I v krásném počasí vás může potkat spousta malých nepříjemností, které dokáží pokazit i tu nejlepší dovolenou. Sázíte-li raději na přírodní pomoc, můžete se nechat inspirovat našimi doporučeními, která vám zaručeně pomohou.

 Všechna zde uvedená doporučení předpokládají použití čistě přírodních prostředků.

  • Byliny a tinktury kupujte pouze od zaručených prodejců.
  • Esenciální oleje syntetického původu mohou mít identickou vůni, ale nemají vůbec žádné léčivé účinky, naopak mohou vyvolat alergickou reakci na kůži.
  • Oleje používejte pouze za studena lisované.
  • Bylinky k vlastnímu pěstování nakupujte pouze od bylinářů nebo v prověřených zahradnictvích, jinde můžete nakoupit nepravé druhy.

 

  1. Proti hmyzu

Bylinkový repelent – cca pět minut povařte v půl litru vody hrst levandule a rozmarýnu. Nechte vychladnout, doplňte 1 dílem kvalitního lihu, můžete přidat i 1 díl octa a přelijte do lahve s rozprašovačem. Používejte především na nohy a ruce, můžete používat i k postřiku srsti domácích mazlíčků. V lednici vám vydrží minimálně měsíc.

Vlaštovičníkový olej – celou nať s i květy drobně nasekejte, vložte do zavařovací sklenice, zalijte olivovým olejem (rostliny musí být zcela ponořeny) a nechte 2 až 3 týdny na slunci, občas protřepte. Nakonec sceďte do tmavé lahve a natírejte na nohy a ruce. Domácím mazlíčkům lehce přetřete pacičky, spodní část bříška, můžete lehce kápnout i za krk. Na chladném místě vám olej vydrží celý rok.

Místo chemických postřiků a preparátů sloužících k vypuzení kousavého hmyzu z prostor, kde často pobýváte nebo spíte, postavte na okenní parapet květináč s Muškátem citronovým. Jeho působení je v tomto ohledu zcela nepřekonatelné. Kromě toho se jedná o bylinu, jejíž odvar dokáže léčit a regenerovat játra ještě účinněji než bylina tím proslulá – Ostropestřec lékařský.a již vzniklé bodnutí nebo štípanec nejlépe účinkuje levandulový nebo tea tree olejíček. K tomuto účelu je používejte v neředěném stavu.

  1. Proti spáleninám

Před opalováním je dobré do kůže vmasírovat trochu nálevu z kvalitního zeleného čaje nebo odvaru z heřmánku.Přirozenou ochranu proti slunečnímu záření poskytne také kvalitní levandulový olej.

Dojde-li ke spálení pokožky, pomůže čerstvá okurková šťáva nebo čerstvá šťáva z aloe. Opalování během poledních hodin se ale vždy vyhněte.

  1. Proti trávicím obtížím

Cestovním nevolnostem předejdete žvýkáním čerstvých listů máty, plodů Klanopřašky čínské nebo pastilek ze zázvorového kořene.

V případě žaludečních obtíží pomůže odvar z Pelyňku brotanu. Střevní problémy nejrychleji odstraníte zase odvarem z kořenu Puškvorce. Nákazy podobné střevním chřipkám lze velmi dobře léčit odvarem z Dubové kůry.

Při všech trávicích obtížích je ideální přestat jíst, alespoň po dobu prvních 24 hodin. Tělo tak nemusí vynakládat energii na trávení a může všechny své síly napřít k boji s infekcí. Postupný návrat ke stravě by měl být velmi pozvolný. Dříve se doporučovalo pečivo, ale vzhledem k tomu, že pečivo se dnes vyrábí s celou řadou chemických přísad, bývá zamrazováno, rozpékáno apod., není jeho použití již možné doporučit. Mnohem lépe vám poslouží ve vodě rozvařené ovesné vločky nebo rýže spolu s nastrouhanou mrkví. Do chladnoucího pokrmu můžete přimíchat malé množství medu a citronové šťávy – obojí působí jako ochucovadlo i lék.

  1. Proti nachlazení

Chcete-li předejít klasickému letnímu nachlazení, vyvarujte se všech prudkých teplotních změn – tedy přehnaného používání klimatizace, ochlazování těla pomocí časté konzumace zmrzliny nebo ledovaných nápojů.

Bolesti v krku – uvařte si odvar ze Šalvěje lékařské. Tento odvar pijte pomalu, po doušcích, které ponechejte co nejdéle v ústech. Odvar proto pijte teplý, ale jeho teplota vám musí být příjemná.

Při bolestech v krku a počínajících bolestech mandlí kombinujte pití šalvějového čaje s kloktáním kvalitního lihového alkoholu. Kloktejte krátce, přibližně 3x denně.

Klasické nachlazení – bolesti v krku, rýma a mírné teploty pomůže vyléčit odvar z Tužebníku jilmového.

Při podezření na možnou angínu pomáhá odvar ze šalvěje, užívání tinktury z Lichořeřišnice větší a tinktury z grapefruitových jader.