Chcete praktikovat jógu a nemůžete se rozhodnout, kterou zvolit? Pomůžeme vám! Druhů jógy existuje nepřeberné množství a nezvolíte-li správně, může vás to od další praxe odradit.

Bikram versus klasická jóga

Není jóga jako jóga. Laicky můžeme jógu rozdělit na klasickou jógu a bikram (hot) jógu. První praktikujeme při běžné teplotě. Bikram nebo hot jóga se však praktikuje pouze v sálech, které jsou vyhřáté obvykle na 37 až 42 stupňů Celsia.

Záleží jen a jen na vás, mezi kterou si vyberete. Zdali se chcete pořádně zapotit a rychleji protáhnout svaly a rozhýbat klouby nebo zda se rozhodnete pro pozvolné uvolňování mysli a protahování těla.

Bikram jóga, protože se cvičí ve vytápěném sále, a to celou hodinu a půl, je náročnější. Hodně se zapotíte, víc se zadýcháte, ale její účinky jsou nezpochybnitelné. Po pár lekcích se vám zlepší stav pleti, jste ohebnější a také podle mnohých názorů rychleji hubnete.

Zastánci klasické jógy bývají k bikram józe ovšem trochu skeptičtí. Cvičit v pro tělo nepřirozeném prostředí se prý nevyplácí. Svaly a klouby jsou sice rychleji ohebnější, ale jen kvůli uměle vytvářenému horku, tudíž častěji dochází ke zranění (např. natažení svalu). Některé jogínky vám také řeknou, že při bikram józe sice hubnete, ale jenom kvůli tomu, že vypotíte spoustu vody.

Po prvních pár lekcích jógy rozhodně nemůže čekat žádné zázraky. Jak při klasické józe, tak bikram (hot) józe je důležitá trpělivost. Osobně cvičím jógu už dva roky a teprve před půl rokem jsem začala vnímat rozdíly v tom, jak jsem byla ohebná na začátku a jak jsem na tom teď. Je to běh na dlouhou trať, jak pro vaše tělo, tak i mysl. Ale výsledek rozhodně stojí za to.

Zkrátka názory jsou různé a musíte zjistit sama, která jóga je pro vás optimální. Pokud ale zvolíte klasickou jógu, možná vás bude zajímat, že neexistuje jen jedna jediná, typů jógy je hned několik. Povíme si něco málo alespoň o těch nejoblíbenějších.

Hatha jóga

Patří mezi základní typy jógy a je nejméně náročná. Pro ty z vás, které jógu ještě nikdy nepraktikovaly, je naprosto ideální. Spojuje jednotlivé pozice (asány), práci s dechem (pranayama) a relaxaci, které je neméně důležitá.

Aštanga (Ashtanga vinyasa) jóga

Pro ty zkušenější z vás je ideální aštanga. Je to náročnější forma jógy, protože je tempo jógy mnohem svižnější. Lektor mění asány při každém nádechu a výdechu a nutno podotknout – asány jsou dost fyzicky náročné. Díky tomu při ní ale hubnete.

Vinyasa (Vinjása) flow jóga

Není nijak fyzicky náročná, ale je důležité umět správně dýchat. Dech je totiž podstatou vinyasa jógy. Během cvičení je praktikována dechová technika zvaná udždžají.Na jednu pozici připadá jeden nádech a výdech.

Power jóga

U tohoto typu jógy nejsou asány předem dané. Pokaždé může být tedy sestava cviků jiná, záleží na lektorovi či lektorce. Protože patří mezi fyzicky náročnější jógu, krásně vám formuje tělo a zlepšuje kondici.

Aqua jóga

Pokud se na klasickou ani hot jógu necítíte, nejste dostatečně rozhýbaní a máte hodně zkrácené svaly, můžete zkusit jógu ve vodě. Jednotlivé asány se provádějí mnohem snadněji. Ale nenechte se zmýlit. Existují i cviky, které jsou ve vodě naopak mnohem těžší!

Jin a jang jóga

U nás nepříliš rozšířená, přesto jinde v Evropě, ale především v asijských státech na ni nedají jogíni ani jogínky dopustit. Rozdíl mezi nimi je v tom, že zatímco jang jóga je dynamičtější a zaměřuje se na posílení svalstva, jin jóga je pomalejší, ne tak dynamická a posilujete při ní zejména vazivové tkáně a rozhýbáváte klouby. Při jin józe zůstáváte v některých pozicích až dvacet minut.

Acro jóga

Chcete-li cvičit společně se svým partnerem, je tento druh jógy stvořený přímo pro vás! Acro jóga, založená na akrobatických prvcích, je nastavená tak, aby jí dělali zároveň minimálně dva lidé.