Ti, kteří se rádi veselí na oslavách a při setkáních s přáteli dobře vědí, jakou cenu musí ráno zaplatit. Zatímco přiměřené množství alkoholu je spojováno se zlepšením zdraví, přehánění má opačný efekt. Zde je několik bodů, které vám mohou pomoci překonat nepříjemnou kocovinu.

Nejdůležitější pití je voda

Tento fakt je často opomíjen, ale může to být fantastický způsob, jak snížit riziko, že se kocovina dostaví. Jelikož alkohol dehydruje, popíjení vody během večera udrží hladinu vody doplněnou a ráno zamezí třeskutému bolehlavu. Sklenicí vody mezi každým alkoholickým drinkem také zařídíte menší přísun alkoholu, a tím opět snižujete potenciál zítřejší kocoviny.

Mějte rádi svoje játra

Vybírejte taková jídla, která budou udržovat vaše játra v dobrém zdraví. „Detoxikace z alkoholu (a všeho dalšího) probíhá ve dvou částech. V první fázi se toxiny mění na méně škodlivou složku, produkující volné radikály. Tyhle potvory ubližují buňkám a vedou k dlouhodobému poškození. Antioxidanty nám pomáhají zbavení se volných radikálů, omezují škodu a udržují vaše játra pěkně v chodu. Vybírejte ovoce a zeleninu jasných barev (papriky, kiwi, jahody, maliny, jahody, borůvky, rajčata, špenát a dýně). Fáze druhá připraví toxiny na odchod z těla. Velmi nápomocná je zde tmavě zelená listová zelenina (brokolice, kapusta a růžičková kapusta), přidejte je tedy do jídelníčku pro spokojená játra,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Svět zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Udržujte to na minimu

Ano, budete možná trochu trhat partu, ale alkohol v jakékoliv formě vyčerpává živiny z vašeho těla, což znamená, že paměť z předešlé noci není jediná věc, o kterou jste přišli. Vědět kdy přestat je nejlepším způsobem, jak zažehnat kocovinový splín.

Nemixujte

Kombinací různých druhů alkoholu během jedné noci je návodem na zkázu. Různý alkohol má totiž různý efekt na vaše tělo. Směs chemikálií použitá při výrobě alkoholu znamená celou škálu efektů na vaše tělo, jako například podrážděný žaludek, bolení hlavy, zvýšená chuť k jídlu, nevolnost, průjem. Místo toho se rozhodněte pro jeden drink a zůstaňte u něj. Nezapomeňte na vodu a rozhodně se vždy vyplatí se spotřebou alkoholu to nepřehánět!