některých místech budete ale potřebovat speciální sáňky s brzdou. Co se týče bobování, dnešním hitem jsou také speciální boby, které zaručují dostatek zábavy pro celou rodinu.