Menopauza je v životě ženy poněkud nepříjemným obdobím. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že co dříve dobře fungovalo, může nyní zlobit, a týká se to nejen zdraví a nálad, ale i intimního života. Příčin je celá řada – ale dobrá zpráva je, že v dnešní době už je naprostá většina z nich dobře řešitelná, takže se žena nemusí strašáka v podobě poslední menstruace obávat.

Menopauza neboli vyhasnutí menstruace na základě ukončení aktivity vaječníků, které přichází většinou mezi 45. a 55. rokem života, se v dnešní době samozřejmě naprosto neslučuje s koncem intimního života. Padesátileté ženy dnes vypadají zcela jinak než jejich stejně staré předchůdkyně třeba před sto lety, jinak žijí a samozřejmě chtějí po všech stránkách naplněný život. Příroda jim do cesty ale může postavit několik překážek.

Krásná v každém věku

Zaprvé může mít žena před partnerem ostych kvůli vzhledu. Hormonální změny způsobují zpomalení metabolismu, žena, která tedy včas neupraví svůj jídelníček nebo nepřidá více pohybu, začne pomalu nabírat hmotnost. Nespoléhejte na drastické, nepřirozené diety, většinou stejně nemají trvalý efekt a jen by podporovaly únavu, která může být také nepříjemným průvodním jevem menopauzy. Zkuste vsadit na pouhé omezení vysloveně nezdravých a tučných pokrmů (píšeme záměrně omezení; zdravý život i ve zralém věku je především o zdravé psychice, a přece byste nechtěly navždycky žít bez dobrého větrníku z cukrárny odvedle), dostatek příjmu ovoce, zeleniny, ryb a luštěnin, a především na pohyb v přírodě. Využijte té krásné skutečnosti, že se již nemusíte celodenně věnovat dětem a využijte čas třeba pro nordic walking. Jde o jeden z nejprospěšnějších, nezatěžujících sportů. Když budete poctivě a svižně chodit a ideálně si necháte ukázat od někoho správnou techniku, udržíte si skvělou fyzickou kondici, linii a velmi to prospěje i vaší psychice.

Změnami prochází i kůže, je sušší a náchylnější ke vzniku vrásek. Ale nepropadejte panice, že nutně potřebujete krémy za tisíce nebo zásahy plastických chirurgů. Dbejte na pitný režim (při menopauze můžete ztrácet potřebný pocit žízně!), dostatek zdravých tuků v potravinách (jezte ořechy, zejména mandle, avokádo, mořské ryby, olivový olej…), pravidelné mazání vaším oblíbeným spolehlivým krémem – možná budete muset přejít na o něco mastnější – a především na úsměv, a věřte, že budete pro svého partnera i nadále neodolatelná.

Přírodní preparáty uleví

Zadruhé klesající hladiny ženských hormonů mohou způsobit řadu nepříjemností, které jsou v rozporu s kvalitním sexuálním životem. Jde o deprese, únavu, nespavost, výkyvy nálad a podobně. Řešením je hormonální substituční terapie, ale vzhledem k možným nežádoucím účinkům se lékaři v poslední době přiklánějí spíše k přírodním preparátům; některé z nich vykazují značnou účinnost. Poraďte se se svým gynekologem a možná budete překvapena, že existuje přírodní, bezpečný preparát, který může některé nepříjemné příznaky zmírnit.

Vsaďte na vaginální gel

Zatřetí, nepříjemným průvodním jevem klimakteria, tedy období, které začíná už nějakou dobu před menopauzou, je úplná nebo částečná ztráta schopnosti pochvy se zvlhčit. Nenechte se příliš rozhodit a nedovolte, aby vás sex bolel nebo aby suchost pochvy byla důvodem pro jakékoliv rozpaky. Vezměte to jako fakt a bez řečí a samozřejmě přidejte do hry lubrikační prostředek, a máte po problému. Zajisté můžete využít obyčejný lubrikant, bohužel ale nemusí zajistit vaši dokonalou spokojenost.  Jeho složení bývá problematické, různé „vůně“ mohou dokonce přivodit alergickou reakci, a především, neléčí namáhanou pochvu. Pokud sáhnete po vaginálním gelu, pro své intimní orgány uděláte mnohem více. Výhoda gelů je, že se dají použít jako okamžitý lubrikant, ale hlavně při pravidelném používání slouží jako pečující přípravek. Sáhněte například po vaginálním gelu Hydrofemin, který jako jediný obsahuje unikátní kombinaci kyseliny mléčné a kyseliny hyaluronové. Při pravidelném používání pomáhá obnovit přirozenou vlhkost sliznic, a dokonce dokáže působit jako prevence proti nejrůznějším zánětům, na které je bohužel žena ve zralejším věku náchylnější.