Po několika letech se k nám konečně vrátila pořádná zima s velkou nadílkou prachového sněhu. Horská střediska jsou plná snowboardových a lyžařských nadšenců. S tím ale stoupá také riziko zranění. Které je nejčastější a jak se mu vyhnout? 

Znám to z vlastní zkušenosti. Před lety jsem při jízdě na snowboardu sama upadla a zranila si koleno. Před dvěma týdny se něco podobného stalo mé sestře. Věděla jsem, že je na českých horách kvalitních horská služba, takže jsem se o ni nebála. Co mě ale nemile překvapilo, byla neohleduplnost některých dalších lidí na sjezdovce. I přes výrazné označení místa, kde moji sestru ošetřovala horská služba, se našli tací, kteří jezdili nebezpečně rychle a dokonce, jeden, který do sáněk horské služby narazil tak, že zranil nejen sestru, ale i mého mladšího synovce. Bez omluvy a zeptání se, zda je všechno v pořádku, se ten člověk zvedl a rychle odjel.

Důležitá první pomoc 

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů. Nejhorší zranění bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Proto se rozhodně nevyplatí jezdit bez sportovních chráničů a přilby.  „Mezi nejčastější patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá. Důležité je také umět správně poskytnout první pomoc,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Dávejte pozor i na kolena

Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. „Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře – vymknutím nebo zlomeninami.  Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber. Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí,“ vypočítává MUDr. Michaela Tomanová.

Správná první pomoc při úrazu na sjezdovce

Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Je dobré mít s sebou i malou „KáPéZetku“ – lékárničku s obvazem, náplastí, škrtidlem a dezinfekcí – nejlépe tou, která nepálí. Místo nehody zkuste vždy nějak viditelně označit. Třeba zkřížením lyží a jejich zapíchnutím do svahu. Jestliže pak u zranění vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky. „Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech – u kotníků a nad kolenem,“ uzavírá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.