Už jste někdy slyšela o barefootových botech? Ne? Pak pečlivě čtěte. Možná jste právě narazila na řešení všech vašich zdravotních problémů. Hlavou počínaje, chodidly konče.

Barefoot v překladu znamená bosý nebo naboso. To je totiž naše přirozenost. Chodit naboso. Neničíme si klenbu a držíme správnou pozici páteře. Dnes už ale není třeba, abyste chodila bez bot. Mnozí lékaři i jiní odborníci tvrdí, že stačí pořídit si barefootové boty.

Jak boty fungují?

Tento druh bot je navržen tak, aby co nejvěrohodněji simuloval chůzi naboso, a to díky velmi tenké podrážce. Výška podrážky se u běžných bot pohybuje od jednoho centimetru výš, zatímco u těch barefootových je maximálně sedm milimetrů. Jejich tvar přesně kopíruje tvar nohy, respektive chodidla. Ke všemu tam, kde v botě máte prsty, je prostor dostatečně široký, tudíž prsty ani samotnou nohu nijak neutiskuje. Barefootová obuv vám rovněž při každém kroku příjemně masíruje chodidla. Boty vás nikdy nebudou tlačit, nikdy z nich nebudete mít puchýře ani žádné otlaky.

Proti bolesti zad a kloubů

Při chůzi v barefootových botách zapojujete ty správné svaly nejen na chodidle, ale v celé noze. Pravidelným nošením proto docílíte toho, že začnete správně používat nožní klenbu, prsty na nohou a dobře rozložíte váhu. Díky tomu budete šetřit své klouby, páteř i záda.

Pro každou příležitost

Dnes se barefootové boty vyrábí tak, aby se hodily jak do města, tak do přírody, jak na zimu, tak i na léto nebo třeba na společenské události. Navíc seženete boty i pro ty nejmenší.

Jak správně vybrat barefootové boty pro děti?

Nejprve si postavte dítě patou ke zdi. Pak musí váhu přenést na chodidlo, tím se stane delší, než ve skutečnosti je. Následně udělejte čárku před špičkou chodidla. Následně stačí jen změřit velikost čárky od zdi. Tak totiž zjistíte délku chodidla. To samé zopakujte i u druhého chodidla, protože se může velikost lišit.

Vnitřní délka boty by měla být zhruba o jeden a půl centimetru delší, než měří chodidlo. Obecně platí, že u sportovní obuvi pro děti by měl být rozdíl mezi skutečnou délkou chodidla a obuvi co nejmenší, u zimní obuvi může být klidně i větší.

Nic není dokonalé

Samozřejmě existují názory a studie, které tvrdí, že mohou barefootové boty způsobit i zranění, a to když se nesprávně používají. Například při běhu. V barefootových botách by se mělo běhat tak, aby váha byla především na špičkách, zatímco spoustu běžců stále dopadá na paty jako v případě běžných bot. A to je špatně. Nohu tím dlouhodobě zatěžují. A to nejen při běhu, ale i při chůzi po rovném a tvrdém povrchu.

Poraďte se se svým ortopedem

Jak zastánci barefootové obuvi, tak její odpůrci se však shodují v tom, že by se neměla nosit předtím, než se poradíte se svým ortopedem. Hlavně v případě dětí, které trpí různými vývojovými vadami nebo vadami nohou.

Platí pravidlo, že ne všechna klasická obuv je špatná, a ne všechna barefootová obuv je dobrá. Navíc každému vyhovuje něco jiného. Musíte zkrátka zkoušet. Na druhou stranu, pokud vás trápí problémy spojené s pohybovým ústrojím, a ortoped vám barefootové boty schválí, vyzkoušejte je. Třeba nakonec zjistíte, že jste celý život nosila ty nesprávné boty.

Foto: BarefootMania