Bojujete s imunitou a ne a ne boj vyhrát? Vsaďte na léčivé bylinky! Čaje, tinktury, sirupy, to vše byste měla mít v lékárničce. Bylinky totiž v sobě mají léčivou sílu, minerály a vitamíny. Mezi nejznámější bylinky na podporu posílení imunity patří echinacea, rakytník, kustovnice a ženšen, my si z některých „uvaříme“ medicínu. 

Na prvním místě Echinacea

Tohle slovo, znějící možná jako zaříkávadlo, je obyčejná třapatka nachová. Posiluje imunitu tím, že aktivuje bílé krvinky, které chrání tělo před nebezpečnými látkami.

Echinaceovou tinkturu vyrobíte ze100 gramů květů třapatky (rostlinku můžete pěstovat třeba na zahradě), v zimě použijte květy sušené (dvojnásobné množství). Květy přelijte půllitrem 60% lihu. Tinktura se louhuje jeden týden, poté směs sceďte a dejte do chladu. Stačí jedna lžička každé ráno a budete jako rybička!

Rakytník vás ochrání před viry i stresem

Vitamínová bomba, která obsahuje také antioxidanty a minerály. Takové je složení rakytníku, bylinky, která vás ochrání nejen před viry a bakteriemi, ale i před stresem. Ne nadarmo jej milují vrcholoví sportovci.

Rakytníkový sirup vyrobíte z bobulí, které propereme a propasírujeme. Do takto vzniklé šťávy přidáme cukr v poměru 1:1 a máme hotovo! Skladujeme opět v chladu (a temnu).

Rakytník je velice chutný, a tak ho najdeme v mnoha domácnostech ve formě džemu. Na ten si připravíme kilogram bobulí, 700 gramů cukru a 100 gramů petózy. Bobule vaříme do změknutí, pak přidáváme postupně cukr s petózou a vaříme, dokud nám nevznikne hustá směs.

Ibišek jako lék

Možná jste si ho přivezli z dovolené v Egyptě. Květy ibišku krvavého obsahují mnoho vitamínu C, a proto se čaj právě ze sušených květů doporučuje pít každý den. Prostě dáte usušené květy ibišku do konvice a zalijete studenou vodou. Necháte pár minut louhovat a můžete pít. Pokud je na vás chuť ibišku moc ostrá, udělejte si čaj horký a oslaďte ho medem nebo třtinovým cukrem.

Citrusy jako předzvěst Vánoc

Všemocné citrusy! Na nachlazení i pro posílení imunity, tyhle plody jsou prostě královny ovoce a neměly by chybět na vašem stole. Ač jsou to tropické plodiny, paradoxně jich nejvíce konzumujeme kolem Vánoc, kdy nakupujeme pomela, pomeranče, mandarinky a grapefruity. Toto ovoce je nejlepší konzumovat „za syrova“, v neupraveném stavu. Ráno si z nich ale klidně udělejte životabudič ve formě domácího džusu. Dužiny se ale nezbavujte!

Usušená kůra citrusových plodů vám pak poslouží nejen jako ozdoba, ale i zdroj příjemné uklidňující i osvěžující vůně.

Jitrocel vyžene neduhy

Tak obyčejný a tak dobrý! Jitrocel používali naši předci na léčení mnoha neduhů – kašle, zánětu dýchacích cest, angíny i chřipky. Navíc tato rostlinka očistí náš organismus, protože z krve odvede škodlivé látky. Nejstravitelnější je pro nás ve formě sirupu. Omyté listy jitrocele smícháme s nakrájenými plátky citronu a zalijeme horkou vodou. Necháme přes noc louhovat. Pak přecedíme a přidáme cukr dle chuti – zahřejeme a mícháme do zhoustnutí.

Všemocná aloe vera

Posiluje a čistí. Rostlinku jménem aloe vera mnoho lidí užívá každý den. Putují kolem ní pověry, že vyléčí všechny neduhy včetně rakoviny. Takové účinky vědecky prokázané nebyly, faktem je, že aloe očistí tělo od toxinů a organismus je pak odolnější a lépe čelí nástrahám. Při „vaření“ vždy používáme jen gel z listů. Ten obsahuje ty nejcennější látky. Gel získáme tak, že list podélně rozkrojíme a lžičkou z něj tento gel seškrábeme. Z gelu si pak můžeme uvařit třeba sirup, a to tak, že povaříme rozmixovaný gel s cukrem v poměru 1:1 na mírném plameni asi deset až patnáct minut, občas promícháme. Sirup vydrží v chladu asi čtvrt roku a konzumujeme každé ráno půl lžičky rozpuštěné ve vodě.