Teplé počasí přímo vybízí k tomu, abychom chodili naboso, a často volíme otevřenou obuv. Naše nohy jsou tak více vidět. A ruku na srdce, ztvrdlé paty nevypadají vůbec pěkně. Někoho trápí více, jiné méně. Při správné péči však lze dosáhnout trvale krásných a hladkých pat. Jak tedy na to?

Jak vznikají tvrdé paty a proč?

Naše kůže přímo prahne po hydrataci a paty také. Bohužel tato část těla bývá často opomíjena. Také se večer namažete krémem, ale na paty zapomenete? Chyba! Ty pak strádají a pokožka je silně vysušená. Dochází k prasklinám a drobným rýhám což může vést ke skutečně závažným dermatologickým problémům.

Kůže se loupe a je velice tvrdá, někdy dokonce bolestivá. Mezi dráždivé faktory patří nošení nepohodlné obuvi, vysoká námaha, zapaření nohou, nedostatečný pitný režim, ale také vysoké či naopak nízké teploty. A samozřejmě určitou roli hrají také genetické dispozice.

Hrubá a suchá kůže na patách nám přináší silný diskomfort. Pravidelná péče se tedy rozhodně vyplatí. Ovšem nestačí jen občasné namazání, nebo „seškrábání“. Pokud máte kůži hodně ztvrdlou, sami si s tím obvykle neporadíte.

Zajděte si na pedikúru

Stejně jako ruce si zaslouží pravidelnou „údržbu“, tedy manikúru, tak i naše nohy potřebují čas od času zvýšenou péči. Před létem a poté pravidelně alespoň jednou za měsíc či dva je vhodné navštívit pedikéra, který se o vaše nohy postará.

Proč je pedikúra tak důležitá a s čím vším nám může pomoci? Na to jsme se zeptali odborníka na slovo vzatého, paní Věry Roubíčkové z beauty studia Millene.

„Pedikúra nám napomáhá zbavit se nejen tvrdých pat a dalších nedostatků, ale řeší nám také problém zarůstajících nehtů pomocí tzv. rovnátek na nehty. Napomáhá při prokrvení končetin a zbavení se odumřelých buněk pomocí enzymatického peelingu nebo vhodně zvolené masáže,“ popisuje paní Věra.

Může na to mít vliv také naše životospráva? „Ano, množství naší zrohovatělé kůže či kuřích ok se odvíjí od celkové životosprávy. Velký podíl na tom má také dědičnost,“ vysvětluje.

A co bývá příčinou zarostlých nehtů, které jsou velice bolestivé? „Příčinou zarostlých nehtů bývá nedostatečně pohodlná a prostorná obuv, špatně zastřižení nehtů a jejich abnormální zkracování,“ dodává.

Jaké jsou druhy pedikúry?

„Existují dva druhy pedikúry – mokrá a suchá neboli přístrojová pedikúra,“ vysvětluje paní Věra ze studia Millene.

Dále také poukazuje na to, jak se jednotlivé druhy od sebe liší. „Rozdíl mezi mokrou a suchou (přístrojovou) pedikúrou je naprosto zásadní. Při suché pedikúře jsou nohy ošetřovány frézkami, nikoli skalpelem. Proto je suchá pedikúra vhodná pro lidi trpící diabetes a hemofiliky. Optimální doba, kdy by si každý z nás měl dojít na pedikúru, je 4 až 5 týdnů. Správně provedená pedikúra je úžasný relax pro tělo i duši,“ dodává s úsměvem.

Základem kvalitního ošetření je domácí péče

Pedikérka vám může hodně pomoci a poradit. Nicméně další péče je už na vás. Zde je pár tipů, na které je dobré se zaměřit:

  • Promazávejte paty každý večer před spaním hydratačním krémem (skvělá je také obyčejná vazelína) nebo alespoň 3x do týdne
  • Nechoďte naboso po umělých kobercích, naopak chůzi bez bot si dopřávejte v přírodě, po trávě, písku nebo po drobných kamínkách
  • Sázíte na bylinky? Pak můžete zkusit osvědčenou měsíčkovou mast, kterou natřete paty a nechte působit přes noc
  • Noste pohodlnou a vzdušnou obuv
  • Nehty u nohou pilujte místo toho, abyste je stříhali
  • Do jídelníčku přidejte stravu bohatou na vitamín A
  • Hodně pijte
  • Choďte pravidelně na pedikúru

Máte nějaké osvědčené triky, jak na ztvrdlé paty třeba přírodní cestou? A chodíte na pedikúru, nebo si nohy ošetřujete pouze doma? Budeme rádi, když se o to s námi podělíte.