Všichni na sociálních sítích ukazují své veselé přípravy na šťastné Vánoce, obchody rezonují nostalgickými koledami a ve vás se zatím rozkládá smutek? Nevěšte hlavu. Za prvé to tak nemáte sama. A za druhé – když budete chtít, celkem hravě s tou „depkou“ můžete zamávat.

Vánoce jsou ošemetná věc. Spojujeme si s nimi spoustu emocí, očekávání, v nichž nedočkavě přešlapujeme a pořád chceme už už zažít tu obří radost, nekonečné štěstí se svými blízkými, překvapení z rafinovaných dárků a rodinnou pohodu. Málokdy si uvědomujeme, že vánoční fotka z časopisu vlastně nikdy nikde a u nikoho neodpovídá realitě. Že fotky z facebooku vznikly uprostřed totálního chaosu, za křiku dětí nebo taky v bytě někoho, kdo je frustrovaný z práce, vztahů v rodině… Z Vánoc se stala přetvářka. A to je možná jeden z důvodů, proč se s nimi spoustě lidí pojí splíny, špatné nálady, mnohdy až depresivní pocity. „Je nutné si uvědomit, že Vánoce jsou tu pro člověka, ne člověk pro Vánoce,“ říká psychiatr MUDr. Radkin Honzák. Zkuste si s námi projít následujících pár tipů. Jsem si jistá, že by vám mohlo významně ulevit.

1. Nedejte na pozlátko

Pokud vás drtí mylná představa, že všichni budou mít super svátky, jen vy nenapečete dost cukroví, nevyberete dost originální dárky, nestihnete vymalovat celý byt a perfektně ho vyzdobit, uvědomte si prosím již jednou řečené: před Vánocemi nestíhá nikdo a nikdo je nemá perfektní. Všichni do nich vbíhají pod tlakem, ve stresu, frustrovaní, z toho, co by ještě asi měli… Jen se o tom nemluví, protože žijeme v době, která obecně nastavuje nesmyslně vysoké laťky, jež sice skoro nikdo nepřekoná, ale všichni se tváří, že se tak stalo. Pokud potřebujete, tvařte se tak taky, garantuju vám, že to dělá 9 lidí z 10 kolem vás. „Když budete mít dojem, že je málo uklizeno, vzpomeňte si, že se Ježíšek narodil ve chlívě, kde (na rozdíl od vašeho pokoje) byl ještě vůl a osel,“ radí lékař. Mnohem lepší bude vydechnout si, sepsat si ještě teď, co od Vánoc vlastně čekáte. A za tím si smysluplně, opravdu podle svého jděte. Sociální sítě vypněte, lifestylové magazíny a jejich vánoční dokonalost vyhoďte a zase se volně nadechněte.

2. Poslouchejte své tělo

Za velkou spoustou splínu konce roku bývá také prostá únava. S podzimem bychom měli zvolňovat, máme to tak od přírody nastavené. A co děláme místo toho? Sprintujeme. Ve chvíli, kdy naše tělo křičí po zvýšené dávce spánku, regenerace, mu dáme zabrat ještě víc než v předcházejících částech roku. A tím trpíme. Nevyspalí, rozlámaní, často také nenajedení, existující jen na kafi, prostě nemůžeme být šťastní. S tím souhlasí i MUDr. Honzák: „Boj za osmihodinovou pracovní dobu skončil před stoletím; uvědomte si to a vděčně uznejte, že 25 hodin denně se pracovat nedá.“ Poslechněte si, co vám říká vaše tělo, a dejte mu to. Možná by bohatě stačilo chodit spát o hodinu dřív a kafe vyměnit za zelený ječmen? Vy určitě víte, co vám chybí.

