Sex má být příjemný a vzrušující. Někdy to ale může být přímo naopak, takže se sex stane nepříjemným nebo dokonce bolestivým. Stává se to ve chvíli, kdy je vaše vagína suchá. Vaginální suchost se může týkat každé z nás a není to vada, nemoc ani neřešitelná záležitost.

Jak jsme již zmínili, vaginální suchost není neřešitelná záležitost. K vysušení poševní sliznice dochází, například pokud byla předehra příliš krátká nebo „neohrabaná“ či pokud je žena ve stresu. Viníky mohou být také některé léky – málokdo ví, že léky na zmírnění nachlazení (a tedy na vysušení sliznice nosu) vás vysuší i tam dole. Bohužel i antikoncepce může na ženské tělo působit jako sušák vaginy, pak je řešením užívat jinou antikoncepci nebo sáhnout lubrikantu.

Změny může vyvolat také těhotenství, porod a kojení. Po této době se ale zpravidla hormony srovnají a s návratem pravidelné menstruace se vrací i vaginální lubrikace. Nenávratná, ale řešitelná, záležitost, je vysychání sliznice s narůstajícím věkem. Přechodem ale sexuální život rozhodně nekončí, a tak je třeba se nehroutit a problém řešit.

Nebojte se to říct

Od ženy se obvykle očekává, že i když jí sex nebude zrovna příjemný nebo prostě na něj ten den nebude mít náladu, bude partnerovi dávat najevo, že si ho užívá. To je samozřejmě hloupost. Neměla byste být nucena dělat něco, co vám není příjemné a už vůbec ne, pokud jde o něco tak intimního, jako je sex.

Prvním krokem k tomu, aby se s tím „dalo něco dělat“, je promluvit si s partnerem. Vysvětlit mu, že problém není v něm, a dokonce ani ve vás. Je to čistě fyziologická záležitost, která dá se řešit.

Použijte gel

Nejspíš vás jako první pomoc napadl lubrikant. Zaběhla jste do drogerie, koupila první lubrikant známý z lékárny (nejlépe s ovocnou příchutí), a tím problém vyřešila. Tohle řešení ale není úplně ideální. Uvědomte si, že intimní partie jsou extrémně citlivé, a měla byste se zajímat, jaký přípravek s jakým složením používáte.

Obětujte ještě pár kroků a zajděte do lékárny zeptat se na vaginální gel. Zajímejte se o složení a preferujte ty, kde bude kyselina hyaluronová. Ta je totiž schopná na sebe vázat vodu a přispívat tak k optimální hydrataci tkáně.

Pokud si chcete koupit opravdu kvalitní a účinný vaginální gel, měl by ještě obsahovat kyselinu mléčnou, která zajišťuje kyselé prostředí pochvy a zabraňuje množení nepřátelských mikroorganismů. Takovým gelem je například HYDROfemin, který vám zároveň může nahradit i ten lubrikant.

Nestyďte se. Řešte to!

Důvodů, proč k vaginální suchosti dochází, je mnoho, stejně tak je ale mnoho variant, jak „problém“ vyřešit. Ale rychle. Pokud vás stud přemůže natolik, že nebudete suchost řešit, můžete si zadělat na vážnější problém – od poševních zánětů až po poranění této oblasti. Ani partnerskému životu nesvědčí, když si žena nedokáže sex užít a časem se mu může kvůli nepříjemným pocitům i začít vyhýbat.

A proto naše rada zní – nestyďte se, nebojte se, nepřecházejte vaginální suchost mávnutím ruky. Navštivte lékárnu nebo svého gynekologa. Řešte svůj problém hned.