Plazmaterapie jako kosmetická záležitost i léčebná metoda představuje přirozenou, šetrnou a bezpečnou cestu k regeneraci a oživení kožních buněk – a tím i omlazení pleti. Hlavní výhodou této metody je skutečnost, že tělo při ní nepřijímá žádné umělé látky. Jde o aplikaci materiálu získaného z vlastní krve pacienta, nehrozí tedy riziko následných komplikací. Zajímá vás, jak plazmaterapie funguje a o jakou proceduru se vlastně jedná? Čtěte!

Využití plazmaterapie

Plazmaterapie se používá pro léčebné i kosmetické účely. Lékařskými indikacemi jsou zejména korekce atrofických či hypertrofických jizev a dále pak léčba keloidních jizev (přebujelé vazivo). Metoda se dá využít při léčbě popáleninových jizev a velký úspěch zaznamenává při léčbě zvýšeného vypadávání vlasů a vzniku alopetických ložisek, tedy lysých ložisek, která se vytvářejí ve kštici a ve vousech. Další využití plazmaterapie nachází například při léčbě chronických ran a bércových vředů.

V rámci kosmetických úprav se jedná zejména o tzv. plazma lifting, kdy se plazmaterapie aplikuje do oblasti obličeje, pleť tím viditelně omládne a postupně dochází k regeneraci podkoží. Touto metodou lze ošetřovat jemné vrásky, kruhy pod očima, korigovat nasolabiální rýhy, je možné pozvednout koutky úst a tvarovat bradu či ji využít k modelaci tvaru ušních lalůčků.

Procedura krásy

Důležité je, že není potřeba žádná příprava. Pacientovi je odebrána krev, která se stočí na centrifuze a oddělí se červené krvinky od plazmy. Podle indikace se pak plazma aplikuje pacientovi injekčně, a to buď těsně pod kůži, nebo do různé hloubky. Některé oblasti je možné před zákrokem ošetřit znecitlivujícím krémem a tím zvýšit komfort zákroku. Vlastní zákrok trvá 20–30 minut.

Plusy a mínusy procedury

Velkou výhodou je, že se jedná o látku, která je tělu vlastní, tedy pacient/pacientka nepřijímá žádné synteticky vyráběné preparáty. Tělo metodu dobře přijímá a je vysoce bezpečná. Z kosmetických indikací je plazmaterapie vhodná také pro pacientky, které se bojí výplňových materiálů, a přesto touží po korekci vrásek. Pomocí plazmaterapie si tak mohou vyzkoušet, jak může vypadat kosmetický efekt po aplikaci výplně, zjistit, jaké jsou jejich možnosti, a rozmyslet se, zdali výplň chtějí či ne.

Naopak nežádoucím účinkem může být to, že vpichy v některých částech obličeje – zejména v oblasti rtů a brady – mohou být mírně bolestivé. V místě zákroku může být kůže trochu oteklá a lehce zarudlá až do druhého dne. Komplikací mohou být hematomy (modřinky), jež se během týdne až dvou vstřebají. Velice vzácná je alergická reakce.

Efekt a výdrž plazmaterapie

Efekt po plazmaterapii se odvíjí od indikace. Jde-li o hyperplastické (vystouplé) jizvy, nebude efekt vidět hned, jinak tomu ale bude u atrofických (vpadlých) jizev, kde je efekt okamžitý. Výborné efekty jsou u kosmetické indikace, například u povadlé pokožky v obličeji, která se plazmaterapií omladí a pacientka okamžitě rozkvete. Stejně tak v případě kruhů pod očima pacientka odchází spokojená – ač jsou na ní patrné stopy po zákroku, efekt je viditelný ihned.

Plazmaterapii je potřeba opakovat. Opět záleží na indikaci, ale většinou se opakuje po jednom měsíci, při kosmetické indikaci po měsíci, po třech měsících a dále po půl roce. Čili pokud je aplikace prováděna pravidelně, efekt plazmaterapie při kosmetické indikaci přetrvává šest měsíců.

Pro koho je metoda nevhodná?

Plazmaterapie se nedoporučuje například u pacientů s akutní infekcí, dále u pacientů s chronickým onemocněním jater, s nižším počtem krevních destiček či poruchou krvetvorby a také u pacientů, kteří užívají léky k ředění krve. Kontraindikaci představují jakékoli záněty kůže či opary rtů.