Každá z nás chtěla někdy být princeznou. Tou krásnou dívkou ze zámku, která učaruje princům i obyčejným chasníkům, která má nejkrásnější šaty a šperky a v pohybu jí konkuruje snad jen opravdová víla. No, a právě princeznám jsou ze „smrtelníků“ asi nejblíž baletky – krásné šaty, ladné pohyby a nejeden princ bojuje o jejich srdce. Vítejte na první lekci baletu pro dospělé.

Nejlepší je samozřejmě začít s baletem co nejdřív. První přípravné ročníky se otevírají už pro čtyřleté baletky a baleťáky. I když už jste ale dávno z dob školkových i školových vyrostla, nezoufejte. Balet je vášeň, otevírá se tomu, kdo o něj stojí – nezávisle na věku a dispozicích.

Kurzy baletu pro dospělé hledejte pod názvy jako fitbalet nebo port de bras, jde o klasické baletní prvky přizpůsobené laikům. Výhody a pozitivní účinky baletu jsou ale zachovány. Balet má příznivý vliv na posilování těla, přispívá ke zlepšování pohybové koordinace, smyslu pro rovnováhu a rytmus.

Co s sebou?

Pohodlné sportovní oblečení – nemusíte se vybavit jako do posilovny a na běh, oblečení by mělo být sice sportovní, ale hlavně pohodlné tak, aby vám nepřekáželo v pohybu. Povinnou obuví, díky které se na baletizolu budete pohybovat ještě ladněji, jsou piškoty. Seženete je na internetu nebo v kamenných prodejnách v Praze. K tanci na špičkách se nejspíš nedostanete. Nezapomeňte na láhev s pitím – ač se balet možná zdá jako pomalý sport a méně náročný pohyb, opak je pravdou a můžeme slíbit, že se u něj pořádně zapotíte.

Jak probíhá hodina?

Pokud jste se vydala na lekci klasického baletu, nejspíš začnete cvičit u tyče. Naučíte se tam pojmy jako piqué, plié a portdebras. Osvojíte si také pozice rukou a nohou a naučíte se je koordinovat. Umět dobře cviky u tyče je pak základem k přesunu tak zvaně na volnost – do prostoru. Baletní pozice a postoje budete zkoušet bez držení a v pohybu. Někteří lektoři na závěr hodiny zařazují ještě improvizaci – na jimi vybranou skladbu vás nechají tančit v prostoru a zopakovat tak nejen naučené kroky, ale dát hlavně prostor své fantazii. Na to se většina tanečníků těší úplně nejvíc.

Hitem poslední doby jsou také lekce port de bras. Tady nejde o balet v pravém slova smyslu, lekce jsou baletními prvky pouze inspirované. Pro začátek ale i tyto lekce postačí.

Ať nepřijdete nepřipravená aneb z baletní terminologie:
Arabeska – Póza
na jedné noze, druhá noha je zanožená, český výraz pro tento prvek je holubička
Assemblé (asamblé)
– skok, při kterém se nohy před dopadem spojí do páté pozice
Battement (batmán)
– Rychlé pokrčení nebo natažení nohy. Existuje mnoho druhů battement, velkých i malých.
Grand battement (grán batmán) – Rychlé a energické „vyhození“ nohy do vzduchu.
Grand jeté (grán žeté) –
Velký skok z jedné nohy na druhou, nohy jsou ve vzduchu napnuté.
Plié – pokrčení kolen demi (poloviční), grand (velké)
Port de bras (pór de brá) –
práce paží. Pohyb paží danými pozicemi
Préparation –
příprava na sestavu, na tanec
Relevé –
stoj na špičkách
Sauté (soté) –
skok, pohyb je proveden jako skok
Sissone simple (sisón simpl) –
výskok z obou nohou, dopad na jednu
Soutenu (suteny) –
s oporou

Piškoty – taneční „boty“, ty potřebuje každá baletka

Špičky – už podle názvu asi odhadnete, o jaké boty jde – jsou to přesně ty, které mají primabaleríny na vystoupení, boty s tvrdou „useknutou“ špičkou

Baletizol – „lino“ pro baletky, povrch, na kterém se baletky pohybují

A na závěr…

Smiřte se s tím, že pokud jste nezačala ve 4 letech, primabalerína z vás už prostě nebude. Pár věcí vám ale prozradíme:

Na balet nejste stará! Začít můžete v jakémkoliv věku. Stačí mít chuť a vůli!

Na balet nejste tlustá! Nemáte velikost XS? Nevadí. Pohyb je pro každého, díky baletu navíc můžete zhubnout (pokud budete chtít).

Na balet nejste nemotorná. Věřte nám, baletu se může naučit každý – bez výjimky.