Jak to, že všem kamarádkám spí miminka celou noc nebo se vzbudí jen jednou? A ta moje pijavice je vzhůru snad každou hodinu! Ne, nejste v tom sama. Každé miminko je jiné, a to vaše skutečně není jediné, které nespí. Ale proč?

Nejčastějším důvodem je hlad. Pokud miminko kojíte nebo krmíte přes den třeba co dvě hodiny, může takovou frekvenci vyžadovat i v noci. Prostě si jen tak samo od sebe večer nevezme víc, aby vydrželo do rána. Neměla byste ho trápit hlady, že se „to naučí“ – taky se přece jdete najíst, když vás vzbudí velký hlad.

Teplo je dalším častým důvodem. V dobré víře miminko oblíkneme do pyžámka a až po krk zabalíme do peřiny. Termoregulace kojenců je ale jiná než ta naše, a tak mu může být jednoduše horko.

Některá miminka nemají ráda volnost. V noci se vzbudí třeba tím, že se leknou volného prostoru – rozhodí ručičkama a vystraší je to. Pak je mámino prso dokonalým uklidňovadlem. Pomoci může zavinovačka – a pro větší miminka třeba tenká dečka, do které prcka zabalíte.

Pokud se snažíte miminko přes den „vyblbnout“, aby v noci lépe spalo, možná je právě toto příčinou. Miminko přes den zažívá tolik vzruchů a přijímá tak moc nových informací, že je prostě nestíhá zpracovat.

Možná se budete divit, ale miminka jsou velmi citlivá na to, co se děje uvnitř rodiny. Pokud je v nepohodě maminka, je neklidné i miminko. Miminko cítí veškeré negace, ty mu doslova nenechají spát.

V neposlední řadě mohou být problémem důvody zdravotní – rostoucí zuby, bolavé bříško, rýma a podobně.

Ale co s tím?

Na internetu najdete bezpočet „zaručených rad“. Všechny fungují na 99 procent – ale! Některé radí nechat vyřvat, jiné naopak nenechat řvát. Uspat u prsu versus zásadně neuspávat u prsu. Nechat samotné v pokoji a nenechávat nikdy samotné. Zaplácnout kaší – nedávat kaši, protože bude miminko bolet bříško. A teď babo raď.

Naší radou není držet se striktně určitého plánu. Zásadní je totiž pochopit, proč vaše dítko pláče. A to může trvat dny, týdny i měsíce. Obrňte se trpělivostí a zkuste té malé dušičce porozumět. Zjistit, proč pláče, co ho nutí k vzteku. Nemůže usnout? Nechce se mu ještě spát? Je mu vedro? Je mu smutno? Nebo prostě potřebuje cítit bezpečí u rodičů?

Nebraňte se tomu vzít si miminko do postele, brzy už tam stejně vleze samo a za pár let se před vámi naopak bude zamykat. Zkuste si představit, že se vzbudíte uprostřed noci v absolutní tmě, zmatení, sami. Nevíte, co se děje a kde jste. A tak hledáte nějakou jistotu – a tou je u miminek prostě prso a náruč maminky a tatínka.

Jiné to je, pokud se dítko vyloženě vzteká, nic ho nebolí, netrápí, nepláče. Takový malý vzteklounek má totiž náběh na to, aby si v budoucnu opravdu všechno vyvztekal. Může to pak být přesně ta sousedovic holčička, co si v supermarketu vždycky vyřve sladkost nebo bratrancův raubíř, který má vždycky všechny hračky, které chce. Takové dítko zkuste klidně nechat vyvztekat (pokud to zvládnete vy i sousedi).

A když to nevyjde, nenuťte ho. Vždyť jste si přeci nepořizovali miminko, abyste ho někam odložili. Seberte poslední zbytky energie a věnujte je miminku. Ono vám to mnohokrát vrátí.