Čilý a hravý sexuální život po čtyřicítce nebo ještě později nemusí být jen pouhým snem. Stačí jen vědět, jak na to a dokonale rozumět svému tělu.

I když to na první pohled vypadá, že máme sexu plnou hlavu, není tomu tak. Výzkumy ukázaly, že nejčastěji se věnujeme spánku (přesněji ¼ života), ale na sex máme za život celkem pouhé tři měsíce. Dokonce i s chřipkou laškujeme mnohem častěji, než s partnerem. Přesto je ale sexuální aktivita velmi důležitou součástí našich životů a v žádné životní etapě není stejná. Víte, jak si užívat opravdu v každém věku?

Sexualita se rozvíjí od narození

Milování k životu prostě patří, a to už od útlého věku. Výjimkou tedy nejsou malé holčičky, kterým je dotek na intimních místech tak příjemný, že se jím ‚uspávají‘ každou noc, ani chlapci, kteří vlastně nesundají ruku z rozkroku. Náš vztah k sexu a vlastní sexualitě se formuje již od dětství. „Vliv na to má především naše rodina a blízké okolí, jejich pohled, jejich vnímání sexu a i to, jestli se o sexu doma vůbec hovoří,“ říká terapeutka pro mezilidské vztahy Mgr. Lucie Mucalová. A nemusí to hned znamenat, že rozpustilí rodičové mají stoprocentně volnomyšlenkářské děti. Naopak. Většinou bývá dětem vlastně velmi nepříjemné jen pomyšlení, že by rodiče spolu mohli ještě spát. Příkladem může být třeba druhé pokračování filmu Fotr je lotr, který nám dopodrobna představí okořeněný sexuální život rodičů hlavního hrdiny. Ten je z jejich sexuálních hrátek spíše nesvůj a rozhodně nepřijímá jejich počínání za své. Podle odbornice jsou klíčem k dobré sexualitě hlavně postoje a názory rodičů, učitelů nebo přátel. Dětská zvídavost a poznávání by neměly být násilně tlumeny nebo potlačovány. „Právě v období prvního poznávání sebe sama a reakcí těla se formuje pozitivní sebevnímání a vztah k vlastnímu tělu,“ dodává ještě terapeutka.

Sex v životě i ve filmu

Sex nás vlastně neopouští v žádné z etap našeho života. V prvních letech života objevujeme rozdíly mezi ‚mužem‘ a ‚ženou‘, na základce se mnozí kluci snaží alespoň si šáhnout na prsa vyvinutější spolužačky, v patnácti zjišťujeme, že cítíme takové zvláštní šimrání v podbřišku, když jsme blízko někoho, s kým nám je dobře a v osmnácti zakoušíme první opravdové sexuální zkušenosti. Ačkoli by se mohlo zdát, že kolem dvacítky je naše sexuální škola u konce, není tomu tak. Sex se proměňuje a s ním i naše prožívání. Základní informací tedy je, že se ho musíme celý život učit stejně jako matematiku nebo psaní. Milování ve všech svých formách je v současnosti stále častěji prezentováno i v televizi. To co bylo dříve tabu, rozčísly na konci devadesát let čtyři newyorské kamarádky, které opravdu věděly, jak si sex užívat. Seriál Sex ve městě se stal okamžitě hitem a hlášky nejrozpustilejší (padesátnice) z nich, Samanthy, se zapsaly do dějin. O tom, že sex není jen o samotném styku, ale také o příjemném erotickém naladění jste se pak mohli přesvědčit také díky slavné výslechové scéně se Sharon Stone ve filmu Základní instinkt z roku 1992. Erotických filmů a seriálů je už dnes velké množství, vlastně nás ani nepobuřují, ale mohou v nás vyvolávat tak trochu pocit beznaděje a sebelítosti. Útěchou nám ale mohou být právě slova představitelky Samanthy Jones Kim Catrall, která přiznala, že ačkoli je v seriálu za dračici, ve skutečnosti byl její sexuální život do čtyřicítky naprosto příšerný.

Důležité je sebevědomí

Pryč jsou doby (a zdali vůbec byly), kdy sex sloužil primárně jen k rozmnožování. V současné době, i v rámci rovnoprávnosti, vyžadují ženy od svých partnerů stejnou dávku rozkoše, které se dostává i jim samotným. Je tu jedno velké ALE! Ženské sexuální prožívání nezáleží jen na umu partnerů, ale také na pohledu samotné ženy na své tělo a sebe samu. „Sebevědomí ve vztahu a v oblasti sexuality je velký základ. Sebevědomá žena si může i sexualitu užívat naplno, jelikož zůstává být sama sebou,“ vysvětluje terapeutka. Hromádka neštěstí, co se ponižuje a kritizuje i v posteli jednoho dne může přestat být sexuální touhou pro muže. A jak se dále stát žádanou ženou? Terapeutka sestavila žebříček několika bodů, kterých je dobré se v rámci sexuálního života držet. V intimních chvílích buďte sama sebou a nepouštějte se do nějakých her a lží, nenechávejte se nutit do praktik, které se vám příčí, a neztrácejte úctu sama k sobě, přijměte svoje těla a vyzdvihujte svoje přednosti namísto toho, abyste ukazovala na jeho nedostatky a nakonec pokud máte nějaké sexuální bloky a strachy, pak by vám mohl pomoci odborník. Ať už kouč nebo sexuolog. „Důležité je si uvědomit, že sexualita je věc dobrovolná a má dávat oběma účastníkům,“ tvrdí odbornice.

Na pokračování článku se můžete těšit už za týden!