3. Myslete na sebe

Když zařídíte č. 1 a 2, uleví se vám i z jiného důvodu. Začnete myslet na sebe. A nám lidem je vždycky vnitřně nejvíc smutno a cítíme se nejvíc ubití právě tehdy, když neděláme, co doopravdy chceme my. Toužíte po Vánocích o samotě na horské chatě, ale někdo vám naplánoval rodinné sešlosti s tunou cukru a bramborového salátu? Včas a pevně jim oznamte změnu plánu. I manželovi můžete říct, že nechcete doma tchyni s tchánem, že už jste roky nebyli sami a že se to nezblázní. Neobětujte se pro druhé a už vůbec ne pro pomíjivé kouzlo Vánoc. Trocha sobectví, vlastní splněná přání a vlastní dobrý pocit jsou proti splínu skvělé!

4. Netruchlete pro ty, co za to nestojí

Máte před sebou první Vánoce bez dětí? Opustil vás před svátky partner? Nebo jste už dlouho sama a vypadá to zkrátka na hodně truchlivý konec roku, protože všichni kromě vás někoho mají? Nemají. A i když mají, kolik těch vztahů je opravdu tak harmonických, jak si ve své zhrzenosti představujete, abyste sama sebe trápila ještě víc? Tou nejsilnější láskou, kterou potřebujete, je sebeláska. Zapomeňte na nevěrníky, ty, kteří vás nedocenili. Doceňte sama sebe – tím, co doopravdy chcete. Kdo říká, že Vánoce nejsou pro single? Můžete je mít se vším všudy a oslavit je. Vyhněte se všem, kteří by vás chtěli bezdůvodně litovat, i kdyby to znamenalo letos vynechat babičky. Obklopte se klidem, láskou, pohodou, ať to pro vás momentálně znamená cokoliv.

5. Dělejte radost těm, co si to zaslouží

„Musíte“ nakoupit dárky kolegyním, protože je to firemní tradice – ale nechce se vám? Nedělejte to. Dárky dávejte těm, které máte ráda. Anebo těm, co si to zaslouží. Děti v dětském domově, lidé v pečovatelských domech… naštěstí už existuje spousta cest, jak udělat o svátcích radost opravdu těm, co to potřebují! A taková radost pak udělá radost i vám, věřte mi. Je to radost, kterou nebudete mít ani z toho, co sama najdete pod stromečkem. Je unikátní, opravdová a silná, pramenící z toho, že jste udělala něco smysluplného. Vánoce by totiž měly mít smysl – ale ten váš nebo pro vás, chcete-li.

6. Vyhněte se nástrahám

Tím teď myslím hlavně sladké na blbou náladu a alkohol na tu ještě blbější. Tohle nejsou kamarádi! Blbou náladu si odžijte, ale netopte se v ní. Snažte existovat s někým, kdo je pro vás důležitý, milý, vedle koho se cítíte plná energie. Nesoustřeďte se jen na Vánoce, choďte ven (čím víc světla, sluneční paprsků, tím lépe!), potkávejte se s přáteli, pořádejte pečící večírky s kamarádkami, zajděte na vánoční koncert. Laďte se vnitřně, ne materiálně a ve spěchu. To totiž stejně nejde. A myslete na to, že pokud jsou pro vás Vánoce jen obrovské vypětí, za které vnitřně nic nedostáváte, můžete si je taky s klidem zrušit nebo úplně změnit. K obrazu svému. Tak, aby vám během nich bylo konečně dobře. „Naučte se říkat „rozhodla jsem se“ namísto „musím“, ono to zní jako slovíčkaření, má to však svou cenu,“ dodává závěrem odborník.

Abychom vám trochu zvedli náladu, přinášíme závěrečnou radu psychiatra, která vychází z českých tradic: 

Lucky, které chodily a vykřikovaly: „Jdu, jdu, jdu, noci upiju,“ také kontrolovaly, zda už je všude uklizeno a nachystáno na Vánoce. Tam, kde našly rozdělanou práci, poničily ji a vyházely. Po 13. prosinci už nemá hospodyně na nic sáhnout.

Takže si pamatujte, Vánoce jsou svátky klidu. Užijte si je!